agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-03-2009, 01:12   #1
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Fungusgnatlar (Torf sinekleri)

Fungusgnat lar (Torf sinekleri) :

Arkadaşlar. Çoğumuz torf kullanıyoruz. Bazı bitkilerde torf sineklerinin ne kadar zararlı olduklarını düşündünüz mü? Özellikle Lisianthus fide döneminde çok önemli zararlar yapıyorlar.

Lisianthus lar uzun bir süre (80-100 gün kadar) fide dönemi geçiriyorlar. Torf sineklerinin larvaları (yumurtadan çıkmış kurtçuklar) lisianthusun (muhtemelen diğer bazı bitkilerin) incecik köklerini ve yeni çim yaprakçıklarını yiyor ve zarar yapıyorlar. kökleri yenen lisianthus fidecikleri sararıyor ve kuruyor. Bunları dışarıdan görmek de zor. Ancak zarar yaptıktan sonra farkedebiliyorsunuz.

Torf sineğinin erginleri, kahve rengi (torfun renginde) ve ince ve küçük bir sivri sineğe benziyor. Uzun bacaklı. Bunlar yumurtalarını torf içine bırakıyor. Yumurtadan çıkan larvalar da o torfa ekili bitkilerin kökleri ile besleniyor. Yeni çimlenmiş fidecikleri zayıflatıyor ve hatta kurutuyor. (Not. Benim yeni çıkmış lisianthus tohumlarımda % 30 kadar zarar yaptı) ben farkedinceye kadar yapacağını yaptı!

Mücadelesi : Yalovada bazı işletmeler Vydate denilen bir nematot-insektisit ilacı önerdiler 1 litre suya 2,5-3 ml. + Lanch diye diğer bir böcek öldürücü zehir
1 Litre suya 0,25 ml. kadar birlikte torfu doyuracak şekilde sulanıyor.

Ancak bu işlem 3-4 gün ara ile birkaç kez tekrarlanmalı. Çünkü bu sineğin yumurtaları sıcaklığa bağlı olarak 3-7 günde çatlıyor ve yeni larvalar çıkıyor.

Eğer bir torfa geç gelişen tohum ekerseniz torf sineğine dikkat ediniz.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2009, 10:25   #2
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Kgursan, gerçekten de üzücü, neyse ki yine de farketmişsiniz, inşallah kayıp bununla kalır.

Kalanlar bize yeter mi dersiniz?

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2009, 16:27   #3
Ağaç Dostu.

Tabi ki yetecek. O konuda merak etmeyin. Ben sadece farkına varmadan zarar yapan torf sineklerine dikkat çekmek istedim. Attığım tohum sayısı 10 000 kaplama, ve 2 gr. toz tohum. Sanırım size yetecek fide çıkar.

Eski 07-03-2009, 18:44   #4
Ağaç Dostu

Passion's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2007
Galeri: 21
Geçmiş olsun Sn. Kgursan. Umarım daha fazla kayıp olmaz. Kolay gelsin.

Passion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 10:56   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Evet eskiden torf olmazdı bahçe toprağı kullanırdım. Şimdi her yerde torf var ve kullanıyoruz. Ben de sineklenme sorununu sık sık görüyorum. Ama genellikle tohumdan üretim yapmadığımdan (bugüne dek) böyle sorunlarla karşılaşmadım.

Ev içinde genellikle insektisit böcek öldürücü ilaçlar kullanmayı tercih etmiyorum. Bu sineklerden kurtulmanın başka yolu var mıdır?

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 13:29   #6
Yeni Üye

ebabil's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2007
Galeri: 4
Ev içindeki bitkiler için kullanılabilecek doğal ilaçlar açısından bilgi veren bir dergisi vardı ağaçlar.net in bu e dergilerden yardım alabilirsiniz.Eğer acil bir durum varsa ve bitkiniz küçükse kendiniz pamuklu alkollü suyla silin veya ilk müdahale; iki adet sigarayı bir su bardağı suda bekletin,iki saat sonrada bir yarım bardak su daha ekleyip onunla bitkinize yine banyoda **** balkonda (güneş almayan rüzgarsız bir kısım olsun)püskürtme yöntemi ile verin.Ama daha kapsamlı bilgi için ağaçlar.net in e dergisine bakın .

ebabil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 13:48   #7
Ağaç Dostu

Bitkiye yapılacak uygulama sinekleri etkileyebilecek mi?

