agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 2 Gönderen Nautilus Cycad
  • 1 Gönderen Fulyadel

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-04-2010, 12:04   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2010
Devetabanı hastalıkları

merhaba..

evdeki devetabanımın yapraklarında resimdeki gibi yanıklar var.. saksının bulunduğu yere güneş kesinlikle gelmiyor ve haftada bir suluyorum.. terslik nedir bi türlü anlamadım.. uçlarındaki yanık görüntünün dışında ilk resimde de çok net çıkmamış ama yaprağın orta kısmında bi yırtık var.. neyi yanlış yaptığımı öğrenip sürdürmemem gerekli aksi halde kocaman bitkiye yazık olacak..

Eklenen Resimler

utarit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 00:35   #2
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Geçenlerde almaya niyetlendiğim bir devetabanında da bu problemler vardı . Satıcı ilginç bişey söylemişti faydası olabilir. Devetabanı yaprakları yeni sürgünler haricinde nemli bez ya da geniş süngerler vasıtasıyle silinmeliymiş. Yoksa bitki hava alamadığı için tozdan dolayı yaprak kuruturmuş.

Bana sanki nemsiz,susuz kalmış gibi geliyor. Bitkinizin yapraklarını nemlendirmeyi deneyin ..Sizin bitkiniz sanki yanık gibi duruyor. Yine de uzman bir arkadaşın sorunuzu cevaplamasını bekleyin. Nihayetinde hobi amaçlı yetiştiricileriz bizler ,her söylediğimiz genel gözlemlerdir, profesyonel bilgi değildir.
Geçmiş olsun.

Düzenleyen umıt79 : 17-05-2010 saat 00:38 Neden: eksik harf
umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 13:15   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Devetabaniniz saglikli gorunuyor. Ilk fotograftaki yaprak uzerinde gorunen yirtik siz farkida olmadan kaza sonucu olusmus bir iyilesmis bir yara gibi duruyor.

Yaprak uclarindaki yaniklar genelde dogrudan gunes isigi gordugu zaman olusabiliyor. Siz kesinlikle gunes gormuyor demissiniz. O zaman belki kista yaktiginiz soba ve ya baska bir isiticinin yaninda durmussa ondan da olabilir.

Fotograflarda yaprak uclarinin hepsinde yaniklar yok. Yapraklarin ucunda yanik olanlari bir makas kullanarak, yanik uclari bitkiniz uzerinden kesebilirsiniz. (Bunu yaparken eldiven kullaniniz bitkinin kesilen yerinden cikan sivi( Calcium oxsalate) alerji kasinti yapabilir.

Umut 79'un dedigi gibi yapraklari nemli bir bezle zaman zaman temizleyip tozlarini alabilirsiniz, bitkinizin yapraklari daha parlak ve saglikli duracaktir.

Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2013, 08:04   #4
Ağaç Dostu

mehmetckc's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2011
Deve Tabanı hastalıkları

Arkadaşlar,

Sahip olduğum deve tabanında yaprak uçlarından başlayarak tüm yaprağa sirayet eden bir kuruma problemi var. gördüğünüz tek yaprak en son çıkan yaprak idi, iki hafta kadar önce kötü görüntü sebebiyle üzerindeki beş altı yaprağı keserek gövdeden ayırmıştım. Besinsiz kalmıştır diye saksısını da değiştirip yeni toprak eklemiştim. Sanırım başka bir problemimiz var, fikri olan var mı acaba?

Eklenen Resimler

mehmetckc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2013, 21:26   #5
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2012
Monstera deliciosa bitkisinin hava akımına maruz kalınca neşesi kaçar. Ayrıca bol nem bol ışıklı ortam... ama direk güneş ışığına maruz kalmamalı.... Başka birşey istemez. Bendeki tam 3 metre yükseldi.

Nautilus Cycad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2013, 11:15   #6
Ağaç Dostu

mehmetckc's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2011
Üstad, sorunun hava akımı veya direk güeş olduğunu sanmıyorum. Çünkü yerinde tek yapraktan 7 yaprağa kadar çıktıktan sonra bu şekilde bir gerileme yaşadı ama gözlemleyeceğim.

Teşekkür ederim,

mehmetckc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2017, 22:59   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2017
demir eksikliği olması muhtemel demir açısından zengin bitki besini kullanmayı deneyin ve yeri balkonsa pek verimli olmaz salonlarda geniş cam kenarlarında kendi çaplarında bir atmosfer oluşturuyorlar balkon gibi yerlerde akım bu dengeyi bozuyor gelişmiyor çiçekler

canistanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2017, 14:22   #8
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetckc Mesajı Göster
Arkadaşlar,

Sahip olduğum deve tabanında yaprak uçlarından başlayarak tüm yaprağa sirayet eden bir kuruma problemi var. gördüğünüz tek yaprak en son çıkan yaprak idi, iki hafta kadar önce kötü görüntü sebebiyle üzerindeki beş altı yaprağı keserek gövdeden ayırmıştım. Besinsiz kalmıştır diye saksısını da değiştirip yeni toprak eklemiştim. Sanırım başka bir problemimiz var, fikri olan var mı acaba?
Bence öncelikle bitkinizin kökünün çürüyüp çürümediğine bakın. Kökü çürümüşse en azından birkaç çelik alıp onlarla devam edebilirsiniz.

Kökü ve gövdesi sağlamsa, bir an önce rüzgâr ve doğrudan güneş almayan bir yere alıp her gün kalan yaprağına ve gövdesine su spreyleyerek sürekli nemli kalmasını sağlayın. Bir süre sonra sağlam yeni yapraklar verecektir.

