agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/)
-   -   Ankara'ya uygun meyve ağaçları (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/12123.htm)

feriha 15-01-2009 20:54

Ankara'ya uygun meyve ağaçları

Terasta büyük saksılarda yetiştirmek üzere sizin fidanlarınızdan denemek istiyorum. Kendine verimli Ankara da yetişebilecek önerebileceğiniz cinsleri yazarsanız sevinirim.

Badem, kayısı, erik, şeftali düşünüyorum. Teşekkür ederim.

denizakvaryumu 15-01-2009 20:58

Badem, bertina
kayısı; nilfia
erik; can
şeftali Ankara'da olmaz

feriha 15-01-2009 21:11

Teşekkür ederim Sn denizakvaryumu!

Şeftali bahçesi Ankara da duymadım. Ama iklimi ve rakımı çok yakın olan Isparta da yetişiyor. Denesem olmayacağı şimdiden belli mi dersiniz?

kemalcuce 15-01-2009 21:55

Deniz akvaryumunun söyledigi erkenci kayısı ve erik çeşitleri olup kayısı ceşitlerinden gec olanlar mesela al kayısı ıgdır şalağı ziraat şekerparesi ankara yöresinde olabilecek çeşitlerdir.teşekkürler

denizakvaryumu 15-01-2009 22:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kemalcuce (Mesaj 345530)
Deniz akvaryumunun söyledigi erkenci kayısı ve erik çeşitleri olup kayısı ceşitlerinden gec olanlar mesela al kayısı ıgdır şalağı ziraat şekerparesi ankara yöresinde olabilecek çeşitlerdir.teşekkürler

Kemal Bey

al kayısı
ıgdır şalağı
ziraat şekerparesi

kendine verimli mi? Benim bildiğim bu çeşitlerin başka kayısılarla tozlanması gerekiyor. (bu bilgim yanlış da olabilir)

denizakvaryumu 15-01-2009 22:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi feriha (Mesaj 345517)
Teşekkür ederim Sn denizakvaryumu!

Şeftali bahçesi Ankara da duymadım. Ama iklimi ve rakımı çok yakın olan Isparta da yetişiyor. Denesem olmayacağı şimdiden belli mi dersiniz?

Isparta'da nenemin bahçesinde şeftali ağacı vardı, bu bildiğimiz Bursa şeftalisinden farklı küçük, kokulu aroması farklı bir şeftali idi.

kemalcuce 15-01-2009 22:15

Bu cinsler arasından al kayısı italyan tokalı ile ıgdır şalağı al kaysı veya italyan tokalı ile tozlanır fakat ziraat şekerparesi ise tozlayıcı istemez.

denizakvaryumu 19-02-2009 21:11

Myrobolan 29c anacı ile yabani anaç arasındaki fark nedir ?

Hastalıklara dayanıklılık yabani anaçlarda daha mı iyi?

Vildan Sönmez 01-04-2009 11:41

Kemal Bey,
Bauhause'dan normal şeftali ve bodur Iğdır kayısısı almıştım.
Forumda başka bir başlıkta tozlayıcı gerektiğini öğrendim. iki ağacım için almam gereken fideleri ve ücretlerini yazabilirseniz sevinirim.

aykutince 01-04-2009 13:25

Kayısım için acilen bilgi gerekiyor arkadaşlar

Merhabalar arkadaşlar,
Bauhause'dan bodur şekerpare kayısı fidesi aldım. 47 lt saksıya ektim evde bakacağız diye heveslendik ama galiba tozlaşma gerekiyormuş. Bu cinste tozlaşma gerekir mi? Gerekiyorsa çiçekleri suluboya fırçası ile yapabilirmiyiz. Acil dedim çünkü yerim dar olduğundan eğer meyve vermeyecekse daha fazla yeşillenmeden biryere dışarı ekeyim diyorum üzülerek tabii:(

denizakvaryumu 01-04-2009 13:33

Kayısı değil de şekerpare ise tozlayıcıya gerek yok.

