agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/)
-   -   Bursa-Nilüfer'de ne ekebilirim? (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/12934.htm)

ahmetmut 10-03-2009 00:06

Bursa-Nilüfer'de ne ekebilirim?

Arkadaşlar Bursa Nilüfer ilçesinde Babama ait 5 dönümlük arazim var. Yer olarak İrfaniye köyünün Balabancık çıkışında kalıyor (Gökçeköy ile Görükle'nin arasında). Yüksekliği yaklaşık 90-100 m. dolaylarında. Toprak az kumlu, oldukça derin, verimli ve geçirgen. Şu anda su bulunmuyor ancak sondajla çıkarmak mümkün. yazları oldukça sıcak ve orta seviyede rüzgarlı. Arazi çok eğimli değil. Şu an için Kaman türü ceviz, Zeytin veya üzüm düşünüyorum (Ahududu ekmeyi dahi düşündüm ancak su olmaması ve seviyenin düşük olmasından vazgeçtim.) Şu an için araziye uygun ve ekonomik getirisi yüksek bir ürün arayışı içindeyim. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim...

Mehmet Çetin 12-03-2009 00:07

merhaba. bursa kestelde bitki üretimi yapıyorum. size yardımcı olabilrim. meyve bahçeside kuruyoruz. size yardımcı olabilirm. dikim sezonu bitiyor. eğer dikmediyseniz acele etmenizi tavsiye ederim. bahçenizin etrafında tarla varmı, eğer varsa oralarda ne tür üretim yapılıyo, onlara da dikkat ediniz.

ahmetmut 12-03-2009 00:12

Mehmet bey ilginize ok teşekkür ederim. Bahçenin etrafında tarlalar var ve genel olarak hububat ve zeytin üretimi yapılıyor. Bu dikim sezonunu kaçırdım ne yazıkki çünkü arazide bir akrabamız icarla buğday ekmiş. Mahsül alındıktan sonra toprak analizi yaptıracağım zaten. Sonrasında araziyi uygun koşullara getirip önümüzdeki sezon ekmeyi planlıyorum. Siz hangi türlerde üretim yapıyorsunuz acaba?

Mehmet Çetin 12-03-2009 00:19

herçeşit meyve fidanı ( ceviz-kestane-şeftali-zeytin-armut-elma vb...)
ahududu, böğürtlen frenküzümü kamkat mayer limonu zeytin gibi türlerden üretimlerimiz var.

ahmetmut 12-03-2009 00:22

mehmet bey Ahududu konusunda ben çok düşündüm ancak size de sormak isterim bu yükseklik ve şartlar yeterli gelir mi acaba? Arazi konum olarak potansiyel alıcılara çok yakın (örneğin penguen fab. 3 km sadece)

Mehmet Çetin 12-03-2009 00:46

yanlış olamasında bu sene 2-3 tl den satılıyodu meyvesi. ama öğrenebilirim. ürününüzü satma konnusunda sıkıntı yaşamassınız. yükseklerde yetiştirilen meyvelerin raf ömürleri, dayanıklılılları, rengi her şeyi farklı oluyor. ama sizin ordada yetiştirilebilir. araziiye bakmak gerekiyor.

ahmetmut 12-03-2009 01:59

Teşekkür ederim Mehmet bey ilgi ve alakanız için. Dediğiniz gibi uygun şartlar olmadığından pek mümkün değil sanırım (en azından ürün kalitesi çok düşük olacaktır). Zaten en başta da vazgeçtiğimi yazmıştım ama ileriki dönemde dağ köylerinden 3-4 dönüm yer alıp ekmeyi düşünüyorum hala :)

seaa 12-03-2009 11:17

Arazinizin kenarlarına yerinizde olsam fıstıkçamı ekerdim

ahmetmut 12-03-2009 11:24

Neden fıstıkçamı acaba sea? Fıstıkçamı konusunda devletten destekleme var sanırım. Kayınpederim Karacabeyde çiftçilikle uğraşıyor. Yanlış hatırlamıyorsam 6 ay önce yetkililer gelerek ücretsiz fıstıkçamı ve kıraç araziyi temizleme karşılığında hazine arazilerini devretmeyi teklif etmişler köylülere. Kayınpederim ekmeyi düşünüyor ancak ne yalan söyleyeyim siz söyleyene kadar hiç aklımdan bile geçmemişti...

