agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/)
-   -   Kokulu saksı çiçekleri (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/16819.htm)

gecemingunesi 05-08-2009 15:33

Kokulu saksı çiçekleri

Merhaba

Siteye yeni üye oldum. Önceden annem çiçek yetiştirirdi. Ama evlendiğimden beri benim hiç saksım olmadı. Şimdi 2 yaşında bir kızım var ve ben de evde ona bir anlamda doğa sevgisi de kazandırmak için çiçek yetiştirmek istiyorum. İşyerinde bir tane orkidem var. Ama evde kokulu çiçekler açan bitkilerden yetiştirmek istiyorum. Hani şöyle işten eve geldiğimde kokusuyla beni karşılayacak çiçeklerden... Sattığımız yazlığın bahçesindeki yasemin kokusu hala burnumda sanki.

Mesela yasemin evde yetişir mi.? Lavanta? Bana ne önerirsiniz?

Esasında portakal, limon esasnslı çiçekler açan bir bitki var mı? Ben bilmiyorum. Ama Mersin'de bir arkadaşım bir çiçek koklatmıştı bana böyle kokan ama adını hatırlamıyorum.

Bana yardımcı olusanız çok sevinirim.

Orhan Özbilgiç 09-08-2009 23:50

Sayın gecemingunesi;
Oda da bir çiçek düşünürseniz, mum çiçeği favorim.
Balkonda olabilir! Derseniz, lilyum.
Mum çiçeği yaklaşık bir ay boyunca kokusuyla, geceleri sizi mesthedecektir.
Lilyum, bir haftalık bir sürede kokulu dönemini tamamlayan bir çiçektir.
Saygılarımla.

sumeha 10-08-2009 14:33

ful garndduke ye ne dersınız ?

maki01 10-08-2009 14:59

Kalamondin olabilir , ben de almayı düşünüyorum. Sürekli açan çiçekleriyle salonunuzda portakal çiçeği kokusu eksik olmaz deniyor.

DefneD. 10-08-2009 21:58

Gardenya olabilir. Kurumaya yüz tutan çiçeği bile mis gibi kokuyor:)

berduray 10-08-2009 23:07

Kokulu bitkileri forumun koku delisi Oğuzhan' a danışmalısınız.

İlk sorduğu soru şudur; kokulu mu?

Nariel 11-08-2009 00:10

Frezyayı tek geçerim.

Sümbül ve nergisi de unutmamak lazım. Bu saydığım bitkilerin soğanlarını ekim-kasım gibi dikerseniz kış sonu ya da ilkbaharda harika kokularını bol bol içinize çekersiniz.

berduray 11-08-2009 00:22

Müşkülüm sarısından olacak ama.

gordesli 10-02-2010 23:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç (Mesaj 477553)
Sayın gecemingunesi;
Saygılarımla.

Sevgili gecemingüneşi,
bence mum çiçeği düşünürseniz hazır çiçek açmışını arayın zira kendisi çiçek açma konusunda gayet inatçı olabiliyor.
benim sevgili mum çiçeğim 7 yaşında ve ben onun çiçek açmasından ümidi kestim yaprak açıp uzamasıyla mutlu olmayı öğrendim :):D

Antoryum 27-02-2010 01:19

Gardenia bana göre en güzel kokan bitkidir.O beyaz çiçeklerinin kokusu insana bir rahatlama ve huzur verir.

gokcegokce 01-02-2013 17:23

1 Eklenti(ler)
Kokulu çiçeklerin en güzeli kokulu güldür ve kokulu karanfili de unutmamak gerekir. Sardunyanın çiçeği değil ama yaprağının kokulu olanları da çok güzeldir. Yine fesleğene avuçiçinizle dokununca müthiş bir koku verir. Bir de ıhlamur ağacı, yazın son günlerinde bahçeyi ne de güzel kokutur. Anneannemin bahçesinde vardı ve muhteşem kokardı. Bir de rahmetlinin "balkaymak" diye adlandırdığı bir çiçek vardı. Böyle beyaz 4 tane taç yapraktan oluşur polen yerleri sarı sarıdır. Çalı biçiminde bodur bir bitkidir. Bilen var mı acaba?
Resmini de ekleyeyim de tanımak kolay olsun :)

Eklenti 366402

polemos 01-02-2013 18:18

Melisa çalısının da çok kuvvetli bir kokusu vardır

bay tömürcek 01-02-2013 19:28

Şebboy da çok güzel kokar yaz ve kış şebboyu vardır ikisinin de farklı ve birbirinden güzel kokusu vardır ;) Hanım eliyle leylak çiçeğini de unutmayalım tabi :p

sibelim 01-02-2013 20:40

sayın gokcegokce yanılmıyorsam filbahri olması gerekir

gokcegokce 02-02-2013 00:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sibelim (Mesaj 1095560)
sayın gokcegokce yanılmıyorsam filbahri olması gerekir

