agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2012, 15:33   #31
tds
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2012
iyi günler bu fulrik 25 wp nin fiyatı ne kadardır biliyor musunuz

tds Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 19:28   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2014
s.a arkadaşlar. aranızdaki şikayetçilerden biri de benim malesef. bu gün life torf marka bir torf satın aldım 20 lt 3 liraya. saksının içine toprağı koydum sonra bir ara gözüme toprağın yüzeyinde küçük beyaz bir görünen bir kaybolan hareketli dikkatli bakılınca görünebilen böcekler gördüm. kimisi toz böceği diyor kimisi akar diyor kimisi kuyrukla sıçrayan diyor ama benimkiler sıçramıyor sadece yürüyor.

bunun için ne yapabilirim diye düşündüm ve saksının içindeki kenarlarını ilaçladım sonra saksıya bir poşet geçirdim belki ilaç kokusundan ölürler diye. 1-2 gün böyle kalsın bakalım olmazsa toprağı tamamen atmayı düşünüyorum. çünkü evin her tarafını sarabiliyormuş bu baş belaları. 3 lira için koskoca evi kaybetmeyelim. bunlar hakkında hiç bir bilgimiz yok nasıl ürerler neyle beslenirler nasıl yok olurlar galiba nemli ortamları seviyorlarmış toprağa henüz bir şey ekmedim ama toprağa hiç su vermesem 1 ay boyunca kendiliğinden açlıktan ölürler mi acaba ?

YeniBON beğendi.
yellow06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2014, 12:31   #33
Ağaçsever

Deryya's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Merhaba arkadaşlar; benim de balkondaki büyük saksılarımda saydam beyaz kurtlardan var. Bir saksımın toprağını değiştirdim. Petunya diktim Çok güzeller büyüyorlar. Diğer iki saksıma ne yaptıysam ölmüyorlar. İçlerine ne diktiysem sararıp ölüyor. Ya da cılız bir şekilde bekleyip duruyorlar. Galiba sebebini buldum; Islak çay posaları. Bir de saksının alt tabağı saksıyla birleşik se galiba fazla hava almaması ve akan suyun havasız bir şekilde altta beklemesi. Çünkü tabakta da mınik beyaz zıplayan böcekler var. Alt tabakları atıp daha geniş bir tabak almayı düşünüyorum. Tabii maalesef önce topraklarını değiştirmem gerekecekç Yaz geldi daha doğru dürüst bir çiçeğe sahip olamadım balkonumda.

Deryya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2014, 13:32   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Deryya Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar; benim de balkondaki büyük saksılarımda saydam beyaz kurtlardan var. Bir saksımın toprağını değiştirdim. Petunya diktim Çok güzeller büyüyorlar. Diğer iki saksıma ne yaptıysam ölmüyorlar. İçlerine ne diktiysem sararıp ölüyor. Ya da cılız bir şekilde bekleyip duruyorlar. Galiba sebebini buldum; Islak çay posaları. Bir de saksının alt tabağı saksıyla birleşik se galiba fazla hava almaması ve akan suyun havasız bir şekilde altta beklemesi. Çünkü tabakta da mınik beyaz zıplayan böcekler var. Alt tabakları atıp daha geniş bir tabak almayı düşünüyorum. Tabii maalesef önce topraklarını değiştirmem gerekecekç Yaz geldi daha doğru dürüst bir çiçeğe sahip olamadım balkonumda.
Siz zaten sebepleri kendiniz gözlemleyip tespit etmişsiniz. Çay posaları koymayın, her zaman sorun yaratıyorlar. Toprak değişimiyle ilk anda çiçekler kendine gelir ama sonra toprakta kurtlar yine çoğalır, kurtulamazsınız. İlaçlamak gerekiyor böyle durumlarda. Çok sulamayın bitkilerinizi, tabakta su bırakmayın. Saksı tabağındaki küçük zıplayan böcekler zararsız böcekler, onlar yüzünden endişelenmenize gerek yok ama beyaz kurtçukları bir an evvel yok etmelisiniz, bitkinin kendisini yiyor onlar.

YeniBON ve A_NOMAD beğendi.
-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2015, 15:04   #35
Ağaç Dostu

B e t ü l's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2013
Thumbs down Toprakta kıl kurdu(?)

