agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/)
-   -   Muğla'da yetiştirilebilecek meyve ağaçları (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/26785.htm)

olmez 28-03-2012 11:03

Muğla'da yetiştirilebilecek meyve ağaçları
 
Merhaba arkadaşlar. Muğla'da bahçe içerisinde müstakil evimde oturuyorum. Bahçemde birazdan aşağıda sıralayacağım meyve ağaçları mevcut ve birkaç ağaç için daha boş yerim var. Buralara bahçemde mevcut olmayan meyveler dikmek istiyorum ama bir türlü ne dikebileceğimi bulamadım. Bu dikim alanı bahçedeki kamelyanın etrafında olduğu için çalı formu birşeyler değil de ağaç düşünüyorum ki kamelyaya da gölge yapsın yazları. :) Meyve veren ağaçlar olsun istiyorum. Malum Muğla'nın rakım 640 m. Kışları biraz sert geçiyor. Bu nedenle her ağaç da olmuyor. Narenciye türü Köyceğiz'deki bahçelerimizde bol miktarda olduğundan onları düşünmüyorum ki daha önce denedik zaten pek keyifli olmadılar. :( Neyse aşağıda sıraladığım ağaçlar ve bitkiler bahçemde mevcut. Bunlar dışında bunların yetiştiği yerde yetişebilecek meyve tavsiyelerinize ihtiyacım var. İnternette ve forumda o kadar dolaşmama rağmen ben birşey bulamadım. :( . Kestane düşünmüyorum, bunu da belirtmeliyim sanırım. :) Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Başka ne dikebilirim bu boş alanlarıma? ( Hoş olanların listesi kalabalık, birde kestane istemiyorum, narenciye olmuyor deyince iyice zora koştum durumu ama. :) )

Bahçemde bulunan ağaçlar ve diğer bitkiler;

1) Kiraz
2) Badem
3) Vişne
4) Ayva
5) Armut
6) Elma (1-2 çeşit)
7) Erik (4-5 çeşit)
8) Kayısı
9) Zeytin
10)Ceviz
11)Nar
12)Trabzon hurması
13)Dut
14)Kızılcık
15)İncir
16)Kivi
17)Ahududu
18)Yaban Mersini
19)Şeftali
20)Nektarin
21)Kiwano

limon_sever 28-03-2012 11:13

- Ağaç çileği
- Böğürtlen
- Fındık
- Muşmula
- Gojiberry

Şimdilik aklıma bunlar geldi.

olmez 28-03-2012 12:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever (Mesaj 932583)
- Ağaç çileği
- Böğürtlen
- Fındık
- Muşmula
- Gojiberry

Şimdilik aklıma bunlar geldi.

Sevgili limon_sever

Böğürtlen çalı formu olduğundan ve dikim yerinin de özelliği nedeni ile çok uygun değil. Ayrıca etrafımızda yabani formu bol miktarda var. :)
Fındık zaten var bahçede, onu unutmuşum yazmayı. :D
Gojiberry de sanırım çalı formu ama araştıracağım. :)
Muşmula ve ağaç çileği güzel seçenekler ama ağaç çileği daha ağır basıyor galiba bende. Bizim buralarda kendilerine sandal çileği diyorlar ve bahçede oldukça hoş bir görünüm sunabilir. Onu yazdım bir kenara. :)

İlginiz ve tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum. :)

smnunal 28-03-2012 13:30

Sayın olmez sandal ağacı ile ağaç çileğini karıştırmayınız, ağaç çileği kocayemiş olarak geçer bölgemizde kendiliğinden yetişmektedir. Benimde aklıma gelenler,
-Hünnap
-Taflan (Karayemiş veya laz kirazı diye bilinir)
-Kiraz
-Naşhi (Japon armut)
Not: Muğlada yeriniz tam nerede bende muğladayım özelden görüşmek üzere selamlarımla.

olmez 28-03-2012 14:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi smnunal (Mesaj 933297)
Sayın olmez sandal ağacı ile ağaç çileğini karıştırmayınız, ağaç çileği kocayemiş olarak geçer bölgemizde kendiliğinden yetişmektedir. Benimde aklıma gelenler,
-Hünnap
-Taflan (Karayemiş veya laz kirazı diye bilinir)
-Kiraz
-Naşhi (Japon armut)
Not: Muğlada yeriniz tam nerede bende muğladayım özelden görüşmek üzere selamlarımla.

Sevgili smnunal, Hünnap Köyceğiz'deki bahçemizde var, taflan sanırım biraz çalı formu, kiraz zaten bahçede şu anda birkaç çeşit olarak mevcut. Ama Naşhi'yi ilk defa duydum ve şöyle bir araştırdım da son derece uygun bir seçim gibi. :) Bahçede 1-2 çeşit armut da var ama fidan dikecek daha yerim de var. :) Naşhi'yi de yazdım. İlginize teşekkür ederim.
Not: Özelden mesaj attım, görüşmek dileği ile. :)

HUN's 13-04-2019 17:27

Öncelikle Maşallah, çok güzel bir bahçeniz varmış yazdığınıza göre. Eğer sakıncası yoksa tam olarak neresi ilçe olarak, kendimce sizinki kadar olmasa da benzer bir bahçe yapma gayesi içerisindeyim.
Teşekkürler, güzel günleriniz olsun


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020