Evet, filbahri diye geçiyor, teşekkür ederim sn Sibelim. Anneannemin seslenişini tercih ederim ama ben yine de "Balkaymak" :) Her bahar açtığında bahçeden Isparta gülleriyle beraber toplar ve vazoya koyardı. Evi mis gibi kokardı. Nur içinde yatsın canım anneannem.

bay tömürcek 02-02-2013 19:45

Itırı da unutmayalım yapraklarının kokusu muhteşemdir ;)

dr.arif 03-02-2013 10:00

her çiçeğin kendine has güzel bir kokusu varlakin bazı çiçeklerinki bikaç adım önde gidiyor. mesela ben gardenya. iğde .hanımeli. yasemin ,full,melisa, manolya,zambak.nergis,petunya ve leylak kokularına bayılıyorum.birde selluka kokusunu çok metediyorlar geçen yıl denedim yatiştirmek nasip olmadı bu yıl yine deneyeceğim bakalım *** onun kokusunu da hissetmek nasip olur.

rcpkrt 04-03-2013 22:34

ben öğrenciyim sürekli kokan bakımı kolay hangi çiçek yetiştirebilirim.

bay tömürcek 04-03-2013 22:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi rcpkrt (Mesaj 1113629)
ben öğrenciyim sürekli kokan bakımı kolay hangi çiçek yetiştirebilirim.

Itır çiçek açmaz yaprakları kokar ama çok kolay yetişir ve hiç sorun çıkarmaz bol güneşli pencere önünde içerde rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

münevver48 27-03-2013 13:24

önümüzden yaz geliyor.fesleğen,reyhah da dikebilirsiniz.ayrıca salatalarada yakışıyor.yok evmin içinden başka yerde çiçek istemiyorum diyorsanız,mum çiçeğini önerim.yaprakları parlak gösterişli çiçeği muhteşem güzel kokulu birde çiçeklerine dokununca bal damlıyor.hem kokulu hem ballı daha ne daha karar vermediyseniz tabii....

eprombil 29-08-2013 23:25

Merhaba,
Ofisimde güneş görmeyen, iki tarafı açık sürekli cereyan halinde bir girişim var. Kokulu saksı çiçekleri ile uğraşmak istiyorum.
Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Gürsels 05-09-2014 22:45

Melisa çiçeğim mest eden kokusuyla yalnızca geceleri koku salıyor. Kokusu çok güzel.

gölgeADAM 06-09-2014 01:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç (Mesaj 477553)
Sayın gecemingunesi;
Saygılarımla.

NEDEN acaba çiçek adlarını yazarken TÜRKÇE kullanmıyorsunuz? Türkçe isminimi bilmiyorsunuz yoksa yabancı ismini kullanmaktaki maksat nedir? Lilyum yerine zambak desek daha doğru olmazmı? Teşekkürler..

capsaicin 30-10-2014 19:45

hanımeli
yasemin
zakkum
gardenya
nergis
sümbül
biberiye
sümbülteber
yasemin tütünü

bunlara bakmayan ben kokulu çiçek seviyorum demesin. :D

A_NOMAD 30-10-2014 20:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gölgeADAM (Mesaj 1317815)
NEDEN acaba çiçek adlarını yazarken TÜRKÇE kullanmıyorsunuz? Türkçe isminimi bilmiyorsunuz yoksa yabancı ismini kullanmaktaki maksat nedir? Lilyum yerine zambak desek daha doğru olmazmı? Teşekkürler..

Türkçe bitki isimleri, aynı şehir içinde bile pek çok farklılık gösterebiliyor dolayısıyla yanıltıcı olabiliyor.

Örnek: Mesela 'hanım tırnağı, kedi tırnağı, kedi çiçeği, ipek çiçeği, tırnak çiçeği,...' isimleri 3'ten fazla farklı bitki için birden ve karışık şekilde kullanılan Türkçe isimler ama 'portulaca grandiflora' dersek dünyanın her yerinde, her dilinde akla tek bir bitki gelecektir.

Başta bu nedenle 'bitki ve hayvanların Latince olan evrensel isimlerini yani gerçek isimlerini' kullanmak her zaman en doğrusu olacaktır.

