agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-05-2012, 14:10   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Difenbahyalarınızda görülen böcekler yaprak bitleri.Bitkinrlerin öz suyunu emerek beslenirler ve bitkiyi zayıfltır,hastalıklara açık hale getirirler.Bir zirai ilaç bayisinden gerekli ilacı alabilirsiniz.

Son resimdeki yaprak, yaprak bitinin zararına benzemiyor,muhtemelen ömrünü tamamlamış alt yapraklardan biridir.Gövdeye yakın bir yerden kesebilirsiniz.

Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2012, 12:16   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2012
difenbahya çiçek açtıktan sonra o çiçeği tohuma dönüşüyor mu?Kapandıktan sonra ne oluyor?Ne yapmak gerekiyor?Merak ediyorum cevaplayan olursa sevinirim şimdiden teşekkürler

nergis16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 14:44   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2012
Difenbahyamın durumu hakkında :(((

Tüm üyelere merhabalar benim difenbahyam geçen bahar aylarında geldi ve balkonumu çok sevdiği için orda gelişim göstermeye devam etti fakat havalar soğuduğunda eve aldım ve yaprakları sararıp çürür gibi oldu. Ayrıca toprağa baktığımda minik sinekler gördüm. Gövdesinden çıkan saplar da garip geldi bana. Ben difenbahyamı annemden almıştım ve çok andaç bir bitkiydi durmadan yavru veriyordu acaba benimkinde de mi bu durum var? Cevaplar için şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

musicim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2013, 07:51   #34
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musicim Mesajı Göster
Tüm üyelere merhabalar benim difenbahyam geçen bahar aylarında geldi ve balkonumu çok sevdiği için orda gelişim göstermeye devam etti fakat havalar soğuduğunda eve aldım ve yaprakları sararıp çürür gibi oldu. Ayrıca toprağa baktığımda minik sinekler gördüm. Gövdesinden çıkan saplar da garip geldi bana. Ben difenbahyamı annemden almıştım ve çok andaç bir bitkiydi durmadan yavru veriyordu acaba benimkinde de mi bu durum var? Cevaplar için şimdiden teşekkürler
Bitkinizin yaprakları sanırım fazla sulamadan dökülmüş olabilir. Çünkü havalar soğudu bitkilerin su ihtiyaçları azaldı. Sineklenmeler de bu nedenle oluşur. Bitkinizin gövdesinde çıkanlar ise, yeni sürgünler.
Ayrıca kalorifer peteğine çok yakın bırakmayın derim.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2013, 08:38   #35
Yeni Üye

teşekkürler ayşe yıldız hanım dün merakımdan saksıyı tamamen boşaltıp kökte çürüme var mı diye baktım ama maşallah kökler bitkiden çok çok daha iyi durumda benim kaloriferlerim gün boyunca 4-5 saat randımanlı yanıyor ve bitkiler sadece oradan iyi güneş alabiliyor ama önerinizden dolayı başka bir yer bulmaya çalışacağım. sürgünler büyümeye devam edip birer bitki mi olacak acaba?

Eski 24-01-2013, 08:41   #36
Yeni Üye

ve zannedersem bitki ölüm tehlikesinde olduğu için çoğalma iç güdüsüyle bir sürü sürgün vermiş olabilir

Eski 24-01-2013, 09:31   #37
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Keşke topraktan çıkartmasaydınız. Bu aylarda çok sakıncalı. Toprağını parmağınızı biraz sokun eğer kurumuşsa öyle sulayın dibinde biraz nemlilik var ise sulama yapmayın. Hele de köklerini hava aldırmışsınız çok çabuk çürütürsünüz.
Bitkinizin yan dallar oluşturuyor olması güzel yeteri kadar büyüdüğünde çelikleme yapabilirsiniz. Bu durum düzenli olursa seneye ilk baharda yapılabilir.

Eski 24-01-2013, 14:25   #38
Yeni Üye

Çok teşekkürler bitki bu kadar küçükken böyle yan dallar oluşturması şaşırttı beni . Annemin difenbahyası hiç durmadan dibinden yeni yavrular üretiyor . Ben de bu şekilde çoğalır diye düşünmüştüm. Tekrar düzenli bir şekilde yerleştirip takibe alacağım ve resimlerini paylaşmaya çalışacağım verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim

Eski 18-02-2013, 10:25   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Arkadaşlar hepinize iyi günler difenbahya toprağının içinde solucan görülmüş acaba solucanları temizlemek gerekir mi köklerine herhangi bir zarar verirmi bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum .Teşekkürler iyi günler...

