agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/)
-   -   İzmir için hangi ağaçları önerirsiniz? (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/31237.htm)

Pikapika 16-04-2013 21:24

İzmir için hangi ağaçları önerirsiniz?

İzmir'de geniş sayılabilecek bahçeye dikmek için önereceğiniz ağaçlar nelerdir, daha doğrusu içinizden hangi ağaç geçerdi kısaca yazarsanız bir seçki oluşturup dikmek istiyorum. Ben akçaağaç çok seviyorum, sizin de bir favoriniz var ve paylaşırsanız sevinirim.

mandalinleerik 16-04-2013 21:42

Meyve veren bir ağaç mı olacak? Bende İzmir'de yaşıyorum. Bahçemizde olan ağaçlar.

Mandalina, zeytin, ceviz, erik, şeftali, dut, kayısı, limon, portakal, servi, armut, ayva, frenk elması, kavak, aklıma gelen bunlar hepsi İzmir'de yaşıyor.

Pikapika 17-04-2013 08:23

Meyve vermesinden ziyade varlığı yeten ağaçlar, listenizden zeytin i ekledim.

mandalinleerik 17-04-2013 08:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Pikapika (Mesaj 1140202)
Meyve vermesinden ziyade varlığı yeten ağaçlar, listenizden zeytin i ekledim.

O zaman çitlembik ya da çınar da olabilir. Tabii bahçenizin su durumu, toprak durumu, iklimi her şeyi oradaki ağacın gelişmesini etkiler bu da var.

attar 17-04-2013 08:45

dut çeşitleri dikin, insan yemezse kuş yer

wisdom 17-04-2013 08:50

Akasya ağacını çok severim.

Düşünülebilir gibi geldi bana.

Pikapika 17-04-2013 14:39

Anne tarafından Ayaş'lı olduğum için dut a tokum. Listenin son durumu zeytin, çitlembik, akasya.

mandalinleerik 17-04-2013 14:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Pikapika (Mesaj 1140371)
Anne tarafından Ayaş'lı olduğum için dut a tokum. Listenin son durumu zeytin, çitlembik, akasya.

Zeytin ya da çitlembik :). Çitlembik zeytine göre daha büyük ve gölgesi daha çok. Zeytin zaten tartışılmaz :)

egetropical 17-04-2013 20:23

tropikaller, de düşünün derim, kamkuat, passiflora, güz zeytini,feiko, mayer limon, özellikle iri hünnap ....
bu bitkiler aynı zamanda tıbbi özellikleri de yüksektir.

FatihBahce 17-04-2013 20:59

Bahçeyi hangi amaçla kullanacaksınız acaba?
Ağacın gölgesinden mi yararlanacaksınız?
Toprak kireçli mi?
Fıstık çamı herdem yeşil olup en sevdiğim ağaçlardan. Yazın gölgesi serinlik verir.
Toprak aşırı kireçli değilse güneş gören fazla rüzgar almayan bir yere yediveren limon dikin. Turunç ağacı en dayanıklı narenciye türü. Kökler gelişip yerine uyum sağladığında portakal aşılayabilirsiniz.

Kışın yaprak dökse de olur derseniz seçenek bol. Salkım söğüt hızlı büyür ve güzel görünür.
Kayısı koca ağaç olur ve bol meyve verir. İyi de gölge yapar.

İzmirli 23-04-2013 14:26

Sevgili Pikapika,

Fıstık çamı, iğde, keçiboynuzu, selvi(piramit selvi), karabiber, manolya, erguvan, çınar, incir, ardıç, turunç, sığla, ağaç olmasa bile mor salkım, ginkgo biloba, arokarya, boylu mazı, kıbrıs akasyası, mercan ağacı, hünnap. Güzel gölge ağacı diye bilinen Phytolacca dioica(güzel bir ağaçtır), ficus cinsleri de olabilir kauçuk ta dahil olmak üzere( ılıman bir yer ise), meşe.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar sevgili pikapika. Bu bitkiler, ağaçlar bence varlığı ile bahçeyi yaşam dolu yapacak olan bitkiler, ağaçlar. Bahçenizi oluşturduktan sonra fotoğraflarını paylaşırsanız mutlu olurum.

Pikapika 06-05-2013 09:18

Zeytin, çitlembik, akasya, yediveren limon, keçiboynuzu, manolya, erguvan, sığla, ginkgo, Phytolacca dioica, akasya

arokarya, mahlep, ladin ve mor kayın yedeklerde

Fıstık çamı yerine elimde tohumdan çıkarttığım bit kadar bir kara çam var ona bir yer bulamazisam benimle İzmir'e gelecek.
İncirin yaprağıda meyveside bende allerji yapıyor bu sebeple liste dışı malesef.

Azadirachta indica -Neem Ağacı (Yalancı tespih ağacı) için uğraşıyorum insectisit özelliği var ancak ağaç bunu ceviz gibi kendide salgılıyormu, salgılıyorsa arılarıda kovalıyormu onu çözmeye çalışıyorum.

Bahçe için düşündüğüm kullanım şekli Nuh'un bahçesi gibi botanik parkına dönüşmemiş ama şu genel geçer moda olan, yapay görünümüde aşabilen herhangi bir bahçe olarak kullanacağım. İklim özelliği için söyleyebileceğim Gediz Deltasına bakıyor. Bahçenin alanı 35 e 40 gibi duruyor panel çit (her nekadar çirkin olsada köpek beslediğim için mecbur kaldığım bir gerçek) yapılırken tam alanı ortaya çıkacak. Orta alanda köpeklerin enerjisini atabilecekleri bir çim alan gerekli fakat bu seferde bahçe sınırına yan yana dikilmiş sıra ağaçlar gbi çirkin bir durumla karşı karşıya kalıyorum. Listeyi çıkarttıktan sonra bahçe içindeki yerleşimleri konusunda da fikirlerinizi isteyeceğim :D

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024