agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İç Anadolu Bölgesi (http://www.agaclar.net/forum/ic-anadolu-bolgesi/)
-   -   Crocus ancyrensis (Ankaraçiğdemi) ENDEMİK (http://www.agaclar.net/forum/ic-anadolu-bolgesi/3704.htm)

Müjgan 20-03-2007 13:32

Crocus ancyrensis (Ankaraçiğdemi) ENDEMİK

1 Eklenti(ler)
Ankaraçiğdemi (Crocus anchyrensis)

Eklenti 8439
fotoğraf: http://i1.treknature.com/photos/2183/04.03.07.p.-053.jpg

Sistematik hiyeraşisi:

Kingdom : Plantae
Subkingdom : Tracheobionta
Division : Magnoliophyta Cronquist, Takht. & Zimmerm. ex Reveal
Class : Liliopsida Batsch
Subclass : Liliidae J.H. Schaffn.
Order : Liliales Perleb
Family : Iridaceae Juss.
Genus : Crocus Linnaeus

Müjgan 21-03-2007 22:23

1 Eklenti(ler)
Eklenti 8440
Fotoğraf: http://bahcevan.com/?p=108

Derya Özen 30-05-2007 17:32

1 Eklenti(ler)
Resmin çekildiği yer :Sarıkoz Köyü / Çubuk / Ankara
Tarih :01.04.2007
Fotoğrafı çeken :Chewbacca

yasarulutas 02-06-2007 20:16

1 Eklenti(ler)
Bu fotoğraf ise Sivas>Sızır kasabası ile Yozgat>Çayıralan ilçesi arasına kalan yerde çekildi. Peki çiğdem adını nereden Ankara olarak aldı..

ibrahim37 31-07-2007 02:53

Müjgan hanım!
İkinci resminiz Crocus anchyrensis değildildir. O dünyada sadece uludağda bulunan Crocus gargaricus ssp. herbertii'dir.

sukranayalp 31-07-2007 09:52

Sn İbrahim, aradaki farkı öğrenebilir miyim?

herbaryum 31-07-2007 10:29

İki tür arasındaki en belirgin fark C.garganicus türünde bracteol olmaması. Ancak müjgan hanımın ikinci resminde sanırım brakteol var. Bu iki türü ayırt edecek diğer özellikler çiçek içinde ve soğanlarında. Onlar da görünmüyor. Fotoğraftan tür seviyesinden teşhis yetersiz ve oldukça zor.

herbaryum 31-07-2007 10:30

Bir de yazılışı Crocus ancyrensis (Herbert) Maw şeklinde.

ibrahim37 02-08-2007 21:00

Evet doğru yazılışı Crocus ancyrensis'tir
Aralarındaki en önemli fark C. gargaricus ssp herbertii ve C. gargaricus ssp. gargaricus türlerinde çiçeklenme döneminde yaprakları olmaz veya yeni çıkmaya başlar ve çiçekleri daha parlaktır. Crocus ancyrensis'te çiçeklerle birlikte 5 veya 6 adet yaprakları vardır.
Ayrıca C. gargaricus ssp. herbertii de toprak altındaki kök dallarından yayılarak çoğalır. C. gargaricus ssp. gargaricus'ta bu durum mevcut değildir. Bu ikinci resminizdeki çiçekler farklı noktadan çıkmış gibi görünüyor. Bu özellikte C. gargaricus ssp. herbertii'ye aittir.

Saygılar.. Selamlar..

ibrahim37 04-08-2007 01:51

2 Eklenti(ler)
Sanırım Abant'ta çektiğim iki C. ancyrensis resmini ilave etmek aydınlatıcı olacak.

Metin Y. 09-08-2007 23:28

1 Eklenti(ler)
Baharın müjdecisi olan Ankara Çiğdemi, bazı köylerde Çiğdem Pilavı (Yumruları çiğ veya pişirildikten sonra yenir. Külde pişirilir veya yemeği yapılır. Özellikle yumruları için toplanmaktadır) ile kutlanır.
Ankara Çiğdemi [Crocus Anycrensis] konulu Kartpostal ve pulu.

Derya Özen 22-04-2008 15:36

Buraya, yeni çektiğim Çiğdem fotoğraflarını yükleyemiyorum nedendir?

Derya Özen 06-05-2008 16:30

5 Eklenti(ler)
Eklenti 36496

Eklenti 36497

Eklenti 36498

Eklenti 36499

Eklenti 36500

Fotoğrafları yüklemesini Yücel Bey'den rica etmiştim ama, ben ondan önce siteye bağlanıp yükledim :)
Teşekkürler Yücel Bey.

Derya Özen 06-05-2008 16:31

Şimdide fotoğrafları göremiyorum :(

limon 06-05-2008 20:42

Ben görüyorum. Çok güzeller elinize sağlık.

Derya Özen 01-06-2008 00:59

Teşekkürler.