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2013, 12:16   #40
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Solucanlar bitkinin köklerine zarar verebilirler. Bir iki hafta kadar daha bekleyip (tam saksı değiştirme zamanları olduğu için) bitkinizin toprağını tamamen değiştirmenizde fayda vardır. Saksıda solucan olmasa bile yumurtaları kalmış olabilir. Bu yüzden tamamen değiştirin derim ben.

Eski 18-02-2013, 23:04   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayşe Yıldız Mesajı Göster
Solucanlar bitkinin köklerine zarar verebilirler. Bir iki hafta kadar daha bekleyip (tam saksı değiştirme zamanları olduğu için) bitkinizin toprağını tamamen değiştirmenizde fayda vardır. Saksıda solucan olmasa bile yumurtaları kalmış olabilir. Bu yüzden tamamen değiştirin derim ben.
ne yumurtası? anlayamadım

kezba-n Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2013, 07:41   #42
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kezba-n Mesajı Göster
ne yumurtası? anlayamadım
Solucanlar bulundukları toprağa yumurtalarını bırakırlar. Siz solucanı alsanız bile yumurtalarını fark edemezsiniz ve saksınızda yine solucan olma ihtimali vardır. Bu yüzden toprağını tamamen değiştirmekte fayda olabilir. Kasdettiğim buydu Sayın kezba-n.

Eski 30-03-2013, 16:56   #43
Yeni Üye

Difenbahyamın son hâli yaprak yaprak açmaya devam ediyor

Eklenen Resimler

Eski 30-03-2013, 17:00   #44
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayşe Yıldız Mesajı Göster
Keşke topraktan çıkartmasaydınız. Bu aylarda çok sakıncalı. Toprağını parmağınızı biraz sokun eğer kurumuşsa öyle sulayın dibinde biraz nemlilik var ise sulama yapmayın. Hele de köklerini hava aldırmışsınız çok çabuk çürütürsünüz.
Bitkinizin yan dallar oluşturuyor olması güzel yeteri kadar büyüdüğünde çelikleme yapabilirsiniz. Bu durum düzenli olursa seneye ilk baharda yapılabilir.
Ayşe yıldız hanım difenbahyamın yerini değiştirdim ve sulamasına dediğiniz gibi dikkat ettim sabah güneşini gayet güzel alıyor ve sonuçlarından çok memnunum tekrar teşekkürler

Eski 31-03-2013, 06:34   #45
Ağaç Dostu

mehmetckc's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2011
Difenbahyamın bir buçuk metreyi bulan boyuna rağmen 5 adet yaprağı var. Yeni bir yaprak çıkarken beraber mevcut bir tanesi kuruyor.

Sizce ne gibi bir takviye uygulamalıyım?

Ayrıca şu an saksıda kökü sallanmakta, saksı değişimi mevsimi de geçti tavsiyesi olan var mı acaba?

Saygılar,

Eklenen Resimler

Düzenleyen mehmetckc : 09-05-2013 saat 11:16
mehmetckc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 19:12   #46
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetckc Mesajı Göster
Difenbahyamın bir buçuk metreyi bulan boyuna rağmen 5 adet yaprağı var. Yeni bir yaprak çıkarken beraber mevcut bir tanesi kuruyor.

Resmini gönderebilirseniz arkadaşlar daha iyi yorum yaparlar. Benim önerim Saksısını büyütüp iyi bir toprak koyarsanız güneş ve su yeterli olursa çok güzel gelişiyorlar. En büyük problem o kadar güzel görünüşüne rağmen bitkinin zehirli olması. Bir arkadaşımın konuşan muhabbeti nerede ise ölüyordu.

mehmetckc beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 11:17   #47
Ağaç Dostu

mehmetckc's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2011
Alıntı:

Ayrıca şu an saksıda kökü sallanmakta, saksı değişimi mevsimi de geçti tavsiyesi olan var mı acaba?

