agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-04-2014, 20:52   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2014
iki hafta önce difenbahyamın saksısını ve toprağını değiştirdim. Ama yaprakların bazıları kararıp kurumaya bazı yapraklarda sararmaya başladı.acaba çiçeğim için ne yapabilirim.

medusem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2014, 15:02   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deli_tay Mesajı Göster
Forumda aradım fakat bulamadım. Çiçeklerimin yaprak ve gövdesinde bulunan bu böceklere çare bulamadım. Uzun süre birlikte sorunsuz şekilde yaşadığı görünsede belli süre sonra yaprağı bir anda sarartıp öldürüyor. Nedeni ve çözümü için bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
biraz geçmiş üstünden ama ben yine de cevaplamak isterim,başkalarının da işine yarar,bu asalak böceklerden yapraklara seyreltilmiş bulaşık deterjanı püskürterek kurtulabilirsiniz.birkaç gün arayla 2-3 kez yaptıktan sonra bezle silerseniz hepsi zaten ölmüş ve kurumuş olacaklarından beze yapışıp kalacaklar temizlenecek bitkiniz.bulaşık yıkarmen kullanılan oran yeterli.

abahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2016, 06:59   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2015

Hırpalanmış difenbahya

Market rafına terk edilmiş ya da öldü diye bırakılmış, üstten iki üç yaprağını kaybetmiş bir difenbahya çiçeğini kurtarmak için eve getirdim.İyileştirmek için nasıl bakmalıyım ? Çiçek bakımından hiç anlamam

Yaprakları canlı görünüyor ama çok hırpalanmış .Toprağı kuru , çok hafif bir toprak biraz zayıf ve gevşek gibi geldi , Böcek ya da çürüme görmedim , bazı dalları kırık .Toprak ya da saksı değiştireyim mi ? Vitamin vereyim mi ?

Suyla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2016, 09:32   #64
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2013
Bitkiniz difenbahya değil, kroton. Susuz kalmış olabilir. Toprağının değiştirilip değiştirilmemesi için birşey söyleyemem ama ılık bir ortamda sulayarak durumunun değişikliğini kontrol edebilirsiniz. Kroton ile alakalı konuyu okursanız yardımcı olacak bilgileri mutlaka bulursunuz.

Suyla beğendi.
hilalpy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2016, 11:14   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2015
Teşekkür ederim ..bu yazıyı silmeden aynı yazıyı o başlıkta kraton için yazsam olur mu ?
Bunu artık silemiyorum herhalde .

Suyla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2017, 21:35   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2017
Difenbahya acil yardim

Daha fazla hastalik bulasmadan ne yapabilirim.

Yapraklarin ortasi curumeye basladi. Gecen gun uzeri toz diye yikamistim. 10 gun sonra boyle oldu

Muratkoruklu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2018, 13:08   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Merhaba, 3 aydır bir sorunu olmayan çiçeğim temizlik esnasında balkonda 1 saat kadar güneş altında kaldı, 2,3 gündür de yaprakları çürümeye başladı. Ne yapabilirim ?

Deniz.btl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2018, 13:15   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Deniz.btl Mesajı Göster
Merhaba, 3 aydır bir sorunu olmayan çiçeğim temizlik esnasında balkonda 1 saat kadar güneş altında kaldı, 2,3 gündür de yaprakları çürümeye başladı. Ne yapabilirim ?
Şuanda bu durumda

Eklenen Resimler

Deniz.btl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2019, 14:20   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deli_tay Mesajı Göster
Forumda aradım fakat bulamadım. Çiçeklerimin yaprak ve gövdesinde bulunan bu böceklere çare bulamadım. Uzun süre birlikte sorunsuz şekilde yaşadığı görünsede belli süre sonra yaprağı bir anda sarartıp öldürüyor. Nedeni ve çözümü için bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Benim difenbahya çiçeğimde de aynı sorun var. Bulabildiniz mi sorunun kaynağını? Ne yapmam gerek. Lütfen biri yardım etsin. Forumda hiç kimsenin başına gelmedi mi acaba ?

rmznkdnz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2019, 14:25   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2019
Çiçeğimde hastalık oluştu acil yardım. Fotolar aşağıda verilmiştir.

https://imgyukle.com/i/RwQbII
https://imgyukle.com/i/RwQM71
https://imgyukle.com/i/RwQ4Gf

rmznkdnz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2020, 18:36   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2020
diffenbachia bilgi rica

Merhabalar,

Yaklaşık 15 gün önce bitkiyi aldım.Lakin dikkatsizlikle saksıının tabanını saksı içinde unuttum delikler kapalı kalmış ve sulama yapmıştım o halde 3 gün kök su içinde kaldı.Hemen toprağı değiştirdik 10 gündür sulama yapmadım Bitkinin son hali bu şekilde 1-2 yaprakta kahve rengi benekler var.Sizce nasıl bir yool izlemeleyim sulama ve gübreleme açısından

Name:  bbbbbbbb.jpg
Views: 743
Size:  42.7 KB

Name:  ccccc.jpg
Views: 735
Size:  52.5 KB

egomen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2020, 17:23   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2020
Merhaba arkadaşlar. Evimde yıllanan bir difenbahya vardı. Gövdesi epey kalınlaşmıştı ve bende gödesini 2 ye böldüm. Boru halinde suya koydum filizlenir diye. 2 hafta sonra dış yaprakları suda durmaktan çürüdü ve dış yapraklarını kopardım. Alt katmanlarının her boğumunda bir pıtırcık gördüm. Acaba onlardan yaprak mı büyüyecek. Ne yapmalıyım suda tutmaya devam edeyim mi acaba?

https://hizliresim.com/3L1yeI

Efulimm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2020, 23:16   #73
Yeni Üye

ipeker's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2020
Merhaba difenbahyamın yaprakları sararıyor ve aşağı eğiliyor.Ne yapabilirim tavsiyesi olan var mı? Normalde sık sık suluyodum ama sararmaya başlayınca sulamayı bıraktım.Gübre veya vitamin vermiyorum.Bugün saksısını değiştirdim dipleri ıslaktı. Yardımcı olursanız çok sevinirim.Name:  sefdfd.jpg
Views: 640
Size:  30.5 KB

ipeker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2021, 22:56   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2016
Merhaba, definbahyamın yapraklarında ve yaprağın gövdeye yakın yelrlerinde 1 yıldır fotoğraftaki şekilde kahve rengi toz tarçın benzeri bir hastalık oluyor. Sirkeli su ile defalarca silip temizlememe rağmen, önce yapışkan spreylenmiş gibi salgı vb. oluşum sonrasında yine çıkıyor. Önceki sayfalarda da emin olamadım ama benzer bir suru sorulmuş olabilir. Bu nedir, nasıl önleyebilirim, hangi ilacı almalıyım, yardımcı olabilir misiniz. Bitkiyi öldürmese de hayli zayıflattı.

Eklenen Resimler

ebrarg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024