seaa 12-03-2009 11:46

10 yaşında fıstık vermeye başlıyor 1 yaşlı fidan alabilirsiniz **** daha yaşlı olanları tercih edebilirsiniz

ahmetmut 12-03-2009 17:13

Teşekkür ederim seaa. Şu an forumda ve internette araştırıyorum fıstıkçamını. Umarım benim arazime uyar...

seaa 12-03-2009 18:22

Rica ederim ben Ankara'da büyütmeye çabalıyorum baya zorluk çekiyorum iklimden dolayı

ahmetmut 12-03-2009 19:11

Sayın Seaa:
Fıstıkçamını inceledim. Bursa Orhangazi dolaylarında yetiştirildiğini öğrendim. 1 Yaşındaki fideleri 1 - 1,5 tl dolaylarında ki bu oldukça iyi bir fiyat. Meyve fidanlarının 15 - 30 tl arasında değiştiğini varsayarsak oldukça ucuz geldi bana. Ancak süre olarak 10 senede ürün vermesi bence çok uzun. Sanırım daha yaşlı fidanlara baksam daha iyi olacak :)

seaa 12-03-2009 20:01

****** yaşlı fidan tercih ederseniz daha kısa sürede sonuç alırsınız;)

Mehmet Çetin 12-03-2009 21:02

arkadaşlar merhaba, fıstık çamından bahsetmişsiniz. bu çam 10. senesinde vermeye başlıyosa eger 20 yaşında anca yarım kilo veya bir kilo verir. (bence) yanılıyasam düzeltin. bizim burda 6 katlı bina boyunda fıstık çamı vardı. kozalaklarını tüfekle vuruyoduk. çıkmak mümkün değil. çok yaşlı ağaç almasına rağmen çok az veriyodu.

Mehmet Çetin 12-03-2009 21:04

sayın ahmetmut, 15-30 tl ye meyve fidanı satanlar üreticiler değil. bizim üretip 3-4 tl sattığımızı onlar alıp 10-15 tl ye satıyolar. meyve fidanları o kadar pahalı değil.

Selahattin Yılmaz 12-03-2009 21:09

Fıstık çamı öyle bir arazide ekonomik olmayabilir en azından 10-12 yıl meyve verecek diye başını beklemek anlamsız. Gerçi Bergama'lılar tarla ziraatini bırakmışlar tarlalarına fıstık çamı ekip başını bekliyorlar ama daha ziyade fıstık çamını verimsiz ve tarım arazisi özelliğini yitirmiş verimsiz **** orman vasıflı topraklara dkmek gerek diye düşünüyorum.

5 dk arazide ahududu böğürtlen yoğun mesainiz varsa (1*1 mesefalerle dikilir) 5000 adet bitki için yoğun bir mesai demek, oldu da satamadınız büyük bir sıkıntı.

Ben olsam alanı bölerim kısmi olarak dikim yapıp yabani badem, gief677 şeftali anacı, kuş kirazı, sarı mahlep, kurağa dayanıklı kök anaçları tohum parseli kurarım. Elde edeceğim tohumlar hem memlekette aranıpta bulunmayan matertyaller hemde yabani yetiştireceğinizden size çokta aşırı masraf çıkartmayacak gelir getirici unsurlar olurdu.

Ülkemizde birde sorunlardan bir tanesi ağaç **** bitki damızlık parselleri örneğin ben şu an Acer palmatum blood good aşı kalemi arıyorum ama yok. Mesela Amerikan cevizleri aşı kalemleri yok, mesela kırmızı yapraklı gülibrişim aşı kalemi yok, mesela kırmızı yapraklı erguvan aşı kalemi yok. Kısaca memleketin damızlık parsellerine ihtiyacı var. 2*1 m mesafede kıymetli bitkilerde damızlık parseleriyle 2500 adet bitki damızlık oluşturur hem memleket kazanır hemde siz.

Mehmet Çetin 12-03-2009 21:20

bana fıstık çamı fidanı soran çok oluyor. ne yapacağını sorduğumda antep fıstığı sanıp almak istediklerini farkediyorum.

ahmetmut 12-03-2009 22:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Çetin (Mesaj 378488)
sayın ahmetmut, 15-30 tl ye meyve fidanı satanlar üreticiler değil. bizim üretip 3-4 tl sattığımızı onlar alıp 10-15 tl ye satıyolar. meyve fidanları o kadar pahalı değil.

