agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/)
-   -   Rize'de Arazime Akıl yardımı (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/43090.htm)

yunus53 24-03-2019 21:33

Rize'de Arazime Akıl yardımı

Herkese merhabalar ;
Rize'de yaklaşık 30 dönüm arazimi yeni temizledim. Hali hazırda çaylık alanımda bulunmaktadır. Aslında buraya da çay ekmeyi düşünüyordum ama acaba bölge iklimini düşündüğümüzde bana tavsiye edebileceğiniz başka bir ekim öneriniz var mıdır?
Bu meyve de olabilir ya da çeşitli fidan , ağaç ve bitki önerileriniz var mıdır?
(Kenevir dışında)

Teşekkür ederim.

estikey 24-03-2019 23:05

Stewia bitkisini araştır derim. ÇAYKUR deneme bahçelerini kurmuş ve çok iyi verim aldığını bildirmişti. Fabrikasını kurduklarında üreticiye alım garantisi de vereceklerini söylemişlerdi. ÇAYKUR genel müdürlüğünden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Meyve düşünürseniz kivi herzaman iyi bir alternatiftir. Bunun yanında yaban mersini (likapa) de düşünebilirsiniz.

Bütün bunları düşünürken çay ile karşılaştırmalı olarak kurulum ve yıllık maliyeti, işçiliği ve satış kısımlarını iyi ele almak ve ona göre hareket etmek doğru olur. Sonuçta çay, bölgenin halihazırda lokomotifi konumundadır. 30 dönüm de de güzel gelir bırakır.

estikey 10-04-2019 12:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yunus53 (Mesaj 1563833)
Herkese merhabalar ;
Rize'de yaklaşık 30 dönüm arazimi yeni temizledim. Hali hazırda çaylık alanımda bulunmaktadır. Aslında buraya da çay ekmeyi düşünüyordum ama acaba bölge iklimini düşündüğümüzde bana tavsiye edebileceğiniz başka bir ekim öneriniz var mıdır?
Bu meyve de olabilir ya da çeşitli fidan , ağaç ve bitki önerileriniz var mıdır?
(Kenevir dışında)

Teşekkür ederim.

Sorunuza cevap buldunuz değil mi? Daha uğramanıza mesaj yazmanıza gerek yok.
Bi soru sorun, cevaplansın sizde okuyup gidin.
Bu şekilde tek mesajlık bir sürü üye var. Buna bir çözüm bulunması gerek.

yunus53 10-04-2019 22:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi estikey (Mesaj 1565497)
Sorunuza cevap buldunuz değil mi? Daha uğramanıza mesaj yazmanıza gerek yok.
Bi soru sorun, cevaplansın sizde okuyup gidin.
Bu şekilde tek mesajlık bir sürü üye var. Buna bir çözüm bulunması gerek.

Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Lakin foruma bir türlü girmeye fırsat bulamamıştım. Sizin mesajınızı da bir öneri olarak sanmıştım açtığım konuya geldiğimde ve hatta sevinmiştim bir an. Yalnız sizin gibi ön yargılı birini karşımda göreceğimi bilmiyordum. Sağlık olsun.

yunus53 10-04-2019 22:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi estikey (Mesaj 1563839)
Stewia bitkisini araştır derim. ÇAYKUR deneme bahçelerini kurmuş ve çok iyi verim aldığını bildirmişti. Fabrikasını kurduklarında üreticiye alım garantisi de vereceklerini söylemişlerdi. ÇAYKUR genel müdürlüğünden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Meyve düşünürseniz kivi herzaman iyi bir alternatiftir. Bunun yanında yaban mersini (likapa) de düşünebilirsiniz.

Bütün bunları düşünürken çay ile karşılaştırmalı olarak kurulum ve yıllık maliyeti, işçiliği ve satış kısımlarını iyi ele almak ve ona göre hareket etmek doğru olur. Sonuçta çay, bölgenin halihazırda lokomotifi konumundadır. 30 dönüm de de güzel gelir bırakır.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim . Çaykur dediğiniz gibi bu bitkiyi araştırmış ve denemiş. Fabrika konusunda ise sıkıntı var. Yani bu bitki ile alakalı küçük bir fabrikanın küçük bir bölümüne eleme , kurutma vs makina parkuru ile bir ürün dahi üretmişler fakat bu ürünün önü anladığım kadarıyla şu an için açık değil. Çaykur^'un bu anlamda bir fabrika yatırımı yapması gerekiyor ama sanırım şu an biraz ağırdan alıyor.

İlginiz için tekrar teşekkür ediyorum.

yunus53 10-04-2019 22:46

Bende ki iyi niyete bak ki öteki mesajı da yazan sizmişsiniz. Kendi kendime güldüm. Allah ta sizi güldürsün...

estikey 13-04-2019 23:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yunus53 (Mesaj 1565530)
Bende ki iyi niyete bak ki öteki mesajı da yazan sizmişsiniz. Kendi kendime güldüm. Allah ta sizi güldürsün...

Öncelikle gülmek güzel bol gülmeler.
Belki sizinki dediğiniz gibi foruma anca ulaştınız ve ulaşmanız 17 gün sonrayı ve tamda benim sitem mesajı attığım günü buldu. Ancak burada yazmış olduğum mesaj sadece size değil genele yazılmış bir mesajdır.
Birçok kişi merak ettiği bir soruyu sormak için üye oluyor, soruyu soruyor cevabı aldığı gibi kayboluyor. Olabilir mi evet bu olabilir ama en azında cevap verenlere bir teşekkür mesajı yazabilir. Çünkü buradaki herkesin tecrübesi çok değerli. Bakın bilgi demiyorum özellikle tecrübesi diyorum, çünkü bilgiye hertürlü ulaşılabilir. O yüzden her tecrübe emek, zaman ve para ister. Bu nedenle değerlidir ve teşekkürü hak eder...

dag11 14-04-2019 12:56

Blueberry Yaban Mersini yani likapa bölgenin doğal yetişen meyvesi. 20 dönüm meyve üretimi. 7 dönümü fide üretim ve satış. Geri kalan yere 3 adet serender (nayla) misafirhanesi turistik.
Bu Kamkat, Kumkuat içinde geçerli olabilir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024