Merhaba Arkadaşlar
Bugün balkonda duran toprak karışımımın içinde aşağıdaki fotoğrafta görülen kıl kurduna benzer canlılar gördüm. İşin kötüsü bazı sukulentlerime de bu topraktan eklemiştim. Biraz araştırdım ama pek bir şey bulamadım. Zararlı mı bunlar? Yardımlarınızı bekliyorum
Not:6-7 mm boyutunda, dokununca solucan gibi kıvrılıp bükülüyorlar. Kirli beyaz renkteler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen B e t ü l : 03-04-2015 saat 17:37 Neden: Not ekleme
B e t ü l Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2015, 21:05   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2013
Bugün ben de bahçemden toprak alırken, beyaz renkli, ince, 1-2 cm uzunluğunda solucana benzeyen canlı gördüm. Toprakta bolca vardı. Betül Hanımın da dediği gibi kıvrılıp bükülüyordu. Toprak güneşi az alıyor ve nemli. Solucan yavrusu olabilir mi diye düşündüm ama emin olamadım. Ayrıca daha önce bahçemde hiç solucan görmedim. Sizce bu canlı zararlı olabilir mi?

ekinnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2017, 13:22   #37
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Benim çiçek toprağımda çay posası yüzünden kurtlanmış bugün farkettim. Henüz yüzeydeler toprağa geçmemişler. Kül döktüm bakalım fayda edicekmi.

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2017, 19:29   #38
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bergenia Mesajı Göster
Benim çiçek toprağımda çay posası yüzünden kurtlanmış bugün farkettim. Henüz yüzeydeler toprağa geçmemişler. Kül döktüm bakalım fayda edicekmi.
7 saat geçmiş küllerin arasında divil divil dolanıyolar fayda etmedi sanırım

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2019, 13:16   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2019
çözümü buldum

Evet arkadaşlar toprağim aşiri sulamadan sineklenme yapiyordu bende ust tabakayi bastirdim sert bi şekilde yaptim delikler açtim ve sineklenme durdu ama bir baktim kurtlar var kucuk beyaz kurtlar her yerde. Sonra aklima tuz serpmek geldi %100 kurtlar öldü kesin çözum oldu ama şuanlik bitkiye zarar verdimi mi bilmiyorum onuda zaman gösterecek. Dogrumu yapmisim acaba fikri olan?

HORSEMEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2020, 18:37   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danışman_32 Mesajı Göster
sayın acemi çiftçi konu güncelse saksıdaki toprağınızı değiştiriniz torf ortamı temin edip buna bitkinizi dikiniz zararlılar görülmesi devamında temin edebilirseniz bio-kitin ilacını kök bölgesine/akabinde ise yapraklarına püskürterek uygulayın bu böcekleri bir daha görmeyeceksiniz
Üzerinden çok zaman geçmiş ama bu bahsettigim bio-kitin ilacını nasıl bulabiliriz

Filizsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2020, 18:05   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Filizsever Mesajı Göster
Üzerinden çok zaman geçmiş ama bu bahsettigim bio-kitin ilacını nasıl bulabiliriz
Ben de ayni soruya cevap ariyorum ? Piyasada nerden alinabilir ?
Tesekkurler

Peace2020 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2020, 19:41   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2020
Merhaba,

Benim salonumdaki ve balkonumdaki bitkilerin toprağında kara benzeyen, hareket etmeyen oluşumlar mevcut oldu. 2 gün önce kırmızı pomza taşı, perlit, torf ve üğütülmüş büyükbaş gübresinden karışım elde ederek bütün saksılarımı değiştirdim.
Bu gün bitkilerin yanlarına gidince yaprak altlarından siyah uçan böceklerin uçtuğunu görünce durumu farkettim.

Foto olarak eklediğim balkondaki biber ve soğan saksılarımın toprağıdır. Salondaki kaucuk, kalochoeler, karanfiller, menekşeler, aloe veralar ve sukulentlerimin hepsinin toprağında fotodaki kadar çok fazla olmasa da bu beyazlardan görülmektedir.

Ne yapmam gerektiği ile ilgili yardımcı olursanız çok mutlu etmiş olursunuz.

Eklenen Resimler

pangeya202 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024