agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İç Anadolu Bölgesi (http://www.agaclar.net/forum/ic-anadolu-bolgesi/)
-   -   Allium cristophii (http://www.agaclar.net/forum/ic-anadolu-bolgesi/3700.htm)

Müjgan 20-03-2007 13:30

Allium cristophii

2 Eklenti(ler)
Allium cristophii

Eklenti 8434 Eklenti 8435

Fotoğraf: http://www.robsplants.com/plants/AlliuCrist.php

Müjgan 21-03-2007 21:35

Sistematik hiyeraşisi:

Kingdom : Plantae
Subkingdom : Tracheobionta

Division : Magnoliophyta

Class : Liliopsida

Subclass : Liliidae

Order : Liliales

Family : Liliaceae

Genus : Allium

Müjgan 27-03-2007 14:49

Çeviri gerekiyor

The Knowledge
  • Plant Type: Bulb
  • Height: 50cm (19.69in)
  • Spread: 17cm (6.70in)
  • Situation: Border, sunny
  • Soil Type: Fertile soil and loam-based compost
Planted in early spring, Alliums are best grown in a herbaceous border or in a container on a patio or deck. Soft pink with a metallic tinge, the resplendent globe-shaped flower heads are made up of dozens of tiny, beadlike flowers. Before the giant seed head blows away it can be pulled gently from the subterranean bulb and fixed in the border for display at the end of the season. This is an easy-care plant. The bulbs are not for eating, so keep away from children.

sedi 17-04-2007 12:51

Bilgi:
Çiçek Türü: Soğan
Uzunluk: 50 cm (19.69 inç)
Genişlik: 17 cm (6.70 inç)
Yerleşim: kenara (bordür), güneşli bölgeye.
Toprak türü: Verimli toprak ve (tam terimden emin değilim) balçık içerikli gübre diye çevirebildim

İlkbaharın erken döneminde ekilen bu soğan ailesine mensup bitki, veranda veya ev girişlerinde uzun saksılara ekilebilir veya toprağa kenarlık görevi görecek şekilde ekilir. (bir tür çerçeve gibi) tatlı bir metalik pembe renge sahip küre biçimli çiçeği, aslında düzinelerce küçük çiçekten oluşur. Bu büyük tohum küresi uçup gitmeden önce bitkiyi dikkatlice soğanıyla birlikte sökerek sezon sonunda sergilemek üzere bordür halinde ekebilirsiniz. Bu bakımı kolay bir bitkidir. Soğanları yenilemez bu yüzden çocuklardan uzak tutunuz.

Müjgan 17-04-2007 15:33

Teşekkürler Sedi :)

ada 17-04-2007 15:45

Ancak bu türün Türkiye'de olduğu tartışmalı

Müjgan 17-04-2007 20:02

"Allium cristophii' nin asıl yayılım gösterdiği ülke İran'dır. Ama Türkiye'de sadece Erciyes dağında bulunur. Dağdan çiçeksiz olarak toplanıp, İskoçya'ya götürülüp orada çiçeklendirildikten sonra teşhis edilebilmiştir. Çiçeğin Erciyes dağındaki aşırı otlatma yüzünden, yüzlerce yıldır çiçeklenmeye fırsat bulamadığı tahmin edilmektedir." diyor bazı kaynaklar...

yasarulutas 16-04-2009 21:27

Allium

1 Eklenti(ler)
Türkiye de olmadığını okudum. Varsa bile sadece Erciyes dağında yazıyor. Ama Sızır kasabası Çatalsay tepesinde 08.06.2008 tarihinde çektiğim resim.

Halil Solak 27-12-2011 13:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yasarulutas (Mesaj 401828)
Türkiye de olmadığını okudum. Varsa bile sadece Erciyes dağında yazıyor. Ama Sızır kasabası Çatalsay tepesinde 08.06.2008 tarihinde çektiğim resim.

Sn. yasarulutas eklediğiniz resim Allium christophii değil. bu türün taç yaprakları kılıç gibi ince uzundur. sizin eklediğiniz ise Allium kharputense diye düşünüyorum.

Allium christophii türkiyede yetişiyormu galiba evet. tamda erciyes (dağından)tepesinden gelme bazı örnekleri var koleksiyonumda ama 2 yıldır çiçek açtıramadım. sabırla bekliyorum.

Bota 23-04-2019 17:19

Acem yıldızı

Allium Christophii, Acem Yıldızı (İng. Star of Persia)
Kim demiş yetişmiyor diye?
Ben Havran Büyükdere de oturuyorum, bu çok gösterişli sarmısak türü bahçemde kendiliğinden bitti. Ya bahçeye attığım doğal gübreden geldi ya da sağdan soldan getirdiğim topraktan.
Buraya geçen yıl çektiğim bir fotosunu koyuyorum. Bu yıl açmaya hazırlanıyor hem de 3 başak birden.
Dostlukla

Bota 23-04-2019 17:23

Acem yıldızı

1 Eklenti(ler)
foto

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021