Umarım bitkiniz canlanıp toparlar kendini...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2019, 15:57   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2019
Devetabanım hasta

Merhabalar, bu çocuğu çöpe atılmış çürük bir devetabanından tam 8 ay sabırla bekleyerek büyüttüm, herşey çok iyiydi fakat 2 gün içinde böyle siyahlıklar meydana geldi, direk güneş almayan bi alana aldım. Nasıl iyileşir kesmem mi gerekiyor yapraklarını?? Name:  90BDB098-3F95-49B5-AEE8-AA20B6CC2F87.jpg
Views: 30309
Size:  34.3 KB Name:  IMG_8423.jpg
Views: 30418
Size:  72.0 KB

Gulcelicious Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2020, 11:17   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2020
MERHABA, yaklaşık 1 ay önce aldığım deve tabanının yapraklarında sorunlar var. Lütfen yardımcı olur musunuz ne olmuş olabilir?
Aydınlık bir odada ancak hiç güneş almıyor. yanma ihtimali yok.
yaprakları siliyorum fıs fısla nemlendiriyorum. Neden hasta olmuştur, bilginiz var mı?

Eklenen Resimler

monsteracı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2020, 23:59   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2020
Devetabanı Yapraklarda Minik Böcekler

Merhaba ekte göreceğiniz çiçeğim yaklaşık 5 yaşında ilk kez yapraklarında kararma ile birlikte dikkatle bakınca çok minik sarı böcekler gördüm nasıl kurtulabilirim yardımci olur musunuz? Teşeklürler

Mesut Temiz beğendi.
Fulyadel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2020, 16:52   #12
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fulyadel Mesajı Göster
Merhaba ekte göreceğiniz çiçeğim yaklaşık 5 yaşında ilk kez yapraklarında kararma ile birlikte dikkatle bakınca çok minik sarı böcekler gördüm nasıl kurtulabilirim yardımci olur musunuz? Teşeklürler
Resminiz eklenmemiş Sayın Fulyadel... Resim ekleyebilirseniz, böceği veya hastalığı tanıyan arkadaşlar için daha sağlıklı cevap vermek mümkün olabilir...

Şu sayfadan bilgi edinebilirsiniz:
Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2020, 21:17   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2020
Monstera bitkisi yavrularin açamadan kararması

Merhabalar monstera aldim 3ncu yavru verdi fakat ilk yavru karardi daha sonra iyice kararıp dustu 2nci yavruya içten kararmaya başlamış yavrular acamadan kararıp çürüyor sizce sebebi ne olabilir

ttgbglbs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2021, 14:50   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2021
Devetabanı hakkında

Merhaba,

İnternetten satın aldığım devetabanı bugün elime ulaştı. Çok iyi paketlenmişti fakat çok su verilmiş sanırım yapraklar birbirine yapısık ve dik konumda değiller.. fakat gayet saglikli ve yesil duruyor. Kurtarabilir miyim. Yeniden dik konuma gelir mi ne yapabilirim.

Eklenen Resimler

Zeep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2021, 18:13   #15
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeep Mesajı Göster
Merhaba,

İnternetten satın aldığım devetabanı bugün elime ulaştı. Çok iyi paketlenmişti fakat çok su verilmiş sanırım yapraklar birbirine yapısık ve dik konumda değiller.. fakat gayet saglikli ve yesil duruyor. Kurtarabilir miyim. Yeniden dik konuma gelir mi ne yapabilirim.

Merhaba monsteranın soğuktan donmuş gördüğüm kadarıyla . Aslında bu soğuk dönemlerde çoğu bitki satışı yapan yer kargoları bekletti. Aldığınız yerle bir görüşün pek kurtuluşu yok gibi görünüyor.

Duru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2021, 13:16   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2021
Buna nasıl müdahale edebilirim?

Merhabalar öncelikle bu benim ilk mesajım,çok uzun zamandır sadece okuyordum,çok faydalı şeyler öğrendim çok teşekkürler .hiç yazmamıştım bugune kısmetmiş.internette çok aradım ama hiç kaynak bulamadım,deve tabanı geleli 1 ay oldu.saksısı çok küçüktü ofiste saksısını büyüttüm .görece biraz güçlü;gübreli,humuslu,cocopeat,bahçe toprağı ve kum karışımlı toprak ekledim .ofisteki klima azda olsa çarpıyor çiçeğe ..1 hafta sonra görseldeki lekeler oluştu.sorun ne olabilir?]nasıl bir mudahele yolu izleyebilirim?

Eklenen Resimler

erhangülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2022, 16:06   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2022
Merhabalar.
Buyukce bir monstera satin aldim 6 Ay once. Bu surecte yeni filiz verdi ama daha yaprak acmadan kurudu sonra ayni yerden yeniden filiz verdi ve yine kurudu. Asla yeni filizler dayanmiyor.
Simdi de var olan yapraklar ortadan kurumaya basladi.
Neden oluyor ne yapmam gerek hic bir fikrim yok.

Evin salonunda duruyor. Acikcasi salon pek aydinlik degil. Gunes hic almiyor.
Yardimci olursaniz cok sevinirim
https://imgyukle.com/i/EjTAm6
https://imgyukle.com/i/EjTwAv

Elebail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2022, 00:29   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2022
Merhaba benımde devetabanım dire guneş ışıgına maruz kaldı malesef arabada ve cogu yapragında yanıklar var ne yapmalıyım destek olur musunuz

Davraslı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2023, 15:01   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2023
Devetabanım hastalandı

arkadaşlar merhaba,

bilen biri yardımcı olursa cok sevinirim. devetabanı çiçeğimde son zamanlarda cok fazlasıyla yapışkanlık var. internetten araştırdıgım kadarı ile un biti denilen bir bit türüymüş. ama çiçeğin üstünde göremedim. yapraklarda sadece farklılık var. yorumlayıp yardımcı olabilirseniz harika olur.

carkayn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024