Eski 11-03-2009, 00:37   #8
Ağaç Dostu.

Torf sinekleri bitkiye zarar yapmıyor. Sorun bunların torfa bıraktıkları yumurtalardan çıkan larvalar(kurtçuklar) bunlar kökleri yemek şeklinde zarar yapıyor ve ergin olup uçuşuyor, ve rahatsızlık veriyor.

Mücadelesi için ev içinde zehirli ilaçlar kullanımı sakıncalı olur. Bu durumda saksıların üzerine yumurta bırakmayı engelleyecek küçük çakıl taşları vs. ile kapatmak belki fayda sağlar. Diğer bir önlem de saksı yüzeyinde torfu kurutmak, yani verilen suyu biraz azaltmak faydalı olabilir.

Eski 12-03-2009, 09:58   #9
Ağaç Dostu

Yanıtlar için teşekkür ederim...

Torf kullandığım saksılarda genellikle çok sulama yapmıyorum ama torf zaten suyu tutuyor. Sulamayı daha da azaltırsam torf tuhaf bir şekil alıyor sanki sünger gibi... Suyu emiyor alta geçiriyor ama hiç kendinde tutmuyor.. O nedenle genellikle torfu nemli tutuyorum, sanırım bu nemden de sinek problemim oluyor. O çakıl taşlarını deneyeceğim.

Eski 08-04-2009, 16:43   #10
Ağaçsever

deryas's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Bu sineklerden geçen yıl usanmıştım. Ama bu yıl Mine hanımın arapsabunlu tarifini keşfettim.Bitkilerimin yapraklarına koruma amaçlı hafta da bir püskürtüyorum.
Torfta sineklenme gördüğüm günden beri, ilk hafta hergün daha sonra 2-3 gün de bir bu tarifi fısfıslama yoluyla uyguladım.Şu anda hiç sinek yok.
Ayrıca saksı da gördüğüm kırkayaklar için de biraz toprağa uyguladım. Birkaç gündür toprağı kurcalıyorum görünürde bir şey yok. Sanırım kırkayaklardan da kurtuldum.
Tavsiye ederim.

deryas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2017, 12:01   #11
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Literatürde tam olarak "Fungus gnats" olarak geçiyor bu arkadaşlar. Nemli torf yüzeyine yumurtalarını bırakıyor, görevini tamamlıyor. Yumurtadan çıkan larvalar erginlik sürecinde aynı döngüye dahil oluyor. Bu böyle sürüyor.

Baharda ekeceğimiz dış ortam bitkilerinin evde oluşturduğu kalabalık nüfus, son zamanlarda bu sinek nüfusunu oldukça arttırdı. Çoğu zaman üşenip üstten sulama yapardık. Önce bunu kestik. Artık dipten suluyoruz ki en sağlıklısı da bu.

Araştırdığım kadarıyla fungus gnats'lerle doğal yolla mücadele dipten sulama+yumurta bırakma ve larva oluşturma döngüsünü kesmek. Yani torf yüzeyini malçlamak.

Düşük özgül ağırlığı ve iyi su tutma kapasitesi yüzünden biz bazik pomzayı tercih ettik. Zamanla kurtulacağımızı düşünüyoruz. Sineği de suçlamak istemiyorum, habitatı sanıp nemli ortamda hayatta kalacak tohumlarını bırakmaya çalışıyor.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2018, 08:24   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2018
Arkadaşlar evde saksıdaki bitkimde tarife uyan sinekler var. Bunlar toprağa girip çıkıyor ve toprakta da 2-3mm boyunda beyaz kılcal kurtlar gördüm. Turuncu renkte yuvarlak 3-4 mm çapında yumurta da gördüm fakat bu kurtlar ve sinekler bağlantılı mı bilemedim. Çünkü sinek kadar yumurtalar yani bu sinekler bırakmış olamaz diye düşündüm fikriniz nedir. Konuda bahsedilen sinekler mi bunlar. Toprak olarak karışık toprak kullanıyorum biobizz allmix ve üzerinde substrat yazan bir toprak çeşidi karışımı.

Enderzeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024