agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İç Anadolu Bölgesi (http://www.agaclar.net/forum/ic-anadolu-bolgesi/)
-   -   Scutellaria (Lamiaceae) (http://www.agaclar.net/forum/ic-anadolu-bolgesi/7780.htm)

hassoman 27-02-2008 23:48

Scutellaria (Lamiaceae)
 
2 Eklenti(ler)
Niğde Ulukışla’da Scutellaria (Lamiaceae) -ballıbabagiller – familyasına ait yeni bir bitki türü keşfedilmiş. Ankara Üniversitesi Öğretim üyelerinden Prof.Dr Osman Ketenoğlu ile Araştırma Görevlisi Mehmet Çiçek çalışmaları sırasında keşfettikleri bu bitkinin gövde ve çiçek yapraklarının, çiçek durumlarının ve yüzey tüylerinin, familyanın diğer türlerinden farklı olduğunu, sonraki aşamada bitkinin isimlendirilerek bilimsel kaynaklarda yerini alacağını, uçucu yağ içerdiği için ilaç yapımı için farmakolojik özelliklerinin araştırılacağını söylemişler...

Scutellaria (Lamiaceae) hakkında bilgi edinmek isteyenler için:
http://www.agaclar.net/forum/showthr...ht=Scutellaria

(Sanki bu türü agaclar.net üyeleri bulmuşlar da haberleri olmamış mı ne?:D)

Arjin 28-02-2008 02:23

Ben bu bitkiyi taniyorum, kucukken arkadaslarimla kirlarda mantar toplarken rastlardik.Hatta daha sonra oralarda topladigimiz bir cok cicegi daha sonra yeni kesfedilmis olarak gazetelerde cok gormusumdur.
Cevremizdeki butun bitkileri kesfedilmis saniyoruz :( Meslek tercihimi cok yanlis yapmisim :(

fevziye 28-02-2008 07:27

Arkadaşlar sn. Arjin'in dediği gibi ben de bu çiçeği küçükken İskenderun'da çok görüyordum. Biz tabii ki tanımlama yapmayı bilmediğimiz için kendi aramızda "yeni tür.jpg" deki çiçeğe ballıbaba, "yeni tür2.jpg" deki resimde görülen çiçeğe aslanağzı diyorduk. Hatta gerçek aslanağzını tanıdığımız için rengi bize değişik geldiğinden başka renklisini bulduk diye seviniyorduk.

emreuyar 05-05-2008 17:35

ben ulukışla da yasıyorum ve bu bitkinin yeni keşvedilmiş olmasın aşaşırdım. çünki bu bitki yol dağlara yakın yol kenarlarında bahçe kenarlarında sıkça rastlanıyor. nasıl oluyorda bu kadar çok fazla göz önünde bulunan bitki keşfedilmemiş olmasını anlamıyorum...

herbaryum 05-05-2008 19:45

Scutellaria isimli bitki Türkiye'de 15 tür ve bir o kadar da alt türü olan ballıbabagillerden bir cinstir. Bu cinse ait azı türler bazı yörelerde oldukça yaygındır. Bu yörelerden birisi de toros dağlarıdır. Ancak Türkiye florası çalışmaları özellikle de cins revizyonları yapıldıkça yeni türler bulunmaktadır. Yeni bulunan bu tür de bu cinsin revizyon çalışmaları sırasında bulunmuştur. Diğer türlerden farklılıkları bulunmakta ve dar bir alanda yetişmektedir. Adlandırılması yapılıp bilimsel makale olarak yayınlandığında diğer türlerden ayırımı da verilecektir.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021