agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-09-2006, 18:13   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-09-2006
Kauçuk hastalıkları

http://www.yuklerim.com/uploads/b13e307ab4.jpg
http://www.yuklerim.com/uploads/50a413beb3.jpg
http://www.yuklerim.com/uploads/262a053aef.jpg

arkadaşlar bitkiyi aldıgımda yaprakları canlı guzel birşekildeydi şu anda üstten sürekli çıkan yapraklarımda öyle ancak gördüğünüz gibi altlardaki yapraklarda sararmalar oldu yaz ayı boyunca balkonda durdu sabah ışıgını 13 e kadar alıyor

Nasıl bi tedavi uygulayabilirim eski güsel haline gelirmi acaba
saygılarımla

Düzenleyen backyard : 20-09-2006 saat 23:16 Neden: foruma ekleyeceğiniz fotoğrafların boyutlarını küçültürseniz seviniriz, böylece sayfa dışına çıkmasını engellemiş olursunuz
andorei Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2006, 16:33   #2
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Bazen dokunmadan veya mikroskopla bakmadan hastalığın ne olduğu anlaşılmıyor. O yüzden birşey söyleyemeyeceğim. Ama ilk olarak yanmış gibi görünen bu yaprakları kesip imha etmekle başlayabilirsiniz.

Benim de iş yerinde bir tane vardı, elimdeki bardaktan biraz sıcak çay dökülmüştü, yapraklar aynen sizin bitkiniz gibi yanmıştı.

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2006, 12:40   #3
Ağaç Dostu

hince's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2006
Galeri: 1
normal bır ortama koyun fazla sıcaktan etkılenıyor .

hince Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2009, 21:53   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2009
Kauçuk hastalıkları

Merhaba, ben sitenizin yeni üyesiyim.

2 yıllık kauçuk çiçeğim var. Yaklaşık 3-4 aydır ne yaprak açtı ne de boyu uzadı. Yani resmen durdu. Şu anda 3 adet yaprağında siyah benekler oluştu ve benekler gün geçtikçe genişliyor. Yapraklarını budamalı mıyım? Veya nasıl bir tedavi uygulayabilirim.

Birde difenbahyam var. Oda yaklaşık 2 yaşında ve onda da büyümeme ve yaprak açılmaması problemi var. Bu çiçeğim için nasıl bir tedavi uygulamalıyım. teşekkür ederim.

musti0066 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2009, 23:12   #5
Ağaç Dostu

samarra's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2007
difin saksısı küçük olabilir **** yerini sevmiyor olabilir

samarra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 22:28   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2010
Question kauçuk çiçeğim

Merhaba arkadaşlar kauçuk çiçeğimi alalı 3 ay oldu, yaprakları alttan sararıp döküldü, üstünde 3 yaprağı kaldı sizce ne yapmalyım

belyon_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 12:00   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2010
Thumbs down Kauçuk yapraklarının sararması

3 senelik kauçuğum kışın içeri aldığımda yaprakları sararmaya başlıyor altından, bu hafta 3 yaprağı sararıklar oluşmuş.Boyle olunca 3 güne kadar yaprakları dökűlüyor,çiçeğim camın kenarında ne yapmalıyım sararmaması için yardımınızı bekliyorum teşekűrler.

belyon_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2013, 20:38   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi belyon_03 Mesajı Göster
3 senelik kauçuğum kışın içeri aldığımda yaprakları sararmaya başlıyor altından, bu hafta 3 yaprağı sararıklar oluşmuş.Boyle olunca 3 güne kadar yaprakları dökűlüyor,çiçeğim camın kenarında ne yapmalıyım sararmaması için yardımınızı bekliyorum teşekűrler.
Merhaba sayın belyon_03

Kauçuk bitkiniz (Ficus elastica) size sorununu anlatmaya çalışıyor.

Şunu demek istiyor; Alıştığı ve memnun olduğu ortamdan ayrılmak istemediğini söylemek istiyor.

Tepkisinide yapraklarını dökerek haberdar ediyor.

Alıştığı yerde sabit bırakın sık, sık yer değiştirmeyin...