Saygılar...

markymark 06-11-2014 08:41

Dört mevsim kokulu çiçek tavsiyesi

Herkese selamlar;
Çiçek konusunda bilgim yok ancak eşimin oldukça merakı olduğundan hediye olarak çiçek almak istiyorum. Şu an zambak var ancak o keyifli, kokulu, rengarenk açmış zamanı kısa sürüyor.
Salona dört mevsim sürekli açacak çiçek tavsiyesine ihtiyacım var?
Siteye biraz bakınca "mum çiçeği" ve "calamondin" dikkatimi çekti?
Bunlar sürekli açar mı?
Yoksa mesela calamondin sadece turunç verdiğinde mi kokar?
Mum çiçeğine (hoya carnosa) üerine düşmeyin şeklinde yazılar okudum? Bir sürü türü olduğundan bakımı hakkında bilgisizim :(
Ayrıca bilgim dahilinde sadece şekline bakarak Hoya Kerrii çok güzel duruyor? Bunun bakımı, çiçek açması, zorluğu vs nasıldır.
Mum çiçeklerinin açmış büyümüş şekilde nereden satın alabilirim?
Dediğim gibi çiçek konusunda bilgim olmadığından bunlar hakkında yorum veya bunlar dışında tavsiyeler istiyorum.
Dört mevsim sürekli açacak ve kokulu bir çiçek tavsiyesi lütfen :(
Sabredip okuyan ve yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.
Saygılarımla...

yeşillim 07-11-2014 12:07

Klasik mum çiçeği çeliği hediye etsem. Aşamalarını birebir yaşasanız olur mu?
Yoksa hazır çiçekli mi tercih edersiniz.

Hazır çiçek açmış büyümüş satışı yapılan yer hakkında bilgim olsaydı sizi yönlendirebilirdim.
Hoyalar hakkında bu başlıkları Mum çiçeği (Hoya) - agaclar.net incelemenizi önerebilirim.

Diğer arkadaşların fikrini de alsak..!

markymark 07-11-2014 15:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yeşillim (Mesaj 1331806)
Klasik mum çiçeği çeliği hediye etsem. Aşamalarını birebir yaşasanız olur mu?
Yoksa hazır çiçekli mi tercih edersiniz.

Hazır çiçek açmış büyümüş satışı yapılan yer hakkında bilgim olsaydı sizi yönlendirebilirdim.
Hoyalar hakkında bu başlıkları Mum çiçeği (Hoya) - agaclar.net incelemenizi önerebilirim.

Diğer arkadaşların fikrini de alsak..!

Nezaketiniz için çok teşekkür ederim. Neden olmasın :)
Çünkü bende oldukça araştırdım ama çiçekli bulamadım bir türlü hazır çiçekli mum çiçeği :/

sabah 07-11-2014 16:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi markymark (Mesaj 1331496)
....Salona dört mevsim sürekli açacak çiçek tavsiyesine ihtiyacım var?
...

Merhabalar,

Salonunuzun koşulları da -gölge, güneşli, merkezi ısıtma, pencere önü uygun vs...- bitki önermek için gerekli olacaktır.

Afrika menekşesi dışında dört mevsim çiçekli pek iç mekan saksı bitkisi görmüyoruz. Belli koşullarda begonya, sardunya olabilir.

Hediye olarak koşullarını inceleyerek deondrobium, cattleya, miltonia vb değişik orkide türlerini tavsiye ederim. Büyük marketlerde bulunabilir. Çiçekleri güzeldir. Çok yaygın olmadıkları için eşiniz değişik ve hoş bulabilir.

Farklı zamanlarda açan türlerden alırsanız her mevsim çiçek isteğiniz gerçekleşir. :rolleyes:

markymark 08-11-2014 09:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sabah (Mesaj 1331872)
Merhabalar,

Salonunuzun koşulları da -gölge, güneşli, merkezi ısıtma, pencere önü uygun vs...- bitki önermek için gerekli olacaktır.

Afrika menekşesi dışında dört mevsim çiçekli pek iç mekan saksı bitkisi görmüyoruz. Belli koşullarda begonya, sardunya olabilir.

Hediye olarak koşullarını inceleyerek deondrobium, cattleya, miltonia vb değişik orkide türlerini tavsiye ederim. Büyük marketlerde bulunabilir. Çiçekleri güzeldir. Çok yaygın olmadıkları için eşiniz değişik ve hoş bulabilir.

Farklı zamanlarda açan türlerden alırsanız her mevsim çiçek isteğiniz gerçekleşir. :rolleyes:

Önerileriniz için çok teşekkürler.
Ama benim iki önemli kriterimden biri de kokulu olmasıydı.
Yasemin 4 mevsim açar demişti bir çiçekçi doğru mudur?
Bir de ıtır bakıyorum bir yandan :)
Ama bunların yanında mum çiçeği kesinleşti gibi :)
Çiçek açmış hoya bulsam :/

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024