Kayısı ise türünü belirtmeniz gerek.

habiş 27-04-2014 08:49

konu güncellenmemiş ama yazayım dedim.. Konyada babamın bahçesinde şeftali ağacı var 5 seneden sonra öyle verime yattıki anlatamam şeftalileri küçük küçük ama lezzetli mi lezzetli.. bu kış bende açık köklü şeftali fidanı almıştım tomurcukları vardı ama her ne olduysa bütün meyve fidanları uyandı ama trabzon hurması ile:) şeftali uyanmadı:) olmayacak duaya amin denilmezmiş ama halen şeftali yaşıyor sanki baktım sürgün çıkacakmış gibi tomurcuk yeri halen yeşildi şayet ki yaşarsa sonbahar da yaraklarını döktükten sonra naylonla sarıp uykuya yatıracağım:) cinsini bulmak gerekiyor..

wadef 19-05-2014 10:58

Merhabalar...
Arkadaşlar bir sorum olacak.Belki burası yeri değil.Ama kayısı ile ilgili muhabbetler olduğu için buraya yazıyorum.
Bizim bahçemizde bir kayısı ağacı var.Yaklaşık 10 yaşında.Belki daha fazladır.Bahçemiz bir derenin içerisinde.Bu kayısı ağacının üzeri her yıl çiçekle doluyor.Hatta ağaç gözükmüyor.Ama daha hiç meyvesini göremedik.Üzerinde 1 tane dahi meyve olmuyor.Ağacın 1 km lik çevresinde hiç kayısı ağacı yok.Daha önce derede olduğu için ceyerandan çiçekleri dökülüyodur diyenler oldu.Ama forumda tozlaşmayı duyunca bende bunu düşündüm.Kayısı ağacının yaprakları çok küçük ve ağacın yapısı kurak iklime uygun gibi duruyor.
Sizce sorun nedir ve nasıl çözümlenebilir? İlerde resimde atabilirim...
Saygılar...

Orhank 19-05-2014 11:03

Kayısı kendini dölleyebilir diye biliyorum.
Sizinki büyük ihtimal bakımsızlıktan meyve vermiyordur.
Ya da erken çücek açtığından don vuruyor olabilir

s.serdar 20-05-2014 21:16

Kayısının çiçeği bildiğim kadarı ile erselik, yani çiçek üzerinde erkek ve dişi organ bulunmasına rağmen tozlaşma için arı aktivitesine ihtiyaç duymaktadır. Bu sene çevremizdeki tüm kayısılar dona kurban gitti. Tozlaşma döneminde havaların yağışlı ve serin geçmesi arı aktivitesini dolayısı ile meyveye dönüşmeyi azaltmaktadır.

mtgokduman 21-05-2014 10:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi wadef (Mesaj 1285330)
Merhabalar...
Arkadaşlar bir sorum olacak.Belki burası yeri değil.Ama kayısı ile ilgili muhabbetler olduğu için buraya yazıyorum.
Bizim bahçemizde bir kayısı ağacı var.Yaklaşık 10 yaşında.Belki daha fazladır.Bahçemiz bir derenin içerisinde.Bu kayısı ağacının üzeri her yıl çiçekle doluyor.Hatta ağaç gözükmüyor.Ama daha hiç meyvesini göremedik.Üzerinde 1 tane dahi meyve olmuyor.Ağacın 1 km lik çevresinde hiç kayısı ağacı yok.Daha önce derede olduğu için ceyerandan çiçekleri dökülüyodur diyenler oldu.Ama forumda tozlaşmayı duyunca bende bunu düşündüm.Kayısı ağacının yaprakları çok küçük ve ağacın yapısı kurak iklime uygun gibi duruyor.
Sizce sorun nedir ve nasıl çözümlenebilir? İlerde resimde atabilirim...
Saygılar...

Sayın WADEF, AĞACIN TABANINDA EĞER SU BİRKİMİ OLUYORSA YANİ BU AĞACIN GÖVDESİ VE DALLARINDA ZAMKLAŞMAYLA BELLİ OLUR BU DURUMDA AĞAÇ STRESE GİRİYORDUR VE MEYVE TUTMA DÖNEMİNDE FAZLA SU MEYVE OLUŞUMUNU ENGELLER VE ÇİÇEK TABLASINI DÖKER...BU DURM VARSA Kİ DERE YAKIN DİYORSUNUZ ÇUKURDA KALN AĞAÇSA DURUMU BUDUR ANCAK DRENAJ KANALI ÇAARK FAZLA SUYU TAHLİYE ETMENİZ DURUMUNDA MEYVE TUTAR O AĞAÇ...

Orhank 06-08-2014 11:45

Merhaba,

Yeni konu açmak istemedim.
Ankara da goji berry yetiştiren var mı yardımcı olurmusunuz.
**** diğer berry türleri de olabilir

esenturk 29-01-2016 15:39

Merhaba denizakvaryumu,
Bertina için 2009 yılındaki tespitin hayret verici. Ankara'da şu andaki durumunuz nedir? Ankara'da bertina örnek bahçesi var mı?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024