agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/)
-   -   Balkon bitkisi önerisi (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/25493.htm)

nejatb 12-10-2011 07:27

Balkon bitkisi önerisi

1 - ) Balkonumda buz çiçeğim var , yeni bitki istiyorum sardunyadan başka hangi bitkileri alabilirim.
2-) Askı saksı(makreme) alıp bolkonum da üst kısımlara asmak istiyorum aşağı doğru sarkan , çiçek açan hangi bitkiler var bildiğiniz balkon bitkisi ?

ilkingokce 11-04-2019 11:45

Merhabalar,

Öncelikle bilgisayarin klavyesi ingilizce, simdiden Turkce olmayan karakterler icin özur dilerim :)

Balkonumda cicek ya da sus agaclari yetistirmek istiyorum ama yasadigim yerde bahar aylarinda hava sicakligi gunduz 10-15, aksam da 0-5 derece arasinda degisiyor. Yaz aylari daha sicak geciyor ama aksamlari yine 5-10 derece arasi. Kis aylarini yazmiyorum bile :) Bahar-yaz aylarinda balkonda tutabilecegim sonrasinda da kisin iceri alabilecegim bitkiler önerebilir misiniz? Bu arada genelde hava ruzgarli da oluyor.

Cicekcilerde satilan minik boy limon, mandalina agaclarinin sizce sansi var mi?

Tesekkurler.

Mesut Temiz 12-04-2019 01:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ilkingokce (Mesaj 1565557)
Merhabalar,

Öncelikle bilgisayarin klavyesi ingilizce, simdiden Turkce olmayan karakterler icin özur dilerim :)

Balkonumda cicek ya da sus agaclari yetistirmek istiyorum ama yasadigim yerde bahar aylarinda hava sicakligi gunduz 10-15, aksam da 0-5 derece arasinda degisiyor. Yaz aylari daha sicak geciyor ama aksamlari yine 5-10 derece arasi. Kis aylarini yazmiyorum bile :) Bahar-yaz aylarinda balkonda tutabilecegim sonrasinda da kisin iceri alabilecegim bitkiler önerebilir misiniz? Bu arada genelde hava ruzgarli da oluyor.

Cicekcilerde satilan minik boy limon, mandalina agaclarinin sizce sansi var mi?

Tesekkurler.

Sıcaklık derecelerini ve özellikle de rüzgâr faktörünü ekleyince, limon ve mandalina gibi seçeneklerin başarılı bir şekilde yetiştirilebileceğini hiç zannetmiyorum... Belki Ateş Dikeni (Firethorn - Pyracantha coccinea) gibi parklara dikilen çalı türü güzel bitkileri düşünebilirsiniz... Bunların minyon olan çeşitleri var, oldukça yavaş büyüyorlar... Hem yaprak dökmedikleri için hem de aylarca üzerlerinde duran kırmızı/sarı meyveleriyle her zaman güzel görünümlüler, ayrıca balkonunuzda birçok bitkiye göre çok daha uzun süre kalabilirler (gerçi kışın onları bile içeriye almak gerekebilir o iklimde)... Bir seçenek de balkonunuzu cam balkon sistemiyle kaplatmak olabilir, ki rüzgârı da önlemesiyle hem yetiştirebileceğiniz seçenekleri çok arttıracak hem de balkonda bulundurma sürenizi epey uzatacaktır...

ilkingokce 16-04-2019 19:38

Çok teşekkürler cevap için. Peki sizce hedera helix bakılır mı?

Mesut Temiz 03-05-2019 04:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ilkingokce (Mesaj 1566001)
Çok teşekkürler cevap için. Peki sizce hedera helix bakılır mı?

Kusura bakmayın gözümden kaçmış entry'niz... Biraz fazlaca gecikmiş bir cevap oluyor, ama hedera helix denenebilir... Bahar ve yaz aylarında verdiğiniz sıcaklıklarda çok rahat yaşar ve gelişir, ancak asıl sorunun kış aylarında içeri aldığınızda yaşanması olası... Hedera helix iç mekanda hızlıca bozuluyor... Güneş ışığı azlığından mı yoksa iç mekan havasından mı bilmiyorum, ama hiç sağlıklı gelişmiyorlar.. Soğuğa ve rüzgâra dayanıklılığı da göz önünde bulundurulursa, en soğuk 3-4 ay içeride mümkün olduğunca ışık alan bit konumda tutulup geri kalan aylarda balkonda yetiştirilmesi denemeye değer bence... Bol şans diliyorum...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024