Saygılar,
Konu ile ilgili tavsiyelerinizi bekliyorum.

mehmetckc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 17:28   #48
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2013
Bir bucuk aydir difenbahyalarim yaprak dokuyor.koklerine baktim bir sey yok.sulamayida cok yapmamaya calisiyorum.kis boyunca saglikliydilar.simdi surekli sararip dokuluyolar .ne yapmaliyim

yaprak7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2013, 01:08   #49
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Konu ile ilgili tavsiyelerinizi bekliyorum.
Mehmet bey düşündüğüm gibi küçük bir saksı içinde yeterli besin maddelerinin azaldığı bir toprak. Bir gün önceden sulayıp ertesi gün çiçek boyunun büyük olması nedeni ile çiçek boyundan yüksek bir yerde saksıyı ters çevirerek toprağını dökmeden direk gerekli büyük saksı ve zengin bir toprak karışımı ile çiçek için gerekli besin maddelerini sağlayabilirsiniz. Yapraklar büyük olduğu için toprağının durumuna bağlı olarak sulamayı da ihmal etmemek gerekiyor. Benim yaptığım uygulama bu.

mehmetckc beğendi.
Eski 25-05-2013, 01:15   #50
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaprak7 Mesajı Göster
Bir bucuk aydir difenbahyalarim yaprak dokuyor.koklerine baktim bir sey yok.sulamayida cok yapmamaya calisiyorum.kis boyunca saglikliydilar.simdi surekli sararip dokuluyolar .ne yapmaliyim
Sulamayı çok yapmamaya çalıştığınızı yazmışsınız. Kış dönemindeki su ihtiyacı ile yaz dönemi su ihtiyacı farklı olmakta. Güneşin ısısı ile ortamdaki hava kuruluğu bitkinin su ihtiyacını artırmakta. Bitkinin saksı ve toprağının durumunu değerlendirip gerekirse her ikisini de değiştirirseniz gerekli sulamayı da yaparsanız sararıp dökülme çok azalacaktır muhtemelen.

Eski 14-08-2013, 14:46   #51
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2010
sanırım difenbahya buda..

arkadaslar uzun suredir cicek bu halde, yer degiştiriyorum bir turlu gelişmiyor, filizler cıktıktan kısa bir sure sonra sararmaya baslıyor.2 yıl kadar once aldıgımda cok canlıydı cicek sonra ne oldu bilmiyorum

Eklenen Resimler

jokerkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2013, 10:03   #52
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2010
yokmudur fikri olan???? konuyu ana baslıkta mı acsaydım acaba_

jokerkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2013, 18:32   #53
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Bence bütün köklerinizi toprak üzerinde 4 parmak kalacak şekilde kesin. Gölge fakat oldukça aydınlık bir yerde düzenli kurudukça sulayın. Kestiğiniz çubuklarıda 10 cm olarak bölüp suda köklendirebilirsiniz. Kökler kısa sürede filizlenecektir. Toprağı kontrol edin su tutma özelliğini kaybetmiş olabilir. Besin kalmamış olabilir. En iyisi kestiğiniz kökleri toprağı değiştirerek tekrar dikin. Böylece köklerde bir problem olup olmadığınıda kontrol etmiş olursunuz. Kolay gelsin. Üzerlerindeki filizleride ayırıp ayrıca dikebilirsiniz.

turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2013, 15:42   #54
Ağaç Dostu

oobd's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2009
Benim difenbahyamin topraginda kucuk kucuk mantarciklar yesermis.. acaba bitkime zarari olur mu? Hemen sokmeli miyim ? Ve bu bir zararliysa bunun sebebi nedir acaba ?

oobd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2013, 21:06   #55
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Toprağınızda mantar oluşması çok ıslak ve kurumayan bir toprağınız olduğunu gösterir.

oobd beğendi.
Eski 31-08-2013, 10:30   #56
Ağaç Dostu

oobd's Avatar

Aniden ve acilen difymin yerini degistirdim.. tesekkurler Turkan hn

turkankaragoz beğendi.
Eski 31-08-2013, 10:34   #57
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Bitkinizin bir süre toprağı kurusun ondan sonra sularsınız. **** toprak eski ise değiştirin isterseniz.

oobd beğendi.
Eski 31-08-2013, 11:04   #58
Ağaç Dostu

oobd's Avatar

Saksisini yeni buyuttum ama yeni tasindigim icin iklim karisikligi yasadik beraber sanirim. diger evim de daha gunesli ve direk acik balkona bakan bir salondaydi. simdi kapali balkonu olan balkon kapisi acik fakat pencerelerini acmadigim bir salondaydi.. hem esintisini hem gunesini engelledim sanirim

turkankaragoz beğendi.
Eski 31-08-2013, 11:05   #59
Ağaç Dostu

oobd's Avatar

Aglamasida ondandi demek....

Eski 31-08-2013, 11:06   #60
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Evet o zaman biraz daha fazla ışık ve çok olmamak kaydıyla güneş alabileceği bir yere alın ve suyu bir süre kesin yeterli gelir sanırım.

oobd ve pınar5959 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024