Geçtiğimiz sene kiraz fidanı aldık 25 ytl idi. Elma 20 ytl. Ayva 20 ytl. Bursada merkezde hangi fidan satıcısına sorarsam sorayım aşağı yukarı bu fiyatı verdiler. Demek ki biz biraz kazık yemişiz:)

seaa 12-03-2009 22:31

Yalova'daki fidancılarda uygun fiyata gördüm meyve fidanlarını. Bana kalsa ekonomik yönden sorununuz yoksa aşılı mavi ladin alın repikajda büyütün

Mehmet Çetin 12-03-2009 22:52

arkadaşlar yalovalıların da çoğu kestelden alıyor. yakacağınız benzine zaten aynı paraya denk geliyo. kestelde şuan meyve fidanı 3 tl. fidan sezonu bitiyor. ağaçlar filiz patlatmaya başladı. şimdi fidanlar poşetleniyor. poşetlileride 4-5 tl ye satılıyor.

ahmetmut 12-03-2009 23:07

Mehmet bey bu konuda son derece haklı bence. Gürsu Kestel tarafı meyvacılık konusunda çok ilerlemiş durumda ancak bizim tarafta (nilüfer) aynı şeyi söylemeyeceğim.

ahmetmut 12-03-2009 23:10

Selahattin bey sizde yazdıklarınızda çok haklısınız ancak yanlış hatırlamıyorsam siz yüksek ziraat mühendisiydiniz. Benimse çok aşırı bir ziraat bilgim yok sadece aileme ait olupta verimli kullanılamayan, atıl durumdaki arazilerimizi değerlendirmeye çalışıyorum....

Selahattin Yılmaz 12-03-2009 23:23

Yükseğini yapmadık şimdilik Ziraat Mühendisiyiz :)

ahmetmut 12-03-2009 23:33

:) Ben öyle hatırlamıştım kusura bakmayın...

Selahattin Yılmaz 12-03-2009 23:40

E artık damla sulamayıda Potexe yaptırırsınız :)

ahmetmut 12-03-2009 23:49

inşallah selahattin bey :) Ama önce ne ekeceğime karar vermem gerekiyor :)

estella 09-04-2009 12:32

Fıstık çamı ve kestane

Merhaba ağaç dostları uzun süredir bazı nedenlerden dolayı girememiştim.
Nilüfer'de arazisi olan arkadaş;söylediğin gibi ceviz dikebilirsin.Ayrıca kestane uygun olmaz mı?Fikir olarak söylüyorum,araştırır dikersin.Kenarlarına da seaa'nın dediği gibi çam fidanı dikersin.Belki de fidan dikimini bitirdin.Sana kolaylıklar dilerim.

ahmetmut 14-04-2009 15:53

Arkadaşlar Merhaba

İşlerimin yoğunluğundan uzun süredir siteye giremedim nasip bu günmüş. öncelikle Estella'ya ve bana özel mesaj atarak görüşlerini bildiren xarfax'a teşekkür ederim. Siteye giremediğim zamanda bende biraz araştırma yapma ve bu konularda tecrübe sahibi arkadaşlarıma danışma fırsatı buldum. Yaptığım araştırma neticesinde Kütahya Tipi vişne ekmeyi düşünüyorum şu an. arazi isteğinin çok olmaması, fazla bakım istememesi, her yıl budama gerektirmemesi, Fidan fiyatlarının ucuz ve ilk kurulum yatırımının düşük olması, Bursa'nın yıllık yağış ortalamasının 650 mm'nin üstünde olması dolayısıyla sulama ihtiyacının da çok fazla olmaması ve potansiyel alıcılarının yüksek olması nedeniyle Vişneyi tercih ettim. Şu anda arazide Buğday ekili olduğundan önümüzdeki sezon tesis edeceğim. Hepinize çok teşekkür ediyorum bana görüşlerinizi ve fikirleriniz bildirdiğiniz için. Vişne konusunda Negatif veya pozitif yönde görüşünüz varsa bunları da duymaktan minnettar olurum. Tekrar teşekkür ederim...

Remzi Sarıoğlu 14-04-2009 16:06

Bir ekolojı fuarına Bursa Nilüfer Belediyeside katılmıştı. Organik tarıma çok önem veriyorlardı. Geçen ay Yalova araştırmadan emekli Zir.Yük.Müh.Dr Yaşar Erbil ile tanıştım. İrgeler fidancılık teknik müdürlüğünü yapıyor kendisinin de fikrini alırsanız size yardımcı olabilir. Başarılar

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024