agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-05-2012, 19:53   #31
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Sn. gülenmelek ben benzetmiştim ama yine de fotoğraf koymak istedim demek aynı değiller umarım bilenler ne olduğunu ve nasıl savaşacağımı söylerler

gülenmelek beğendi.
alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2012, 11:28   #32
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Arap sabunu sıvıyağ karışımı ile spreyledim tüm saksıları balkona çıkarıp sinekler öldü sadece çok az bir kısmı bir şekilde sağ kurtuldu (ama direkt temasla öldüklerini farkettim) yaklaşık 1 hafta geçti şimdi bütün saksılarım küflenmiş arap sabunu ya da sıvıyağın böyle bir etkisi var mı, bütün saksıları değiştirmem gerekecek

alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 21:05   #33
Yeni Üye

kostebeksantos's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2010
Sayın alperfect
aynı sineklerin azizliğine ben de uğradım. cansıkıcı iğrenç sinekler.İlk önce bir tv programında duyduğum yöntem olarak ısırgan otunu bir gece boyunca suda bekletip tüm saksılarımın topraklarına döktüm. 1-2 hafta sonra birdaha çıkmadıklarını fark ettim. bunun üstünden yaklaşık 1 sene geçti. şimdi yeniden çıktılar.Sebebi nem fazlalığı oluyor. Fakat çözümü çok zor. Saksılarınızı az sulayın. gördüğünüz yerde öldürün. Şu an bende çözüm arıyorum ama bu yazdıklarımla biraz olsun(en azından bir sene) idare edersiniz. Fakat sonra tekrar çıkacaklar. Ben bu yöntemi bir daha deneyeceğim ve sonucunu tekrar yazarım. eğer bu konuda bilgisi olan varsaaa ACİL YARDIIIMM...

kostebeksantos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 00:23   #34
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2011
Ben de ara ara evde bu sinekleri görüyordum bazı saksılarda ama kalıcı olduklarını düşünmemiştim. Hava soğuyunca yok olurlar sanmıştım. Ama bu gün yılbaşı çiçeğimi sularken saksının toprağının bu sineklerde dolu olduğunu ve minik yavrularını görünce şok oldum. Burada yazılanları bazı değişikliklerle uygulamaya karar verdim. Bir diş sarımsağı rendeledim biraz bulaşık deterjanı ( arapsabunu elimde olmadığı için ) çok az da sıvı yağ ve bir çay kaşığı kadar karbonat döküp bunu iki su bardağı kadar su ile karıştırıp sprey şişesine doldurdum. Yalnız bu karışımı süzerek şişeye doldurun yoksa sprey borusunu tıkayıp bozulmasına sebep oluyor. Şu an için toprakta sinek görünmüyor. Gelişmeleri bildiririm.

Yalnız sormak istediğim bir şey var ki o da bu sineklerin insanın moralini bozmak ve görüntü kirliliği dışında bitkiye zararı olup olmadığı. Çünkü benim yılbaşı çiçeğim gayet sağlıklı görünüyor. Üzeri çiçek ve tomurcuk dolu. Acaba ileride bir hastalık sebebi olabilir mi bu sinekler ?

dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2016, 00:05   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2016
*** gulenmelek su sineklere bir cözum bulabildiz mi benim banyo ve tuvaletten geliyor sonra baktim odadan cikiyor.Ciktiklari delikleri kontrol edip alciladim ama bitmyiyor canim cok sikkin kac gundur netten bakmadigim yazi kalmadi ama nafile kesin bir cozum yok.yeni bebegimde oldu ve hastalik sactgini okudum bu sineklerin bir care bulduysaniz benide bilgilendirir misiniz.tesekkur ederim.r

Sevinç06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2017, 14:31   #36
Yeni Üye

Fundakocal's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2017
Merhabalar, sanırım uygun başlık bu
Benim de sorunum siyah sinekler. Hemen hemen her kaktüsümün toprağı bu küçük siyah sineklerle dolu. İşin kötü tarafı iki üç tane kaktüsüm öldü; kökleri pembeleşti ve pörsüdü. Ben sebebi bu sineklere bağladım. Kaktüslerimi kaybetmemin sebebi bu sinekler olabilir mi? Çok üzülüyorum lütfen beni bilgilendirebilir misiniz? Başka bir sebebi olabilir mi? Her gün 5-6 saat havalandırıyorum, toprak değişimine ve sulamaya dikkat ediyorum ama son iki ayda 3-4 kaktüsümü kaybettim. Neden olabilir?

Fundakocal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2017, 16:08   #37
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fundakocal Mesajı Göster
Merhabalar, sanırım uygun başlık bu
Benim de sorunum siyah sinekler. Hemen hemen her kaktüsümün toprağı bu küçük siyah sineklerle dolu. İşin kötü tarafı iki üç tane kaktüsüm öldü; kökleri pembeleşti ve pörsüdü. Ben sebebi bu sineklere bağladım. Kaktüslerimi kaybetmemin sebebi bu sinekler olabilir mi? Çok üzülüyorum lütfen beni bilgilendirebilir misiniz? Başka bir sebebi olabilir mi? Her gün 5-6 saat havalandırıyorum, toprak değişimine ve sulamaya dikkat ediyorum ama son iki ayda 3-4 kaktüsümü kaybettim. Neden olabilir?
Siyah sinekler fazla islakliktan dolayi ortaya cikiyor. Kaktusler de buyuk ihtimalle fazla sulamadan dolayi curuyor. Kaktus sulamasi yaparken torak tamamen takir takir kurumadan tekrar su koymamalisiniz.

Amanita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2017, 14:58   #38
Yeni Üye

sssandersss's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2009
Küçük siyah ve beyaz sineklerin yanısıra toprakta miniminnacık hızla hareket eden bu böcekleri gördüm fotosu bi snrki msjda sag alttaki. Nedir acaba ve tüm bunlarla nasıl baş edebilirim. Çiçeklerim genelde sukulent cinsleri. Cevaplarınızı dört gozle bekliyorum. Cok tesekkurler.

sssandersss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2017, 15:12   #39
Yeni Üye

sssandersss's Avatar

Talking

Acil olarak bu sitedeki agac dostlarindan ogrendigim arapsabunlu karisimi uyguladım. Daha once de uygulamistim ama . Kalıcı olarak tum bu zararlilardan kurtulabilecegim bi önerisi olan var mi? Coook teşekkürleerr.

Eklenen Resimler

Eski 26-09-2017, 05:43   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Çözüm tarım ilacı.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2017, 14:50   #41
Yeni Üye

sssandersss's Avatar

Question

Teşekkürler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024