agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 3 Gönderen -Esin-

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-04-2012, 08:34   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2012
Gübre kaynaklı Sinekler Zararlı mı ?

Selamlar,
İç mekanda yetiştirdiğim bitkilerde yanmış çiftlik gübresi kullandım ancak minik minik hızlı harelet eden ve arada uçan sinekler meydana geldi. bu sinkeler bitkilere zarar verir mi acaba ? Forumda genelde bu sineklerden kurtulma yolları aranmış ancvak ben zarar verip vermediklerini merak ediyorum. Belki de yararlıdır diye düşünüyorum, belki bitkiye zararlı başka canlılar ile besleniyorlardır ? bu konuda ciddi bir bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. Sinekler genelde bitkilerin üzerinde geziniyorlar, ara sıra da toprakta geziniyorlar, ancak fazla uçmuyorlar.. pire gibi çok küçükler, mücadele etmek gerekiyor mu ? eğer gerekiyorsa en makul doğal çözüm nedir ? kimyasal bir mücadele düşünmüyorum ...

LEONARDIT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2012, 12:48   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2012
aynı sorun benim balkonumda da var gübrelerden sonra coştu sinekler bişey yapmak gerekir mi

*değirmenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2012, 23:31   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi *değirmenci Mesajı Göster
aynı sorun benim balkonumda da var gübrelerden sonra coştu sinekler bişey yapmak gerekir mi
Üzerine ince tabaka şeklinde sönmemiş toz kireç atıp kapatmak gerekir...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2014, 08:34   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Bu torf sineği de denilen küçük siyah sineklerin bitkilere zararının olmadığı gibi yanlış bir kanı var. Halbuki özellikle tohumdan çimlendirmede çok fazla zarara sebep oluyorlar. Sineklerin musallat olduğu viyolleri bir çeşit küf sarıyor öncelikle. Bu küfü toprağa sinekler getiriyor. Sonra sürekli toprağa yumurta bırakıyorlar ve bu yumurtalardan çıkan gözle görülemeyecek kadar küçük binlerce larva toprak altında çimlenmekte olan tohumların ve yeni çıkmış filizlerin köklerini yiyor. Dolayısıyla çimlenme oranı inanılmaz bir şekilde düşüyor. Yetişmiş bitkilerde de sinek larvaları küçük kılcal kökleri yiyip bitiriyor ve toprağı enfekte ediyor ama bu zararlar yetişkin bitkiler için öldürücü seviyede olmuyor. Üstüne üstlük bu sineklerin evin içine yayılıp orada burada uçuşmaları da çok sinir bozucu.

-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2014, 19:14   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2014
Bu sineklerden kurtulmak için neler yapabiliriz?

nzlıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2014, 22:11   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-09-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nzlıcan Mesajı Göster
Bu sineklerden kurtulmak için neler yapabiliriz?
aynı sorun benim arokarya çamımdada oldu balkona çıkarıp sinek ilaci sıktım 2 gün ara ile şimdilik bir sıkıntı yok bitkimede zararı olmadı çok can sıkıcıydı bu sinekler kurtuldum

pınar59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2014, 03:42   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Bitkilerinize uçan haşereler için detan, esem mat, matkov, killing gibi aerosel uygulaması yapmamanız öneririm.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2014, 11:49   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-09-2014
sayın s.serdar benim hullandığım haşere ilacı raid kokusuz idi ve enaz 40 cm uzaktan uyguladım bitkimin saksı toprağınıda köklere zarar vermeden çiçekçiden aldığım toprakla değiştirdim
minik böcek ler çok can sıkıcı doğal karışım ilaçlarla başarılı olamadım saygılar

b

pınar59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024