agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/)
-   -   Salma (büyük kuş kafesi) için az ışığa uyumlu sarılıcı bitki ne tavsiye edersiniz? (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/19618.htm)

mico 09-03-2010 23:29

Salma (büyük kuş kafesi) için az ışığa uyumlu sarılıcı bitki ne tavsiye edersiniz?
 
Beslemekte olduğum zebra ve bengal ispinozları için 2m x 1,5m x 1,8m boyutlarında bir kafes(salma) yaptım. Kuşların kendilerini daha doğal bir ortamda hissedebilmeleri için salmanın içine saksıda bitki koymak istiyorum ancak bir problemim var; salma yarı karanlık bir yerde duruyor, yani gündüz öğle saatlerinde aydınlık ama günün diğer saatlerinde genelde loş bir ışıkla aydınlanıyor. Sadece küçük bir pencereden az bir ışık alıyor, direk güneş ışığı almıyor, onun dışında floresan lambalar var. Salmanın içine sarılıcı-tırmanıcı bir bitki koymak istiyorum ama bu bitki olabildiğince az ışığa uyumlu olmalı. Bitkinin güzelliği estetiği önemli değil, önemli olan dayanıklı, saksıda beslenebilen, hızlı gelişen bir tür olmalı ve az ışığa kanaat etmeli. Şu anda birkaç kök asma çeliğini kum-bahçe torağı karışımına dikerek salmanın içine yerleştirdim, bunun dışında tavsiye edebileceğiniz bir sarılıcı bitki var mı acaba?

Yılmaz Yalçın 09-03-2010 23:55

Amerikan sarmaşığı tavsiye ederim hem meyvelerine yaban tavukları bayılır:)Sizin kuşlar için iyi bir meze olur meyveleri...

mico 10-03-2010 22:39

Peki Amerikan Sarmaşığı'nı bu mevsimde çelikten üretmem mümkün mü sizce?

memet 10-03-2010 23:01

Malatya henüz serindir çeliklemede başarılı olursunuz.

mico 10-03-2010 23:18

Saksıda yetiştirmeyi planladığım için oda koşullarında yetiştireceğim, bu şartlar altında olabir mi sizce, zaten bulunduğum ilçe baraj kenarında ve Malatya'nın en sıcak bölgesi diyebilirim, ayrıca salmanın bulunduğu yer kalorifer dairesi ve sürekli sıcak. Aslında şimdiden birkaç çelikle şansımı denemek istiyorum, daha sonrası için de en uygun mevsimde yine şansımı birkaç kez daha deneyeceğim. Bir şey daha sormak istiyorum izninizle; daha önce belirttiğim gibi bu bitkiyi saksı içerisinde yetiştireceğim, acaba saksı için ne kadar uyumlu bir bitki, yani saksıda olması büyümesi için bir engel teşkil edermi ?

memet 10-03-2010 23:52

Ben bonsai yapmak için saksıda bir sarmaşığa bakıyorum. Sorun, yeterli ışık olup olmayacağı sorunu olur.

Yılmaz Yalçın 14-03-2010 21:27

Sayın Miço,
Eğer hızlı gelişsin istiyorsan amerikan sarmaşığının en az 1 yaşında olması gerekiyor..Çelikten üretsen bile uzun zaman gelişmeyecek..Sitede Satış bölümünde (Mutlu Bey ya da Romantik'ten) bu bitkiyi kargo ile alabilirsiniz paketlemeyi sağlam yaptıkları için sorunsuz geliyor..Saksıyı büyük ve geniş alırsınız en büyük boy...


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020