Derya Özen 17-10-2008 10:33

ÇİĞDEM DER Kİ BEN ALAYIM.

Çiğdem der ki ben alayım
Yiğit başına belayım
Hepisinden ben alayım
Benden ala çiçek var mı çiçek var mı hey

Al baharlı mavi dağlar
Yarım gurbet elde ağlar

Lale der Ki be hey tanrı
Benim boynum neden eğri
Yardan ayrı düştüm gayrı

Çayır çimen doldu dağlar
Yarim gurbet elde ağlar

Nevruz der ki ben nazlıyım
Sarp kayalarda gizliyim
Mavi donlu gök gözlüyüm

Al baharlı mavi dağlar
Yarim gurbet elde ağlar

Sünbül der ki boyum uzun
Yapraklarım düzüm düzüm
Beni ak gerdana dizin
Çayır çimen doldu dağlar
Yarim gurbet elde ağlar

Çok güzel bir Aşık Veysel türküsü.
Sabah sabah bunu dinledim, içimden sözlerini buraya yazmak geldi.
Aşık Veysel, ne kadar da güzel anlatmış çiçekleri...

Derya Özen 01-03-2009 18:38

5 Eklenti(ler)
Bugün köyümüze gittik. İşler bitince, kırda kısa bir yürüyüş yaptık. Zaten yürüyüşün tek bir amacı vardı;Ankara çiğdemi bulabilmek!..
Hayli bulduk, birazda topladık:)

Derya Özen 01-03-2009 18:41

2 Eklenti(ler)
Çiğdem fotoğraflarının devamı.

denizakvaryumu 01-03-2009 19:38

Geçen sene ile bu sene arasında çiğdemlerin açma zamanında sanırım epey bi gün farkı oldu ???

Bu sene geçen seneye nazaran çiğdemler kaç gün önceden açtı?

Vildan Sönmez 02-03-2009 00:37

çiğdemler çok güzelmiş.Yumrularıyla toplandığına göre başka bir yere mi ekilecekler ?

Derya Özen 02-03-2009 07:21

Bu yumrulardan çok güzel çiğdem pilavı yapılıyor ve yumruların datı gerçektende çok güzel. İlk okul yıllarımı hatırlıyorumda, yılda bir gün; öğretmenimizle birlikte kırdan çiğdem toplar, sonra köyden türküsü ile birlikte, tava, yağ ve bulgur gibi malzemeler alır, son olarakta o pilavı en güzel yapan Fadik halanın evinin yolunu tutardık. Bu bizim için bir anlamda, baharı kutlamaktı. Biz onları evimizin bahçesine dikmek için yumrularıyla birlikte toplamıştık ama bize kalmadı. Yolda görenler dikmek için elimizden aldılar:(
Çiğdemler, geçen yılda aşağı yukarı bu mevsimde açmışlardı. En çok 1 hafta kadar erken açmış olmaları lazım.

denizakvaryumu 02-03-2009 10:58

Her geçen sene sanki 7-8 gün geriye gidiş var gibi.

Müjgan 02-03-2009 12:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Derya Özen (Mesaj 370102)
Bu yumrulardan çok güzel çiğdem pilavı yapılıyor ve yumruların datı gerçektende çok güzel. İlk okul yıllarımı hatırlıyorumda, yılda bir gün; öğretmenimizle birlikte kırdan çiğdem toplar, sonra köyden türküsü ile birlikte, tava, yağ ve bulgur gibi malzemeler alır, son olarakta o pilavı en güzel yapan Fadik halanın evinin yolunu tutardık.

Aman Derya'cım sakın çiğdemli pilavın tarifini falan vermeye kalkma:) Böyle giderse onları görememe şansımız da var.
Yüklediğin fotoğrafları burada görünce bile içim açılmıştı. Topraktaki hallerini anımsadım. Hala pilavını yapıp yiyen varsa lütfen onları uyar.

denizakvaryumu 02-03-2009 14:01

Çiğdemli pilav sadece bir yemek mi, yoksa uzun yıllardır süre gelen bir gelenek, bir ritüel mi?

Sn.Derya , çiğdemli pilava verilen bir anlam var mı?

Derya Özen 02-03-2009 14:54

Benim bildiğim şuanda, çiğdem pilavı yapan kimse yok. Çiğdemli pilav bir yemek değil, bir gelenek. Eskiden yılda sadece bir defa pişirilirdi, sanırım baharın kutlaması gibi birşey buda. Çubukta çok yaygındı, hatta geçen yıl bir dergide, bu pilavın yapılış şekli ve malzemeleri toplarken söylenilen türkünün sözleride vardı. Dediğim gibi bir gelenek olduğu için, çiğdem pilavının malzemeleri, kolu komşu herkesten ortak alınır ve ortak yenilirdi. Pilav konusunda rahat olun, çünkü kimse çiğdemli pilav yapmıyor artık:)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024