agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 2 Gönderen dağçiçeği
  • 3 Gönderen kartal124

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-04-2010, 19:19   #1
Ağaçsever

gülsümkaya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2010
bodur gülümdeki hastalık

evimdeki bodur gülümün yapraklarının üstü beyaz oldu.ben budadım yeniden oluşan yapraklarda da aynı durum söz konusu.ne yapmalıyım.

Eklenen Resimler

gülsümkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 22:31   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2009
Fotoğraf net olmamakla birlikte saksı toprağından çok sulandığı görülüyor. Sonuçta küflenme olmuş sanırım.

şevval28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2011, 16:43   #3
Yeni Üye

kostebeksantos's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2010
Benzer bir durum da benim minyatür gülümde var. Genelde genç yapraklarda ve yeni sürgünlerde beyaz kadifemsi toz gibi birşeyler oluyor. Mantara benziyor. Kül gibi. Genelde yaprakların altında başlıyor. Yaprakların büyümesini engellediği gibi yaprakların bükülmesine neden oluyor. Bu durumdaki yaprakları düzenli olarak toplayıp atmama rağmen yeni çıkan sürgünlerde tekrar oluyor. Ayrıca eğer tomurcukta olursa tomurcuk çok fazla büyümüyor.
Nedenini ve çaresini bilen varsa cevap yazabilir mi??(Lütfen)

kostebeksantos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2011, 13:48   #4
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Gül hastalıkları bölümüne bakmış olsaydınız derdinizin külleme olduğunu görecektiniz. Bu mevsimde pek çok gülde külleme hastalığı görülür.
Bitkinin yapraklarında hatta goncalarının üzerinde beyazımsı bir tabaka olur, elinizle silerseniz gider ama bu çare değildir tabii.
Ben kendi güllerimde topas adlı bir ilaç kullanıyorum.
Size tavsiyem başlığı iyice okumanız.

Gül Hastalık ve Zararlıları
(Sayın Mine Hanım detaylı olarak anlatmıştır.)

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 20:22   #5
Yeni Üye

kostebeksantos's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2010
sayın güler
minyatür gülüm iç mekanda olduğu için, kimyasal ilaç kullanmak istemiyorum acaba başka bir yolu var mı?
veya iç mekanda güvenle kullanabileceğim bir ilaç var mı?

kostebeksantos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2013, 23:32   #6
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Güllerin iç mekan bitkisi olmadığını iç mekanda hastalığa yakalanma ve bozulma riskinin daha çok olduğunu geçen yıl iki saksı gülümü kaybedince anladım. Bir çok yerde de okuduğuma göre güllerin dışarıda bakılması gerekiyor.

Sudenur ve YeniGine beğendi.
dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 21:09   #7
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Sayın dağçiçeği, Evet güller iç mekan bitkisi değiller, minyatürleri bile dışarda yetiştirilmelidir.Ben Bauhause vs yerleden edindiğin minyatürleri, dışarda kar bile olsa derhal dış mekana koyuyorum.-5 derecede bile bu uygulamayı yaptım.Soğuktan dolayı kaybettiğin hiçbir gül olmadı.
Güller kolay kolay soğuktan etkilenmezler, esintili açık hava onlar için birebirdir.Güneşi severler ama sıcağı da sevmezler(30 dereceden sonra duralıyorlar).Ben soğuktan, kar altında kalmaktan hiç gül kaybetmedim ama, yaz sıcaklarında kayıplar oldu.
Yapı marketlerden minyatür gül alanlar dikkat etsinler, o güller evde yaşamaz,hemen soğuğa aldırış etmeden dışarıya koysunlar.Toprağını değiştirmeyi de unutmasınlar.

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2013, 23:58   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şevval28 Mesajı Göster
Fotoğraf net olmamakla birlikte saksı toprağından çok sulandığı görülüyor. Sonuçta küflenme olmuş sanırım.
Bende katılıyorum malesef nutubetli biyerde kalmış **** çok sulanmış gibi durmakta.

hakanya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2013, 20:13   #9
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Ben yaklaşık 4 yıldır camın önünde bakıyorum. Sadece kışa girerken budama yapıyorum. Kışın bile çiçek açıyor. Baharla birlikte üzerindeki yaprakları döküp budak yapıyor. Gülüm batıya bakan pencerede. Sadece çok sıcaklarda camın önündeki sehpaya alıp perdenin arkasında bırakıyorum. Birde Kudret Beyden suda üretim için besin almıştım. Bana gönderdiği kitlerde güller içinde karışım yapabileceğim yazıyordu. Fakat ben en hafif karışımdan diğer bitkilerimle birlikte gülümede ayda 1 defa veriyorum. Hiç dışarı çıkarmadım.

turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024