agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Beğeni Düzeni55Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-06-2013, 10:52   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2013
Merhaba,

İstanbul'da site içinde bir bahçe katına taşındık. Bahçe konusunda çok cahiliz diyebilirim. İki sorum olucak

1- bahçenin sol tarafında olan yan duvarını renkli /(tercihen pembe ya da sarı) açan bir çiçekle kaplamak istiyorum. Yan duvarın olduğu küçük alan tamamen gölge, gölgede yetişebilen ve duvarı enlemesine sarması gereken bir çiçek olmalı. Tabi uzun süre çiçek açarsa muhteşem olur. Duvar yaklaşık 2-2,5 metre civarında

2- bahçenin diğer tarafı şimdilik çalılarla örtülmüş, komşumuzun bahçesine bakıyor. Araya sade ağaçlardan oluşan bir set çekmek istiyoruz. Limon çamı önerdiler. Bahçenin bu tarafı saat 16:00'ya kadar güneş alıyor. Dekoratif durması açısından ne önerirsiniz? Yarın fotoğrafta paylaşmaya çalışacağım.

YeniBON beğendi.

Düzenleyen ALISON AYDIN : 26-06-2013 saat 10:52 Neden: Başlık yoktu
ALISON AYDIN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2013, 00:04   #62
Ağaçsever

eylülbelde's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2012
Başlığa yazılanları okudum ve hoşuma giden bitkileri not ettim. Bunların tohumunu temin edip çimlendirmeyi düşünüyorum. Bu ay içerisinde çimlendirmeye başlasam( sonbahar-kış boyunca muhtemelen az gelişim gösterecekler) bir dahaki bahara da saksıdan bahçeye geçirsem nasıl olur? Çünkü direkt bahçeye ektiğimde çok yavaş büyüyecekler muhtemelen.

YeniBON beğendi.
eylülbelde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2013, 07:20   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2013
Arkadaşlar bizim de bahçemiz yarı gölge, sadece 2 saat öğlen direkt güneşı gören, ışık alan bir bahçe. Aslında gölge değil tam ama bahçemizin bir kısmında balkon çıkıntıları olduğundan bahçenin o çıkıtılı kısmının altındaki topraklar yağış şu bu hiç su almıyor. Beslenemiyor yani toprak. Bu kıştan sonra mart gibi bir şeyler ekerek o alanı temizlemeyi düşünüyorum.

Güneş alan alanlara çam fidesi ektim geçen yaz. Bu bahar çınar ve limon selvilerimi ekeceğim. Hanımeli sarmaşıklarınıda yer yer kullanacağım. Ancak o balkon altı kısmına çit bitkisi **** boyu 3 metreyi geçmeyecek ağaç ekmek istiyorum. Genelde çiçek ve yumuşak yapraklı bitkiler paylaşılmış yukarıda. Paylaşımlar için çok teşekkürler. Bu gölgeyi seven ağaç isimleri istiyorum. Fidesini veya fidanını internetten satın alabileceğim.

Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

By ÇAKIR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2014, 12:54   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2014
Thumbs down az güneş gören yerde ne ekilir öneri

merhaba , işyerimde 50m2 lik bir bahçem var. Günde 1-2 saat güneş görüyor. ben gül çok sevdiğim için, gül dikebilirmiyim? eğer olmaz ise ne dikebilirim, yardımcı olursanız memnun olurum. Tavsiyelerinizi bekleriz. teşekkür ederim.

Metin72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2014, 09:42   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2013
gölge seven çiçekli bitkiler

evimde çok güneş gören ancak oldukça aydınlık bir nokta var. oraya raf yerleştirmiştim. bir kaç çiçek açan bitki türlerinden ekmiştim ancak güneşe uzanabilmek için uzadıkça uzadılar ancak ortada çiçek açan hiç olmadı. bende kurdale çiçeği ile değiştirdim. bol yapraklı oldu. ancak ben çiçek açan bir bitki ile değiştirmek istiyorum. gölge seven ancak bolca çiçeklenen bitki bilen varmı? bu konuda fikirlerinizi bekliyorum.

aydindeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2014, 16:28   #66
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Bol ışık alan fakat doğrudan güneş almayacak. Orkide Phanolopsis.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 19:39   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Benim balkonumun sadece duvarlari gunes aliyor o da aksam gubesi.balkonuma bakan pencerem var ben pencere onune cicek ekmek istiyorun.ortanca olabilir diye okudum baska ne olabilir.çuha cicegi golge severmi?

