agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/)
-   -   Güneş sever, az su isteyen çiçekler (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/29695.htm)

kenansenhan 07-01-2013 10:36

Güneş sever, az su isteyen çiçekler

Merhabalar;
Öncelikle burada bilgi ve tecrübesini paylaşan herkese teşekkür ediyorum.
Site yönetimine de böylesi bir paylaşım platformunu kazandırdıkları için ayrıca teşekkürler.

Şimdi nacizane bir kaç sorum olacak, yardımcı olursanız sevinirim.

Bahar ayına hazırlık amacı ile 150 m2 bahçeme renk renk çiçekler ile güllerle düzenlemek istiyorum.
Önereceğiniz türlerin, güneşli bir alanda kalacağını belirteyim. Ayrıca sulama sorunuda mevcut, daimi akar su kaynağım yok lakin 2 tonluk su rezervim var ama sulamayı ayda bir yapabilecek durumdayım.

Bu gerekçeler göz önünde tutulursa;

1-Tohumdan ekilecek ve bahar ayında ve sonrası yaz için açacak çiçekler.
2-Fide olarak alabileceğim bahar ve yaz ayında açacak çiçekler.
3-Gül olarak dikilebilecek mevcut şartlara dayanıklı cinsler.

Önerilerinizi ve fikirlerinizi bekliyorum, Saygılarımla.

tabus 07-01-2013 15:27

Her şeyde önce,kolay gelsin.
Aynı duygu ve imkanlarla başlayan biri olarak,düşüncenizi biraz revize etmenizi tavsiye edeceğim.
Çünkü toprakla buluşan her bitki, tutununcaya, kök teşkilatını tamamlayıncaya kadar düzenli su ister. Toprağın belli ölçüde nemli kalması gerekir. Ayda bir su verme şekliyle hiç bir bitki yetiştiremezsiniz.
Ben de susuzluğa dayanıklı,yazın çiçek açan, kokulu bitkileri tohumdan yetiştirme hevesiyle başladım. Yalnızca heves etmekle olmuyor. Şimdilik baharda çiçeklenen soğanlı bitkilerle (geofitler) başlayın derim.
Tekrar kolay gelsin.

kenansenhan 07-01-2013 15:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tabus (Mesaj 1081878)
Her şeyde önce,kolay gelsin.
Aynı duygu ve imkanlarla başlayan biri olarak,düşüncenizi biraz revize etmenizi tavsiye edeceğim.
Çünkü toprakla buluşan her bitki, tutununcaya, kök teşkilatını tamamlayıncaya kadar düzenli su ister. Toprağın belli ölçüde nemli kalması gerekir. Ayda bir su verme şekliyle hiç bir bitki yetiştiremezsiniz.
Ben de susuzluğa dayanıklı,yazın çiçek açan, kokulu bitkileri tohumdan yetiştirme hevesiyle başladım. Yalnızca heves etmekle olmuyor. Şimdilik baharda çiçeklenen soğanlı bitkilerle (geofitler) başlayın derim.
Tekrar kolay gelsin.

Sayın 'tabus' ilginiz için teşekkürler, önerinizi dikkate alacağım, saygılarımla.

trilye 07-01-2013 17:19

Sardunya güneşi çok sever.Su gereksinimi de diğer bitkilere göre daha azdır. Ama yinede ayda bir sulama yetersiz gelebilir.

nurcanaybay 07-01-2013 18:11

Kaya bahçesi ya da kaktüs bahçesi oluşturmayı düşünebilirsiniz ama araştırmanız gerekecek ....güneşin altında bir ay susuzluğa dayanabilecek türler belirlenmeli.

Mevsimlik yerine kalıcı çalı türlerini düşünmek daha mantıklı geliyor bana , çok güzel
çiçeklenenler var ... dayanabilecekleri -leri göz önüne almalısınız.

Ya da yapın bir süs havuzu , içine 3-5 nilüfer ....yaz boyu çiçeklerini seyredin , sulama
derdide yok :))

kenansenhan 08-01-2013 09:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi trilye (Mesaj 1081961)
Sardunya güneşi çok sever.Su gereksinimi de diğer bitkilere göre daha azdır. Ama yinede ayda bir sulama yetersiz gelebilir.

Teşekkürler ilginiz için.

kenansenhan 08-01-2013 09:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay (Mesaj 1082008)
Kaya bahçesi ya da kaktüs bahçesi oluşturmayı düşünebilirsiniz ama araştırmanız gerekecek ....güneşin altında bir ay susuzluğa dayanabilecek türler belirlenmeli.

Mevsimlik yerine kalıcı çalı türlerini düşünmek daha mantıklı geliyor bana , çok güzel
çiçeklenenler var ... dayanabilecekleri -leri göz önüne almalısınız.

Ya da yapın bir süs havuzu , içine 3-5 nilüfer ....yaz boyu çiçeklerini seyredin , sulama
derdide yok :))

Mevsimlik çalı türleri fikri su sorunu göze alınınca daha bir yattı kafama, peki öneri olarak hangi türleri tavsiye edersiniz, teşekkürler.

nurcanaybay 08-01-2013 13:12

'' Çalılar '' başlığını incemenizi önereceğim , beğeneceğiniz ve bölgenize uygun türler
bulabileceğinizi düşünüyorum.

Kolay gelsin.

ilksenozturk 08-01-2013 15:06

ben lavanta öneririm.
su isteği nispi oranda azdır ve hızlı hacimlenir.

tohumdan üretimi tavsiye etmem , yukarıda da yazıldığı gibi ayda bir sulama ilk döneminde çok az gelir, bu yüzden verim alamayabilirsiniz.

yer örtücü olarak da sedum türleri kullanabilirsiniz.

kenansenhan 08-01-2013 16:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay (Mesaj 1082437)
'' Çalılar '' başlığını incemenizi önereceğim , beğeneceğiniz ve bölgenize uygun türler
bulabileceğinizi düşünüyorum.

Kolay gelsin.

Teşekkürler sayın 'nurcanaybay'

kenansenhan 08-01-2013 16:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ilksenozturk (Mesaj 1082506)
ben lavanta öneririm.
su isteği nispi oranda azdır ve hızlı hacimlenir.

tohumdan üretimi tavsiye etmem , yukarıda da yazıldığı gibi ayda bir sulama ilk döneminde çok az gelir, bu yüzden verim alamayabilirsiniz.

yer örtücü olarak da sedum türleri kullanabilirsiniz.

Sayın 'ilksenozturk' sedum türlerini, soğuk ve dona dayanınıklılık bakımından araştırmaya başladım, teşekkürler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024