agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2007, 14:00   #1
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Rüzgara dayanıklı sarılıcılar

merhaba,

Hemen hemen tüm gün çok güzel güneş alan ama şiddetli rüzgara maruz kalan bir köşem var terasta.Buraya ne koysam dayanmadı rüzgara, yönü güney/batı.

Rüzgara dirençli bir sarılıcı önerebilir misiniz o köşeye, güneşi de sevecek, bir de çiçekli olsa daha ne isterim

Teşekkürler,

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2007, 14:22   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
merhaba,

Hemen hemen tüm gün çok güzel güneş alan ama şiddetli rüzgara maruz kalan bir köşem var terasta.Buraya ne koysam dayanmadı rüzgara, yönü güney/batı.

Rüzgara dirençli bir sarılıcı önerebilir misiniz o köşeye, güneşi de sevecek, bir de çiçekli olsa daha ne isterim

Teşekkürler,
Mehmet bey bende oturduğum sitenin çevre korkuluk ve duvarlarına düşünüyordum.Araştırdım sıcağa dayanıklı 3 lü yaprağı ile Amerikan sarmaşığı diyorlar.Çok hızlı gelişiyor.Yanınada hanımeli takviye edebilirsiniz bence.

muhammed altan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2007, 14:52   #3
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkürler cevabınız için.
Balkonumda Amerikan Sarmaşığı var, detayları ve fotoğrafı şurada var.
Ama şiddetli rüzgara dayanır mı onu bilmiyorum açıkçası.Bir de çiçekli olmasını istiyorum o köşe için.

Eski 09-08-2007, 15:25   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Kışın yaprağının dökülmesinden rahatsız olmazsanız acem borusunu öneririm.
Yazın Temmuz- Ağustos- Eylül aynın ortasına dek devam eden çiçekleri vardır. Tuzlu deniz rüzgarına da dayanıklıdır.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2007, 16:02   #5
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Kışın yaprak dökmesi çok da problem olmaz.Güzel bir bitkiymiş, bir seçenek olarak yazıyorum, teşekkürler

Eski 09-08-2007, 16:15   #6
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Az önce Acem Borusu'nun yaprak ve çiçeğine dokunulduğunda ciltte kızarıklık ve kabarma yapabildiğini okudum, rastladınız mı böyle bir olaya acaba?

Eski 09-08-2007, 19:45   #7
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Ben çok alerjiğimdir MSaygın. Acem borusu da çok var bahçemde. Şimdiye kadar hiç bir sorunla karşılaşmadım.
Bu arada yasemin de çok var bahçemde ve size de tavsiye ederim. Karadenizden esen şiddetli rüzgara ve tüm gün güneş altında olmalarına karşın oldukça keyifliler. Hem her daim yeşil yapraklı, hem bahardan yaz ortasına kadar çok güzel kokan beyaz çiçekler açıyor, hem de çiçeklerine arılar gelmiyor.
(Acem borusuna çok arı geliyor)

Düzenleyen limon : 09-08-2007 saat 20:15
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2007, 10:52   #8
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkürler limon
Yaseminin çiçekleri çok daha güzel aslında.Yalnız, bu rüzgar alan köşede bitkinin dayanacağı bir duvar falan da yok, tam bir rüzgar koridorunda, bir direğe yaslanarak büyüyecek.Yine de rüzgara dayanacağını düşünüyor musunuz?

Düzeltme: Bende hiç kafa kalmamış Şimdi eşim söyleyince hatırladım, 2 sene önce o köşeye mavi yasemin koymuştuk, 1 ayda perişan olmuştu bitki, dayanamamıştı rüzgara

Eski 10-08-2007, 21:11   #9
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sn. Msaygın, ben size gölgede yetişen sarmaşıklarda fotoğraflar eklemiştim. Orada yan evle aramızı ayıran sarmaşık sarsın diye kafes kafes doğal ağaçtan yapılmış bir aparat var. Akordiyon gibi kapanıyor, eve taşıması da çok kolay.
Açınca kocaman oluyor. Sarmaşık türleri acaip seviyor ve tutunuyorlar. Bahçe demirlerime o kadar bağlamam rağmen o kafes ağaca tutundukları kadar tutunamıyorlar. Eşimle sıkıca vidaladık sabitledik. Kafesleri büyük olduğu için rüzgar fazla sarsmıyor.Fiyatı da çok uygundu. Tam hatırlayamıyorum ama en fazla 20-25 YTL'ydi. Daha ensizleri 10 YTL civarındaydı. Eoruflora'dan almıştık ama sonra bir çok yapı markette rastladık.

Eski 10-08-2007, 21:57   #10
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın Msaygın,
Acem borusuna hem arı hem de karınca çok geliyor. Eğer tente vazifesi görecekse ve altında oturup birşeyler yemeği düşünüyorsanız tabaklarınızdan bol bol karınca süpürürsünüz.
Herdaim yeşil yapraklı yasemini tercih edin bence.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2007, 20:13   #11
Ağaç Dostu

limon's Avatar

MSaygın, bugün arkadaşımla fidanlıkları gezdik. Mavi yaseminin benim size önerdiğim yasemine göre çok hassas olduklarını ve bizim evimizin olduğu bölgeye hiç uymadıklarını öğrendim. Bilginize...

Eski 13-08-2007, 11:28   #12
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba,

Bugün sabah o köşeye gelin duvağı saksılarından birini çektim.1,5m. uzunluğundakiğ bitkiyi, 2 noktadan telle oradaki direğe bağlayıp, etrafına sardırdım, bakalım nasıl olacak.
Haftasonu yaylada acem borusu buldum komşunun bahçesinde, ekim başı gibi oradan çelik alıp, onu da deneyeyim gelecek seneye.Ara sıra arı geliyor zaten 8.kata, karıncamız da eksik olmaz Ama oturma alanımızdan uzak bir köşe, çok sorun olmaz sanırım.
Madem beyaz yasemin daha dayanıklı, ondan da bulmaya çalışacağım o zaman.Hangisi dayanırsa köşeyi kapar artık seneye

Sn.limon, bahsettiğiniz aparatı anladım sanırım, çok geniş olmayan bir tane o köşeye tutturulsa, yardımı olur aslında, haklısınız.Şu gelinduvağı sevecek mi o köşeyi bir göreyim, olmazsa öyle bir şey yapayım.

Teşekkürler.

Eski 02-05-2008, 08:51   #13
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Sn. MSaygın,

Balkonumun çok rüzgar alan ve sürekli güneşte kalan kenarı için birşeyler düşünürken bu başlığa rastladım. Siz ne yaptınız? Hangi bitkiyi kullandınız? Başarılı oldunuz mu? Bahsettiğiniz köşe şu an ne durumda ?

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2008, 11:19   #14
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba,

Gelin duvağı sevdi yerini, bol bol çiçekleniyor.Arada sert bir rüzgar gelip hepsini döküyor ama o yine çiçekleniyor

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024