agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-01-2010, 00:21   #1
Yeni Üye

@ysem@'s Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2008
Thumbs down yapraklarda siyah uçlar

çiçeklerimin gelişimi güzel ancak yapraklarının uç kısımlarında sararma ve kararma var,ama yapragın diger tarafları normal, ne yapmalıyım ? buna ne sebeb oluyor? birde çiçeğimin yerini değiştim beğenmedi ve bozulma oldu bende hemen eski yerine aldım ancak düzelme olmadı ne yapabilirim? yardım ederseniz cok sevinirim çok üzüldüm, suç işlemiş gibi hissediyorum

@ysem@ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 00:30   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-12-2009
yeni koyduğunuz yer kalorifere yakınsa ondan etkilenmiş olabilir. o siyahlıklar geçmez kalıcıdır, zira yanıktır. Yeni çıkacak olan yapraklarda aynı problem olmayacaktır.

gokturkseyhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 00:37   #3
Yeni Üye

@ysem@'s Avatar

teşekkür

alakanız için teşekkürler, düzelecek olmasına sevindim

Eski 10-01-2010, 00:42   #4
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi @ysem@ Mesajı Göster
alakanız için teşekkürler, düzelecek olmasına sevindim
rica ederim. Ancak sadece varsayımlara dayanarak bir çözüm ürettim. Başka sebepleri olan bir hastalık da olabilir ama bitkiniz tropikse, ince yapraklıysa ve yeri sıcak-soğuk karşılaşması olan bir yerse (örneğin camın önünde kalorifer peteği olan bir yer) bu durum normaldir. siyahlaşan yerler kuruyup dökülür

Eski 10-01-2010, 14:12   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2009
Benim çiçeğiminde aynı sorunu var

muratkoç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 19:50   #6
Yeni Üye

@ysem@'s Avatar

tahminleriniz sayesinde nedenini anladım, çiçeklerin uçlarındaki için yanık dediniz bende araştırdım ve azotlu gübrelemenin fazlalığı durumda olduğunu öğrendim. 1 ay önce çiçeklerim daha güçlensin diye çiçekçiden aldığım toprağı eklemiştim sanırım güçlendirmek isterken hastalanmalarına sebep oldum , guzmania,spathiphllum,codiaeum, dieffenbachia adını tam bilmediğim 2 çiçeğim daha var, 9 ay gibi kıssa bir süredir çiçek bakmaya başladım daha doğrusu artık müsait bir evim var ve onların yeni filiz vermesi beni çok mutlu ediyor, yapraklarının yanması beni çok üzdü ama yeni açan filizlerde olmayacak olması içimi rahatlattı, teşekkürler.

Eski 10-01-2010, 20:56   #7
Ağaç Dostu

Toprağını değiştirsem faydası olurmu acaba?

Eski 10-01-2010, 21:07   #8
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Keşke resim koyabilseydiniz buraya daha iyi ve kesin yardımcı olunurdu.

Yaprak kenarlarındaki sararma ve kuruyup siyahlaşmalar iki nedenden ötürüdür:

1-Bu mevsimde yapmammanız gerekirken oranından fazla vereceğiniz çi.ek coşturan gübre

2-Soğuk etkisi, bu etki için bitkinin etkilendiği yerden yer değiştirlmesi gerekir.

Her iki sorunda da yapraklar yandığı için ölü alanlar iyileşmezler bu kısımları makasla kesip uzaklaştırabilirsiniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 22:06   #9
Ağaç Dostu

Sayın hocam resmi yükleyebildim biraz karanlık çıkmış..
alt yapraklar bu şekilde, üstten çıkan yeni yapraklar gayet sağlıklı.
Çiçeğe bitki besini vermedik, sürekli ışık alan pencere yanında bulunuyor. Direk güneş ışığı almıyor.

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2010, 20:23   #10
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratkoç Mesajı Göster
Sayın hocam resmi yükleyebildim biraz karanlık çıkmış..
alt yapraklar bu şekilde, üstten çıkan yeni yapraklar gayet sağlıklı.
Çiçeğe bitki besini vermedik, sürekli ışık alan pencere yanında bulunuyor. Direk güneş ışığı almıyor.
Murat bey sanırım fotoğraftaki bir spathiphyllum yaprağı ve bu bitki soğuktan sıcaktan çok kolay etkileniyor. hava değişimine maruz kalmayacak bir yere koymanızı tavsiye ederim. cam kenarı olmasın mesela..

Düzenleyen gokturkseyhan : 12-01-2010 saat 08:13 Neden: "ve" yerine "ev" yazmışım da :)
Eski 11-01-2010, 20:26   #11
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi @ysem@ Mesajı Göster
tahminleriniz sayesinde nedenini anladım, çiçeklerin uçlarındaki için yanık dediniz bende araştırdım ve azotlu gübrelemenin fazlalığı durumda olduğunu öğrendim. 1 ay önce çiçeklerim daha güçlensin diye çiçekçiden aldığım toprağı eklemiştim sanırım güçlendirmek isterken hastalanmalarına sebep oldum , guzmania,spathiphllum,codiaeum, dieffenbachia adını tam bilmediğim 2 çiçeğim daha var, 9 ay gibi kıssa bir süredir çiçek bakmaya başladım daha doğrusu artık müsait bir evim var ve onların yeni filiz vermesi beni çok mutlu ediyor, yapraklarının yanması beni çok üzdü ama yeni açan filizlerde olmayacak olması içimi rahatlattı, teşekkürler.
1 ay önceki toprakta bir problem olsaydı belirtileri daha önce çıkmış olurdu. siz de soğuğa sıcağa maruz kalmayacak bir yere koyarsanız bir daha aynı problemi yaşamazsınız. umarım

Eski 11-01-2010, 21:08   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokturkseyhan Mesajı Göster
Murat bey sanırım fotoğraftaki bir spathiphyllum yaprağı ev bu bitki soğuktan sıcaktan çok kolay etkileniyor. hava değişimine maruz kalmayacak bir yere koymanızı tavsiye ederim. cam kenarı olmasın mesela..
Teşekkür ederim sayın gokturkseyhan dediğiniz gibi yapacağım umarım düzelir..
saygılar..

Eski 25-08-2010, 12:32   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Benim çiçeklerimden birinde bu sorun var ama çiçeğin ismini bilmiyorum.Torf olarak hindistan cevizi torfu kullandım.Bundan etkilenmiş olabilir mi?

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 00:09   #14
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2011
Benimde Atatürk çiçeğimde bu tür yaprak kararmaları oluştu. Atatürk çiçeği havadar ve serin yer seven bir bitki. Evde küçük çocuğum olduğu için ortamı sıcak tutmam gerekiyor. Bu yüzden yapraklar da hafif kararmalar oluşmuştu. Geçen gün hava güzel diye balkona çıkarmıştım ama orada tahminimden uzun bıraktım. (Unuttum) yanıklar daha da arttı. Bence de arkadaşların tahmini doğru. Ani hava değişiminden oluşuyor.

dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024