PINAR... Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2015, 22:51   #68
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Ortanca gölge sever ancak kökleri büyük saksı ister, yoksa zengin çiçeklenmez. Bence balkon için çok uygun olmayabilir. Çuha çiçeği kış sonu bahar başında çiçeklenir, serin hava çiçeğidir, yazın çiçek açmaz.

Yaz boyu açan yarı gölge seven ve büyük saksı gerektirmeyen mevsimlik alternatifler, begonya, cam güzeli olabilir. Cezayir menekşesi de gölge sever ve çiçekleri hoş görünümlüdür.

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2016, 10:17   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2016
Fazla güneș istemeyen ağaçlar

Merhaba arkadaşlar bitki ve ağaç yetiştirmeye çok hevesliyim fakat forumda bir kişi dışında kimse bana cevap vermedi lütfen benide aranıza kabul edin bilgi ve tecrübelerini benimlede paylaşın
Eski evimiz bitki ve ağaç yetiştirmeye müsait olmadığı için hiç bilgim yok o yüzden yardımlarınıza çok ihtiyacım var
Ağaç yetiştirmek için 2 adet 110 litrelik saksı aldım gidip herhangi bi ağacın fidesini alıp ekebilirim fakat güneş görmeyen bi ortamda hem fide öle bilir hemde ben bu isten soğuya bilirim lütfen bilgi ve tecrübelerini benimlede paylaşın biraz serzenişte bulundum beni affedin.

Arkadaşlar evimde saksıda ağaç yetiştirmek istiyorum fakat yetiştireceğim yer çok az güneş alıyor ama gün ışığı sürekli oluyor bana güneş ışığına fazla ihtiyaç duymayan yazın çiçek **** meyve açan hızlı büyüyen ağaç türleri onerirmisiniz çiçek **** meyve açma imkanı yoksa bile yaprakları güzel görünen hızlı büyüyen bir ağaçta önere bilirsiniz bu ağaçları evimde eyvan denen bir bolum var (bu eve taşınırken eyvan denen yeri yeşillendirme hayali ile taşındık ama malesef ben güneşi hesap edemedim) orayı ağaçlar bitkiler ve sarmaşıklarla süslemek istiyorum onlara zaman harcamak istiyorum yetiştirdiğim ağaçlar ve bitkilerin altın da ailem ile mutlu zamanlar geçirmek istiyorum .

Sahanne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2017, 15:57   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2017
Sarmaşık hakkinda

Merhabalar forma yeni üye oldum hepinize selamlarimi sunuyorum.Sormak istedigim bir sey var bilgisi olanlarin yardimini talep ediyorum.Adana'da ikamet ediyorum ve 250m2 lik bahcem var.portakal agaclari elma ve nar agaclarim var.Duvarin çirkin göruntusunden kurtulmak icin sarmaşık ekmek istiyorum ama agaclarimiz buyuk oldugundan duvar tarafi gölgede kaliyor.Gunese cok fazla igtiyac duymayan ve her mevsim var olan bir sarmaşık türü önerebilir misiniz ?
Teşekkürler.

Cemil94 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2017, 16:26   #71
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Hedera sarmaşığını öneririm. Bendeki 7 yaşında, tüm duvarı kapladığı gibi her dem yeşil. Güneşe de çok az ihtiyaç duyar. Biraz burayı inceleyin isterseniz.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2017, 17:00   #72
Yeni Üye

Tesekkur ederim cevabiniz için ben kirmizi amerikan sarmaşigini cok begenmistim onun hakkinda bilginiz var mi benim şartlarima uygun mudur ?

Eski 23-05-2017, 17:36   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemil94 Mesajı Göster
Tesekkur ederim cevabiniz için ben kirmizi amerikan sarmaşigini cok begenmistim onun hakkinda bilginiz var mi benim şartlarima uygun mudur ?
Amerikan sarmaşığı güneş gölge pek ayırt etmez gölgedede yetişir. Kışın yapraklarını döker

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2017, 18:11   #74
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
Amerikan sarmaşığı güneş gölge pek ayırt etmez gölgedede yetişir. Kışın yapraklarını döker
Tesekkurler o halde amerikan sarmaşigi ekeyim ben internette tohum olarak satılıyor tohumdan yetistirmekte zorlanir miyim

Eski 23-05-2017, 19:21   #75
Ağaç Dostu

Alıntı:
Tesekkurler o halde amerikan sarmaşigi ekeyim ben internette tohum olarak satılıyor tohumdan yetistirmekte zorlanir miyim
Rica ederim, zorlanmazsınız 10 tohumadan 7-8 tanesi çimlenir. İlk 1 yıl saksıda güneş gören bir yerde olursa hızlı gelişir boyu 1-2 metre olunca da istediğiniz gölge yere götürür dikersiniz.

