agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-09-2008, 01:31   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2008
benjaminde solucan ve pamuklanma sorunu...

merhaba bende aranıza yeni katıldım. bir süredir yaprak döken benjaminim beni korkutuyodu ve yaklaşık yarım saat önce kapsamlı bi araştırmadan sonra yapraklarında beyazlanmalar ve toprağında kırmızı minik solucanlar gördüm. resimler alttadır. forumu biraz araştırdım ve 1.5 litre suya bir kapak çamaşır suyunu solucanları öldürmek için önermişler. bu solucan oluşumunda benim hatam bitkiyi çok sulamam sanırım bu arada bazı kökler yüzeye çıkmış sanki üzerine biraz toprak koymalı mıyım. son olarak saksının küçük geldiğini biliyorum daha büyük bir saksıya geçmeden solucanları öldürmeli miyim yoksa onlarıda geçirmeli miyim. az önce gözlemlediğim solucan arkadaşları şimdi bulamadım ve resimleyemedim yaklaşık 1-1.5 cm boyunda kırmızı inceydiler.

bu arada resimde gözükmüyor ama bitkiyi dik tutan açık renk çubuğun sağındaki gövde de tüm yaprakları kaybettim...

bitki konusunda biraz panik haldeyim kusura bakmayın şimdiden teşekkürler.

Düzenleyen Todor : 23-09-2008 saat 07:42 Neden: fotoğraf boyutları
Burhan Akman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2008, 02:01   #2
Yeni Üye

forumu araştırdıktan sonra kendimce bir adım attım. evin içinde uçuşan minik (toplu iğne başı kadar) kabuklu böcekler vardı. çok az bitkiye uzaktan böcek ilacı sıktım. bi süre bekledikten sonra hepsi olmasada çoğu yaprağını özellikle beyaz lekelerin olduğu yaprakları ıslak bir pamukla sildim. bu sırada bazı yapraklar yine döküldü. her düşen yaprakta içim cız etti. daha sonra resimlerde de görüceğiniz gibi köklerin yüzeye çıkma durumundan dolayı yüzeye biraz toprak serptim. solucanlar konusunda çamaşır suyu olayını yapmamayı düşünüyorum. şuan aşırı sulama hatamın sonucu bunları çekiyorum. bu yaptıklarımdan sonra suyun kendi kendine çekmesini mi bekleyim yoksa saksı değişimi mi yapmalıyım.

Eski 23-09-2008, 07:29   #3
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Sayın Akman. Bu sorularınıza cevap almak için forumun ilgili konularını okumanızı öneririm. Benjamin başlığına bakabilirsiniz. Kolay gelsin..

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2008, 07:43   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Fotoğraflar kurallara uygun olmadığı için tarafımdan silinmiştir. Lütfen Forum kurallarına uygun olarak yeniden yükleyiniz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2008, 12:35   #5
Yeni Üye

benjaminlerle ilgili başlıkların büyük kısmını okuduğumu sanıyorum. dikkatimi çeken üst üste atılan postlardan dolayı bazı soruların havada kalmasıydı. bende belki sorunuma biraz daha çabuk cevap bulurum umuduyla yeni başlık açtım. yukarıda da belirttiğim gibi bitkimde solucanları görünce gerçekten panikledim.

yapraklardaki sorunun küllenme olduğunu forumdan öğrendim ama napıcağımı anlayamadım. solucanlara gelince zarardan çok yararı var diyenler olduğu için onlara bişi yapmayı düşünmüyorum. aşırı sulamadan çürüyen kökleri yerler.

resimler konusuna gelince kusura bakmayın imageschack e güvendim foruma uygun önizleme yaratır diye şimdi gerekli düzenlemeleri yapıp tekrar koyuyorum.

Eski 23-09-2008, 12:47   #6
Yeni Üye

resimler kurallara uygun yenilenmiştir.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024