agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 2 Gönderen Güler
  • 2 Gönderen MeyveliTepe

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-03-2010, 10:45   #1
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2007
Galeri: 7
Bitki köklerinde bit

Bir süredir saksılarımın altında küçük beyaz canlılar görüyordum.Çok küçükler ve gözle zor görünüyorlar.Çok yavaş hareket ediyorlar.Bitkilerin üstlerinde hiç bir canlı belirtisi ya da bit yuvası (pamuklu ya da unlu bitlerdeki gibi) görmedim.

Birde kökleri kontrol edeyim dedim,köklerde bu canlılardan çokça var. Ne yapmalıyım? Neemazal işe yarar mı?

Eklenen Resimler

Engin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2010, 12:25   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Benim benjaminimde aynı sorun olmuştu toprağını değiştirdim köklerini suda beklettim iyice temizlensin diye.Biraz etkilendi ama sonuçta kurtuldum böceklerden.

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2019, 14:13   #3
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2018
İşyerimdeki barış çiçeğinin toprağı çok az görünüyordu. Bu yüzden çabuk susuyor, yaprakları hemen eğiliyordu. Son günlerde bitkiyi suladıktan sonra altta biriken suda beyaz bitler ve yaklaşık bir cm uzuluğunda incecik solucanlar görmeye başladım. Toprak eklemek için bitkiyi saksıdan çıkarttığımda ise salyangoza benzeyen canlılarla karşılaştım. Yaklaşık iki yıldır masamı süsleyen çiçeğimin saksısı çok korkunç geldi bana. Ne yapacağımı bilemedim. Önerilerinizi bekliyorum
Name:  1AEF135D-B7D3-48A7-9401-46A0C1034267.jpg
Views: 1319
Size:  76.4 KB
Name:  86515446-794E-4FCC-A37D-7152C2DE45BC.jpg
Views: 1110
Size:  73.8 KB
Name:  77DD915B-1A5B-46D6-B14A-EABC9456BCEC.jpg
Views: 1075
Size:  66.7 KB

Güzelim çiçeğim de bunca istilanın ortasında çiçek açmaya çalışıyor.
Name:  6C7E40B2-2DA5-4B82-8B75-39835F4CCC4C.jpg
Views: 1090
Size:  73.1 KB

nevgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2019, 16:33   #4
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili nevgül, yerinizde olsam bitkiyi saksıdan tamamen çıkartır ve köklerini içinde su dolu bir kaba koyardım. Bir iki defa daldırıp topraklarını tamamen temizledikten sonra köklere biraz seyreltilmiş fungasit fısfısladıktan sonra bir kenara ayırıp saksıyı elime alırdım.
Saksı bir tel ile iyice fırçalanmalı sonra bir miktar çamasır suyu katılmış su ile iyice dezenfekte edildikten sonra sıcak su ile temizlendikten sonra içine taze yeni toprak karışımı konularak kenara bıraktığınız bitki yeniden dikilmeli ve can suyu verdikten sonra bir müddet istirate çekilmelidir.

Fungasit mantarî ilaçtır, kökleri toparlar, siz isterseniz böcekler için biraz da insektisit kullanabilirsiniz. Temiz taze toprak olacağı için sanırım çabucak toparlarsınız.

kokett ve nevgül beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2019, 17:54   #5
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Resimdeki toprak bataklık gibi. Bu saksının fazla suyu boşaltma deliği yok mu? Bu kadar suya doygun toprakta kökler de çürür.

idris şenol ve nevgül beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2019, 20:21   #6
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sevgili nevgül, yerinizde olsam bitkiyi saksıdan tamamen çıkartır ve köklerini içinde su dolu bir kaba koyardım. Bir iki defa daldırıp topraklarını tamamen temizledikten sonra köklere biraz seyreltilmiş fungasit fısfısladıktan sonra bir kenara ayırıp saksıyı elime alırdım.
Saksı bir tel ile iyice fırçalanmalı sonra bir miktar çamasır suyu katılmış su ile iyice dezenfekte edildikten sonra sıcak su ile temizlendikten sonra içine taze yeni toprak karışımı konularak kenara bıraktığınız bitki yeniden dikilmeli ve can suyu verdikten sonra bir müddet istirate çekilmelidir.

Fungasit mantarî ilaçtır, kökleri toparlar, siz isterseniz böcekler için biraz da insektisit kullanabilirsiniz. Temiz taze toprak olacağı için sanırım çabucak toparlarsınız.
Sayın Güler tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Neler yapabilirim kısmı kafamda iyice netleşti. Bir an o böcekleri görünce çiçeği saksısıyla birlikte çöpe atmak bile geçmişti aklımdan... En kısa zamanda önerilerinizi uygulamaya çalışacağım.

Eski 28-02-2019, 20:35   #7
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Resimdeki toprak bataklık gibi. Bu saksının fazla suyu boşaltma deliği yok mu? Bu kadar suya doygun toprakta kökler de çürür.
Sayın MeyveliTepe, çok haklısınız. Bitkiyi saksıdan çıkarıp toprağı gördüğümde aynı şeyi ben de düşündüm (bu toprak balçık gibi...her çeşit haşerat olur tabi...). Çiçeğin toprağı çok az olduğu için çabuk susuyor, yaprakları hemen aşağı sarkıyordu. Bunun için son zamanlarda biraz fazla suladım; özellikle hafta sonları işyerinde değilim, susuz kalmasınlar diye. Toprak takviye etmek için girişimde bulunduğumda ürkütücü manzarayla karşılaştım. Saksının tahliye delikleri var tabi. Sanırım bu yüzden köklerde sorun yok.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024