agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/)
-   -   Tekirdağ için uygun yatırım (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/15522.htm)

logaritma 13-05-2009 01:09

Tekirdağ için uygun yatırım
 
merhaba arkadaşlar ben 29 yaşında bir arkadaşınızım uzun süredir tarımsal faaliyetlere girmek istiyordum ama büyük şehrin koşuşturması bir türlü fırsat olmuyordu en sonunda bir boşluk buldum ve tekirdağ taraflarında bir parça tarla aldım.. toplamda 17 dönümlük iki parça yer aldım biri 11 diğeri 6 dönümlük..

bu sene buraya ticari olarak gelir getiricek ama güzel gelir getiricek bir şeyler ekmek istiyorum kafamda kiraz var sizin görüşlerinizide almak isterim burada ceviz kiraz yaş badem armut falan yetişiyormuş halkın genelde ekdiği ayçiçek buğday bana bu konuda fikir verecek bir büyüklerimiz var mı?

sonuçda ekonomik düşünüyorum yani ticari ve kazandığım parayıda gene bu işe yatırmak istiyorum alternatif bitkilerede bakdım şifalı tıpda kullanılan şeyler ama riskli dediler sizlerinde görüşlerini almak isterim..

Cumhur Tonba 13-05-2009 02:19

Sayın Logaritma. Mesajınızı yeni gördüm. Bu konu hakkında sizinle uzun uzun görüşelim. Sizle irtibat kuracağım. Birkaç satırla oalcak işler değil. Görüşelim. Lütfen hatırlatın.

Remzi Sarıoğlu 13-05-2009 07:35

Sayın Logaritma
Tekirdağ üniversitesinde ziraat fakültesinde öğretim görevlisi Sayın Nureddin Öner bey var. Görüşmeniz faydalı olur. Mail adresi (nureddin_oner@hotmail.com)
kolay gelsin.

logaritma 13-05-2009 14:31

teşşekkürler

Remzi Sarıoğlu 13-05-2009 14:58

Bir şey değil. Temas kurarsanız Nurettin hocaya selamımı söylerseniz sevinirim.

logaritma 13-05-2009 15:03

bu yazınızı yazmadan önce mail attım kendisine cevap gelirse ama selamınızı söylerim :)

oguz3259 19-07-2009 22:34

Öncelikle almış olduğunuz tarla lar düz tarla mı yoksa tepe bölgelerde bulunan alanlarda mı bulunuyor?

Halkın Buğday ve Ayçiçeği ekimi yapıyor olması çoğunlukla daha az zahmetli ve SU ihtiyacının neredeyse olmaması gibi özellikler.Bu tür bitkilerin ekiminin yapıldığı tarlaların neredeyse tümü SUSUZ tarla.Ve su konusuda gerçekten maliyetli hatta peşinden elektirk ihtiyacınıda gündeme getiren maliyetli bir konu.

Meyve bahçeleri için en uygunu "damlama sulama" olarak biliyorum.Üstelik devlet desteğide sözkonusu.Üstelik kuruluş maliyeti de zaten düşük.Ancak bunun için bir su kaynağı bulmak,oluşturmak şart.

Ayrıca daha önceden tarım arazisi olan bir alanda (olmasada gerekli ancak tarım yapılmış ise muhtemelen toprak bir yönden zayıf diğer yandan güçlü hale gelmiş olabilir) toprak analizi ve toprak hazırlığının iyi yapılması gerekiyor.

Hangi meyva ağaçlarını dikeceğiniz çok önemli.Aşılı,sertifikalı,bodur vs birçok konu var.Bunlar için mutlaka il veya ilçe tarım müdürlüklerinden bilgi alınmalı.(ancak körü körüne her dediklerine kanmamak lazım.önce kendi doktorunuz olacak kadar bilgi edinin)

Bununla birlikte genel olarak meyvacılığa bir yönelim var.Ceviz gibi aşırı dikilen ve 2007-2008 tarihleri arasında iç üretim miktarının önceki yıla göre %47-48 oranında artış göstermiş bir ürünü dikerken teşviğe rağmen iki hatta üç kez düşünmekte fayda var.Çünkü cevizden ilk ticari ürünü beşinci yılda almaya başlayacaksınız.Ve 1 yılda yüzde 47 ile artan ve bu artışla eğer yanlış bilmiyorsam ceviz üretiminde bizi dünya üçüncüsü veya dördüncüsü olmamıza neden olan bu artışın önümüzdeki beş yılda hangi seviyelere ulaşacağını ve fındık ta nereden nereye geldiğimizi ve bunun kaç yılda nasıl olduğunu iyice sorgulamak lazım.

Badem de benzer bir durum olmakla birlikte ceviz kadar değil ancak bademe olan talepte bildiğim kadarı ile ceviz kadar değil.

Nar üretiminde gelecek olması muhtemel.Kereste ve kağıt sanayine yönelik ağaç türleri her daim değerli olabilir zira kaynaklar çok hızlı tükeniyor.

Kiraz dayanım süresinin düşüklüğü sebebi ile pazarlama konusu ve pazar bölgeleri önceden düşünülmeli.Avantaj olarakta hızlı satış süreci ve güzel fiyatı görülebilir.

Armut....neden olmasın? Değerlendirilmeli.

vs.vs...kolay gelsin...

turkuaz 1907 22-11-2009 19:30

değerli arkadaşlar ben tekirdağda42yıldır yaşayan bir kişi olarok sormak istediğiniz herhagi bir şey olursa yardımcı olmaya çalışırım saygılarımla


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020