Eski 24-05-2017, 12:41   #76
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
her mevsim var olan bir sarmaşık türü önerebilir misiniz ?
Teşekkürler.
Duvarınız kapatmak için sarmaşık önerisi istiyorsunuz ve her mevsim var olan sarmaşık demişsiniz. latif.07 arkadaş size amerikan sarmaşığı önermiş. Önerirken de kışın yaprak döker diye de uyarmış. Bu uyarıyı dikkate aldınız mı? Sonra üzüntü, pişmanlık vb. şeyler yaşamayın.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2017, 22:59   #77
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Duvarınız kapatmak için sarmaşık önerisi istiyorsunuz ve her mevsim var olan sarmaşık demişsiniz. latif.07 arkadaş size amerikan sarmaşığı önermiş. Önerirken de kışın yaprak döker diye de uyarmış. Bu uyarıyı dikkate aldınız mı? Sonra üzüntü, pişmanlık vb. şeyler yaşamayın.

Yok aslında ben önermedim cemil bey kendisi sordu mesajında ''kırmızı amerikan sarmaşıgını çok beyendim onun hakkında bir bilginiz var mı'' diyince bende olan bilgimi sadece paylaştım, ben önermedim.

Alıntı:

Eski 25-05-2017, 09:51   #78
Yeni Üye

Merhabalar Lonicera Arkadasimin da dedigi gibi kirmizi amerikan sarmasigini ben cok begeniyorum bilgi verdigin icin tesekkur ederim kişin yaprak dökse de sorun olmayacaktir.Bahcede genel renk yeşil oldugu icin sarmaşigin farkli bir renk katmasini istiyorum

Eski 03-01-2019, 09:02   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
telgraf bitkisi iç mekan bitkisi gölgede yetişiyor.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2019, 14:50   #80
Ağaç Dostu

koyu gölge bitkisi varmı?

Eski 12-02-2019, 15:13   #81
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 Mesajı Göster
Aspidistra elatior gölgede oluyor diye biliyorum

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2019, 17:55   #82
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-09-2016
Gölge bitkileri

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 Mesajı Göster
Ortanca ve şimşir uzun ömürlü koyu gölge bitkileridir.

naturedesign Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 17:34   #83
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Aziz ve muhterem Romalılar,

Gölgede kalan alçak bir duvarın dibinde neler yetiştirilebilir? Eni dar uzunca bir bölüm. Aşağıdaki bitkilerden hangileri böyle bir yerde güzel olur?

- Kına çiçeği
- Horozibiği
- Kozmos
- Gece sefası (akşam sefası)
- Sabah sefası (ipomea)
- Kadife
- İpek çiçeği (kedi tırnağı)
- Gelincik (bildiğimiz kır gelinciği)
- Yer açelyası
- Vapur dumanı
- Zinya
- Aslanağzı
- Büyük beyaz papatya (Margaret papatya)
- Güngüzeli (Day lily)
- Küpe çiçeği
- Telgraf çiçeği
- Yaprak güzeli (Kolyoz)
- Aynısefa
- İris (süsen)

abk beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 17:45   #84
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Küpe çiçeği,telgraf çiçeği ve yaprak güzeli gölgeye uygun bitkiler, diğerleri güneşi tercih eder.

Cymbelina beğendi.
abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2019, 09:14   #85
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay Mesajı Göster
Astilbe ile müge de sizin için uygun ,yazmayı unutmuşum.
gölge bitkisi olarak yarı kaktüs gasteria bitkisi aldım güneşte kararıyor.

Eski 17-07-2019, 11:14   #86
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
sn evandevan5 bize bir fotoğraf yollarsanız sevinirim

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2020, 19:56   #87
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-06-2013
Wink Gölge ve Yarı Gölge için Bitki

Merhaba,

Apartman arkasındaki bahçemizin gölge ve yarı gölge kısımlarına kendini tozlayabilen meyve fidanı veya biraz renklendirmek için süs bitkisi dikmek istiyorum,hangi bitkileri önerirsiniz acaba bunun için?Şimdiden teşekkürler.

Sinaan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2020, 21:37   #88
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Ortanca

Sinaan beğendi.
Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
gölgede yetişen bitkiler, meyve fidanları, süs bitkileri

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024