agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/)
-   -   bağıl nem seven bitkiler hangi bölgelerde yetiştirilebilir? (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/39805.htm)

mr.kenan 29-06-2016 18:33

bağıl nem seven bitkiler hangi bölgelerde yetiştirilebilir?
 
bitkilerin su,sıcaklık,toprak isteği olduğu kadar nem istekleri de oldukça önemlidir.acaba yüksem bağıl nem isteyen bitkiler iyi bir bakımla kıyı bölgelerinin dışında nerelerde yetiştirilebilir?bulunduğumuz bölgenin bağıl neminin yüksek olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Batı Rüzgarı 02-07-2016 03:23

özellikle doğu karadeniz kıyıları yani yağmurun çok yağdığı yerlerde yüksektir.bulunduğuz bölgede sıklıkla yağmur yağıyorsa ya da yağmur yağacakmışcasına böyle boğumlu bir hava varsa bağıl nem yüksektir.bağıl nem %100 olduğu zaman zaten yağmur yağar.bunu arabanın deposu gibi düşünürsek 50 litrelik bir depoya 50nin üzeri koyduğunuz her bir benzin yani yağmur taşacaktır/yağacaktır.diğer yandan havanın sıcak oluduğu bölgelerde havanın nem tutma kapasitesi artar.yani arabanın deposu büyüktür.haliyle taşması için daha fazla benzin konması gerekmektedir.deposu büyük olanın deposunu doldurmak daha zor olacağından sıcaklığın fazla olduğu yerlerde bağıl nem azdır.bu bağlamda aradığınız yer benzini bol deposu küçük yani nemi fazla sıcaklığı düşük kolay taşabilen bir yer olmalıdır.


bitkiler açısından düşünürsek canlı olduklarından aslında bir kısım töleransları adaptasyonları vardır.bugün kıyıda yetişen bir bitki iç kesimlerde de yetişebilir.diğer yandan bazı bitkilerin töleransı azdır.bu bitkilerde sadece belli şartlar altında yetişebilir.
mesela çay bitkisi...

umarım daha açıklayıcı yazanlar çıkacaktır.

yarenimex 13-07-2016 12:56

Sanırım kivi bağıl nem seven bitkilerin başında geliyor. İstanbul'dan memlekete gelirken üç dişi bir erkek tüplü kivi fidanı getirip dikmiştim. Nisan ortaları falandı. Yaz sıcakları başlayana kadar gayet güzel sürgün verdiler, her şey yolundaydı. Ağustos'da üç gün sıcak bir rüzgar esti. Bütün yaprakları kavruldu ve tekrar toparlanmaları eylül sonlarına doğru oldu, o da belli belirsiz. Tabii ki bizim yöreye adapte olamayacağı belli olunca söküp yerlerine asma diktim.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021