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2013, 23:54   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2013
ilginç bir hastalık dediğiniz gibi budamakla başlayabilirsiniz.

hakanya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2013, 10:46   #10
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Merhabalar.... bu kauçuk 14 senelik, ne olduğunu anlayamadım, gün günden yapraklarını dökmeye başladı. Ben onu çok seviyordum, acaba tamamen mi kaybedeceğim? çok üzülürüm, ne yapmam gerekir, bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Yaprakları çok güzel alaca yapraklı idi. Acaba budasam toparlanır mı?
Fotoğrafını çektikten sonra, son yaprağını da düşürdü.Saygılar

Eklenen Resimler

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2019, 20:16   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2019
Merhabalar, geçen kış internetten bi kauçuk çiçeği siparişi vermiştim. Çiçek bana geldiğinde yaklaşık 1 metre boyunda, üst kısmında 2-3 yaprak dışında dümdüz gövdeli bir şeydi.( alttaki yaprakları kötü durumda olduğundan kesmişler diye tahmin ettim)
1 yıla yakın zamandır yeni yapraklar çıkarıyor belirli periyotlarla ama alt kısmından yeni sürgünler vermiyor doğal olarak
Boyu 130 cm'e filan yaklaştı, yeni sürgünler de almak istiyorum alt kısımlardan ama bitkiyi ne şekil çoğaltacağımı kestiremiyorum. Birsürü video izledim botanik yayınları okudum ama benimki gibi bi örnek göremediğimden oradakileri uygulamaya cesaret edemedim
Ben şimdi bu çiçeğe ne yapmalıyım sevgili abla/abilerim rica etsem bi akıl verir misiniz bana?

Merveroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2019, 12:27   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2019
Benim kauçukta da olmuştu aynı sorun. Ben bahar aylarında alttan 30 cm kadar bırakıp gerisini budadım. Bir süre sonra kestiğim yerden 2 dal patladı ve büyüdüğünde daha çok yapraklı ve dolgun bir görünüme kavuştu. Siz de deneyebilirsiniz ama baharı beklemenizi öneririm. Hatta kestiğiniz üst dalı da köklendirip yeni bir bitki daha elde edebilirsiniz.

İLKGÜL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2020, 22:38   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İLKGÜL Mesajı Göster
Benim kauçukta da olmuştu aynı sorun. Ben bahar aylarında alttan 30 cm kadar bırakıp gerisini budadım. Bir süre sonra kestiğim yerden 2 dal patladı ve büyüdüğünde daha çok yapraklı ve dolgun bir görünüme kavuştu. Siz de deneyebilirsiniz ama baharı beklemenizi öneririm. Hatta kestiğiniz üst dalı da köklendirip yeni bir bitki daha elde edebilirsiniz.
Çok teşekkür ederim 30 cm bilgisi bile çok makbule geçti bu baharı değerlendireyim hemen böylece

Merveroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2020, 23:58   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Kaucuk

Merhaba ben yeni uyeyim. Aralikta aldigim kaucuk 110 cm kadar yukseklikte ve bir saksida iki govde seklindedir. Uzerinde 25 kadar iri canli yapraklar vardir. Her iki govdeden de yeni surgunler geliyor. Hersey yolunda derken yapraklar asagi yone dustuler. Bugun toprak degistirdim. Cok koklenmemis oldugunu gordugum icin saksiyi buyutmedim. Kokte curume yok. Ama en ustteki yapraklarda beyazlama var Haftada bir suluyorum. Yanlis ne olabilir?

Cennetbambusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2020, 11:20   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2020
Kauçuk bitkimin üzerinde beyaz noktalar oluştu

Merhaba,
Bitki bakımında çok acemiyim. 1 ay kadar önce kauçuk bitkisi aldım. Haftada 1 aynı oranda, her yere eşit miktarda su gelecek şekilde suluyor, yapraklarını nemli bezle siliyorum. Direk camın önünde durmuyor ama ışık alıyor.

İlk aldığımda alt yapraklarda beyaz su lekesine benzer lekeler gördüm ancak silince çıkacağını düşündüm fakat çıkmadı. Bugün de yine aynı yapraklarda beyaz noktalar gördüm. Görselde görünüyor. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

tugce2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2022, 14:27   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2022
Merhaba.

Kauçuk bitkim kurumaya, yaprakları yara almaya başladı ne yapsam gene de düzelmedi ne yapmam gerekiyor ?

Melike.icoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
difenbahya, kauçuk

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024