agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/)
-   -   Duvar yerine bitki çit (Kayseri) (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/28257.htm)

nartcan 16-08-2012 13:31

Duvar yerine bitki çit (Kayseri)

Selamlar,

Kayseri'deki köy bahçemize duvar yerine geçecek bitki dikmek istiyoruz. 50 metrelik bir yer var ve en az 2m yükseklik istiyoruz. Kışın don olabiliyor.

Gold rider leylandi ve mavi aşılı selvi önerildi. Tavsiyelerinizi alabilir miyim?

kelebek çalısı 16-08-2012 23:01

Ligustrum vulgare geliyor aklıma. Zannederim daha da hesaplı bir seçenek olabilir, sizin belirttiklerinize nazaran.

nartcan 17-08-2012 22:31

Cevabınız için teşekkür ederim. Bu seçenekte 2-2.5m'ye ulaşma imkanımız olur mu yükseklik olarak?

Emre Albayrak 17-08-2012 22:43

çit olarak kullanabileceğiniz leylandi, mazı, karayemiş, kurtbağrı, bambu.. tel tullanıp sarılıcı ile çözmek isterseniz de orman sarmaşığı olabilir..

kelebek çalısı 18-08-2012 01:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nartcan (Mesaj 1010080)
Cevabınız için teşekkür ederim. Bu seçenekte 2-2.5m'ye ulaşma imkanımız olur mu yükseklik olarak?

Ligustrum vulgare ya da Türkçe çağırılan adı ile 'adi kurtbağrı' bitkisi, sizin arzu ettiğiniz 2-2.5 m. boyda çit bitkisi olarak budayıp, terbiye edebileceğiniz bir bitkidir.

YeniGine 18-08-2012 01:54

:( Fotoğrafıyla yüklemek istedim... Ama başaramadım. Özür diliyorum. Fakat ben size ismini vereyim; siz nette arayın. İlkbaharda sapsarı çiçekleri oluyor. "Forythia, altın çanlar, sarıçiçek ağacı"...
Sonra "Gilaburu, Viburnum Opulus, Kartopu" bitkisi.
Sonra "Keçisakalı, Spirea" bitkisi.
Sonra "Filbahri, Limon Çiçeği, Philadelphus" bitkisi.
Benden bu kadar; fotoğraflarını yükleyemedim, siz Google amcaya sorup bir araştırın.
Hepsi ilkbaharda çiçekli bitkiler... Sonrası yeşillik.
Acizane olabilirler, gönlünüzce...

nartcan 18-08-2012 04:23

Öneriler için çok teşekkürler. Dikim zamanı konusunda da çekincelerimiz var. Malum Kayseri kışın oldukça soğuk oluyor. Bu yüzden insan çekiniyor bitkisel konularda. Bu önerileri tüplü edinmemiz halinde dikimi de başarılimyapabilirsek sorun Yaşar mıyız, en garanti seçenek hangisidir?

Emre Albayrak 18-08-2012 13:09

altın çanı yaprağını döker, kartopu baharda çok kötü kokar, keçisakalı iyidir ama arı toplar bahçeye, filbahri iyidir = ) ama onu da bulmak biraz zordur.. nazlıdır azıcık..

YeniGine 19-08-2012 23:42

:)) Teşekkür ediyorum Emre Albayrak; pekii Lantana Çalı Minesi olur mu?

Emre Albayrak 20-08-2012 08:39

valla çalı minenin en güzel formlarını ben antalyada gördüm daha kuzeyde çok bi verim alabileceğinizi sanmıyorum.. kendi bahçem olsa ve boylu bi perdeleme yapmam gerekse ben bambuyu kullanırdım ama siz sanırım 50-70 santim arası br yükseklik istiyorsunuz bunu için kullanacağınız türler dediğim gibi mazı leylandi karayemiş gibi yaprağını gökmeyen ve nazlı olmayan bitkiler olucaktır.. hem maliyet açısından da uygun olur.. 70 santimden tepeyi kesersiniz olur size çit = )

limon 20-08-2012 08:46

Çalı Minesi İstanbul'da bile bahçede kışı atlatamazken Kayseri'de hiç olmaz.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nartcan (Mesaj 1010141)
Öneriler için çok teşekkürler. Dikim zamanı konusunda da çekincelerimiz var. Malum Kayseri kışın oldukça soğuk oluyor. Bu yüzden insan çekiniyor bitkisel konularda. Bu önerileri tüplü edinmemiz halinde dikimi de başarılimyapabilirsek sorun Yaşar mıyız, en garanti seçenek hangisidir?

Tüplü veya saksılı bitki şayet bulunduğu ortamda köklerini geliştirdiyse yani yeni dikim değilse, yazın da kışın da dikebilirsiniz. Ama sonbahar geliyor nasıl olsa Eylül Ekim aylarında dikebilirseniz en uygun aylardır. Yağmur yağdığından sizin sulamanıza gerek kalmaz, gelecek bahara kadar bitki yerine adapte olmuş olur ve yeni sürgünlerini verir.

Kolay gelsin.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024