agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/)
-   -   Rüzgar perdesi olarak kullanılabilecek türler (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/15388.htm)

hataselim 05-05-2009 09:28

Rüzgar perdesi olarak kullanılabilecek türler

Ankara Haymana yolu üzerindeki Bahçemde Güney ve batı yönlerinden çok sert rüzgar esiyor bu esintiyi kesebilmem için bu yönlere ne tür ağaç dikmemi tavsiye edersiniz.:(

Remzi Sarıoğlu 05-05-2009 09:38

2 Eklenti(ler)
Nezahat Gökyiğit bahçesi gezisinde resimlerdeki gibi ağaçlar görmüştük. Forumun üyelerinden AyşeMelike hanım bu konuda size daha çok yardımcı olabilecektir. Kendisi gezi sırasında bizleri bilgilendirmişti.

zappie 12-05-2009 21:00

En alttaki calilar taflana benziyor, cali diyorum cunku dogu karadenizde 20 m kadar agac formunda oluyor ve ruzgar, tipi kesmek icin kullaniliyor. Ama Ankara iklimine dayanikli mi bilmiyorum.

alice 13-05-2009 02:08

Bahçenizi rüzgardan korumak için 4-5 m yüksekliğe erişebilecek , daima yeşil kalabilecek ve kışın kar ın ağırlığından zarar görmeyecek bitkilerden seçebilirsiniz.Birde yaşadığınız bölgenin iklimine uygun bitkiler olmalı.
En çok kullanılanları: servi, mazı, ligustrum....

fendyby 25-05-2010 19:30

rüzgar perdesi

ben p.mimarlığı öğrencisiyim bitkisel tasarım projemde soliter olarak kullana bileceğim ve rüzgar perdesi olarak kullana bileceğim ağaç türlerini bilenler varsa önerilerini acilen sunarlarsa bana sevinirim..teşekkürler

Ünsal Eren 12-04-2011 21:33

Bence kavak dikmeli. Hem kazançta sağlar.

seyyah53 12-04-2011 22:24

ceviz bahçeleri için piramit servi diyolar ama...sadece duydum..hiç araştırmadım..bilmem

Fatoş 13-04-2011 14:33

1 Eklenti(ler)
Limon serviyi kullanabilirsiniz, biz Urla'daki bahçemizde kullandık. Çok yararını gördük.
Eklenti 203022

hanndan 13-04-2011 15:11

Merhabalar,
bizimde bahçemiz haymana yolu üzeri hacılarda.1.5 dönüm bahçemiz.650 kök mazı diktik.hem ekonomik hemde yaz kış dayanıklı bakımı kolay.

himone 27-06-2011 10:37

limon servinin gövdesi kalın olmadığından çok rüzgar alan yerde dayanmaz diye biliyorum...

aydoner 29-06-2011 11:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zappie (Mesaj 420114)
En alttaki calilar taflana benziyor, cali diyorum cunku dogu karadenizde 20 m kadar agac formunda oluyor ve ruzgar, tipi kesmek icin kullaniliyor. Ama Ankara iklimine dayanikli mi bilmiyorum.

Onlar karayemiş, taflan değil. biz ormancılar rüzgar perdesi dendiği anda servileri aklımıza getiririz. Ancak şehir içi ve dar yerlerde bu tarz geniş yapraklı karayemiş, taflan, kurtbağrı gibi türlerde oldukça hoş görünüyor. İdeal çözüm yerinizin durumu, genişliği, beklediğiniz şeylere göre değişir. Ama yaprağını dökmeyen türler olması avantaj sağlar. İleri yıllarda da alt dallar budanmamalı, çıplak hale gelmemeli. Mazılarda bu sorun var mesela...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024