agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/)
-   -   Duvarın dibine dikebileceğim bol çicek açan sarmaşık (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/23631.htm)

Zeytin agaci 05-03-2011 18:19

Duvarın dibine dikebileceğim bol çicek açan sarmaşık

Sevgili doga dostlari, havuzla bahce duvarinin arasi 47 cm toprak alan. Dogal tas ve cimento kullanilarak yapilmis yolla diger duvarin arasi da 47 cm toprak alan. Bu iki tarafa bol cicek acan ve duvarin üstündeki demir parmaklari saracak, dolayisiyle renkli yesil bir perde olusturacak bir bitki ekmek istiyorum.

Kokusunu cok sevdigim hanimeli, yasemin aklima geldi. Ancak zamanla bu bitkilerin köklerinin duvara, yola ve havuza zarar vermemesi gerekiyor.

Diger taraftan bahsettigim yer Mugla'da 500 m rakimlik, yani günes battiktan sonra havasi soguk olan bir yer. Yazlari kurak, kislari bol yagisli, sert rüzgarlari olan bir yer.

Aslinda yediveren sarmasik gül ekmeyi cok isterdim. Ancak zannedersem gül ileride kökleriyle cevresine zarar verir. Degerli önerilerinizi bekliyorum.
Sevgiyle kalin.

papalina1 04-06-2011 18:12

Bendeki kokulu beyaz yasemin çok geç büyüyor, fazla da çiçeği yok. Kokusuz Mavi yasemin daha hızlı büyüdü ve bol çiçek verip, salkım saçak oldu.
Bu sene bir de Sarmaşık Latin Çiçeği tohumu ektim, idareli su verildiğinde bol çiçek açıyormuş.

Kiraz 04-06-2011 18:19

Havuza yakın olduğu için yaprak dökmeyen, döküntüsü çok olmayan bir bitki uygun olabilir. Hanımeli çok dökülüyor, pervane çiçekli yaseminden memnunum, yaseminin diğer türlerini de araştırabilirsiniz.

ciceksever70 04-06-2011 19:08

Clematis düsünmez misiniz? Kökleri cok ince birkac tane bir arada dikildigi zaman cok zengin bir görünüm oluyor. Soguklara da dayanikli. Ancak bahar basinda cok yaprak döküyor. Tüm yil yesil kalan Clematis Armandii olabilir.

jineop 06-06-2011 07:45

Clematis montana rubens olabilir. Kök sorunu olmayacağı gibi, nerdeyse hiç yaprak dökmüyor ve kokulu.

Mine Pakkaner 08-06-2011 08:14

Alıntı:

Aslinda yediveren sarmasik gül ekmeyi cok isterdim. Ancak zannedersem gül ileride kökleriyle cevresine zarar verir.
Düşündüğünüz hanımelinin kök yapısı çok daha agresiftir. Sarmaşık gülünün kök sandığınız gibi kuvvetli ve zararlı değildir. Gönül rahatlığıyla dikebilirsiniz.

aydoner 10-06-2011 08:04

Bu tarz küçük alanlarda hem çüçek, hem duvar perdesi çok zor. Bence Ligustrumla(kurtbağrı) ince bir perde oluşturup havuza bakan kısma sardunya dikin. Sardunyaları bodur seçer ya da çok boylandırmadan budarsınız. Bol çiçekli müthiş bir dekor olur.

sertach26 14-06-2011 22:36

çok güzel gerçekten..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024