agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/)
-   -   Rutubet ve nemi emen bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/31063.htm)

POOL 04-04-2013 15:04

Rutubet ve nemi emen bitkiler
 
Arkadaşlar evler de ve iş yerlerinde bulunan rutubetleri emecek bir bitki biliyormusunuz ? mesela havada ki nemi emerek rutubeti önleyen kaktüsleri okumuştum ama doğruluğundan emin değilim tek bir yerde okudum ama bilimsel değil di

yssahin 06-05-2013 20:53

Çok aklıma yatmadı benim bu olay, sonuçta solunum da yapmıyor mu bu bitkiler? Hani toprağın nemi desek olur gibi de... Bilen varsa ben de merak ettim.

Suat Mutcu 10-03-2014 16:49

Google'dan ufak bi araştırma yaptım fakat senin dediğin gibi rutubeti emecek bir bitki bulamadım. Evin havasını temizlemekte vs. bir sürü faydaları var ama rutubet üzerine bir şey yok :) Hatta o çiçekleri sulayacağınız için artı nem bile katar evinize. En iyisi siz başka bir çare arayın...

Selim orhan 16-08-2018 22:39

Konu baya geçmiş ama google da aşk merdiveni palmiye ilginiz sarmaşığı gibi nemi azaltan bitkiler varmış. Tabi doğruluğunu bilmem

Kerem Örenç 04-09-2018 17:40

1. Aşk Merdiveni
Sadece cazip, egzotik bir bitki değil, kıvrımlı, fırfırlı yapraklarla birlikte doğal bir nemlendirici olarak kullanım için idealdir. Bu popüler kapalı mekan bitkisi nemli iklimlerde gelişir, doğal olarak havadaki nemi emer. Evinizi daha rahat hale getirmek için nem seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur ve havayı arıtmak için istenmeyen toksinleri çeker.

2. Kurdela Çiceği
İnanılmaz derecede kolay büyüyen başka bir ortak ağaç bitkisidir. İki gün içinde evinizdeki toksik maddelerin yüzde 90’ını çeker. yaprakları çok hızlı büyüyen bu bitki nemi de çekme konusunda çok başarılıdır.

3. Yelken Çiceği
Havadaki nemi yaprakları üzerinden absorbe ederek nem seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca büyümesi kolaydır ve gelişmek için çok az güneş ışığı gerekir. Havada nemi düşürmenin yanı sıra, havayı arındırma gibi ek yararı da vardır. Duş perdelerinin ve fayansların küf oluşumuna ve aseton ve alkol gibi şeylerden kaynaklanan buharı emmeye yardımcı olabileceğinden, bu bitkileri banyolarda tutmak isteyebilirsiniz.

4.İlgiliz Sarmaşığı
Bu bitki, havadaki fekal madde miktarını azaltabileceği için evcil hayvanları olan insanlar için idealdir. Ayrıca, halı döşeme tedavilerinde, mobilyalarda ve ev temizleme ürünlerinde sıklıkla görülen formaldehiti emmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, nemli yerlerde yaygın olan havadaki küfleri çıkarabilir.

5. Palmiye
Dünyanın nemli bölgelerinde gelişir ve yapraklarıyla nemi emer. Bir bambu palmiyesi, özellikle formaldehit gibi kapalı hava kirleticilerinden kurtulmak için iyidirler. Ayrıca bakımları kolaydır. Düşük ışıkta hayatta kalabilir, yani bir ev ortamında gelişebilir, sadece toprağı nemli tutulmalıdır.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019