agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Beğeni Düzeni41Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-03-2007, 15:21   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2007
Ankara iklimine uygun bitkiler

İyi Günler,

Forumunuza yeni gelen bir üyeyim. Ankara Beysukentde evimin bahçesine dikeceğim yeni ağaçlar hakkında fikir almak istedim.
Sorum şu, çok fazla büyüyüp uzamayacak (erişkin boy 3-4 m), bir tarafı evin verandası ve diğer tarafı yan evle olan istinad duvarı (ben yüksek kottayım) olan 5 metrelik alana (yani zaman içinde istinad duvarını zorlayıp yıkmayacak) geniş yapraklı ağaç dikmek istiyorum, önerileriniz nelerdir. (bahçemde 1 adet süs eriği ve iki tane süs elması var, diğerleri ibreli ağaçlar).
Ankara iklimine uygun olmasını ve bir de çimle iyi geçinmesini istiyorum.

Saygılar

Dr. Ahmet Akman

Düzenleyen choroid : 07-03-2007 saat 09:11
choroid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 18:08   #2
forester

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Ankara için ağaç önerileri

Sayın Akman,

Ankara iklim yönünden zor bir yerdir. Ve sizin istediğiniz şekilde küçük boy yapan fazla ağaç yetişmez. Bir kaç ibreli ve pul yapraklı tür tercih edilebilir fakat yapraklı türler pek fazla değil. Ama Betula pendula ( Sarkık dallı Huş ), Cercis siliquastrum ( Erguvan ) gibi zarif ve kısa boy yapan iki tür önerebilirim. Cercis baharda pembe çiçekleriyle çok güzel bir görüntü oluşturur. Sarkık dallı huş ise yaz boyu estetik bir görüntü katar.

Emrah ÖZKALE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2007, 21:48   #3
Ağaçsever

gunesser's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 4
Eskişehir için öneri

herkese selamlar;bir öneri almak istiyorum tüm çevre dostları,evimin önünde 2 ağaç dikilebilecek yer var birine ıhlamur alıp diktim şimdi biryerim boş orayıda değerlendirmek istiyorum,iğde agacı hariç, güzel hoş kokulu bir fidan dikmek istiyorum,eskişehir de yetişebilecek
şimdiden teşekkürler.... saygılarımla

gunesser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 15:47   #4
Ağaçsever

gunesser's Avatar

yokmu yorum ve öneri yapacak kimse

Eski 18-05-2007, 18:36   #5
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Sanırım başlık senin sorunu açıklayıcı olmadığı için, öneride bulunması muhtemel arkadaşlar farkına varmıyor.
Ben başlığın bahçenle değil, Eskişehir'le ilgili olduğunu düşündüm.
Kouyu açtığın başlıkta çok uygun değil, bir bilene soralım başlığında daha çabuk cevap bulabilirdin.
Bu başlığı değiştirip oraya taşıyalım.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 21:32   #6
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gunesser Mesajı Göster
yokmu yorum ve öneri yapacak kimse
Neden pembe çiçekli akasya diyesim geliyor

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2007, 00:43   #7
Ağaçsever

gunesser's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Sanırım başlık senin sorunu açıklayıcı olmadığı için, öneride bulunması muhtemel arkadaşlar farkına varmıyor.
Ben başlığın bahçenle değil, Eskişehir'le ilgili olduğunu düşündüm.
Kouyu açtığın başlıkta çok uygun değil, bir bilene soralım başlığında daha çabuk cevap bulabilirdin.
Bu başlığı değiştirip oraya taşıyalım.
yardımınız için saolun...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Neden pembe çiçekli akasya diyesim geliyor
koku olarak nasıldır saygılarımla

Eski 22-05-2007, 16:16   #8
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Akasya da güzel kokar Sığla da. Ancak eğer çiçekleri koksun istiyorsanız akasya tavsiye ederim, kış ayları için forumumuzda hakkında bilgi bualabileceğiniz chmonanthus preacox (kış tatlısı) tavsiye ederim. Yaprakları ve bitkinin kendisi koksun istiyorsanız o zaman Sığla benim favorimdir...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2007, 12:20   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Ankara iklimine uyum gösterebilecek türler

selamlar
ben peyzaj mimarıyım sizden ricam ankara iklmine uyum gösterebilecek egzotik türler yapıcağım çalışma için yardımlarınızı bekliyorum
şimdiden teşekkürler gerçekten acil

green_83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 12:18   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Ankara için clematis

Geçen sene passiflora yetiştirmiştim. Çok ta güzel çiçekler açmış, sadece bizi değil tüm dostlarımızı da kendine hayran bırakmıştı.
Bu yıl, kışı çıkaramadığı için farklı bir şey dikmek istiyorum.Clematis düşündüm. Ne dersiniz, Ankara' da yapabilir miyim?

Dikmeyi düşündüğüm yer güney-batı cepheli rüzgardan korunaklı, bir bignonia'dan 2 metre kadar uzakta olacak.
yardım ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler...

M. Giray Özçam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 00:05   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Sevgili M.Giray Özçam,
Pasiflorayı sökme, sadece yerden bir karış kadar budayın... O tekrar yeşeriyor... Akdeniz iklimindeki gibi olmuyor ama yine de sarıyor...

Gelelim clematis sorunuza...
Ankara'da rahatlıkla oluyor. Ama önce şuraya bir göz atın...
Yaban Asması (Clematis sp.)
Kafanızda hiç bir soru işareti kalmayacağına eminim... Hadi kolay gelsin...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2009, 14:55   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2007
Galeri: 1
Wink Ankara'da birkaç fidan dikmek istiyorum. Kış soğundan endişeliyim

Merhabalar, fidan dikimi konusunda epey ilgiliyim fakat bilgi eksikliğim var. Çoğu eksiğimi forumunuzu takip ederek giderdim. Ankara'da öğrenciyim ve okula birkaç meyve fidanı dikmek istiyorum. Kasım dikimi yapmayı düşünüyorum fakat Ankara'nın kışı sert geçtiği ve don olayı çok olduğu için endişeliyim. Kiraz, kayısı, dut, badem ve erik dikmek istiyorum. Bir yandan kışın kar yağması kurak Ankara'da toprağın suya doyması açısından bir avantajken soğuk ayazlar ve 0'ın altına düşen sıcaklıklar dezanavtaj olabilir mi? Kısacası bu durumda Kasım dikimini mi Mart dikimini mi tercih etmeliyim. Şimdiden teşekkür ederim..

seratblyz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2009, 19:08   #13
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Kışın çok soğuk geçtiği Ankara gibi yerlerde kış sonu-bahar başı dikim yapmak daha uygun olacaktır.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2009, 21:18   #14
Ağaç Dostu

çok teşekkür ederim. peki tohum ekimi için kış öncesi mantıklı olabilir mi?

Eski 13-10-2009, 21:38   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Douglas Fir Mesajı Göster
Kışın çok soğuk geçtiği Ankara gibi yerlerde kış sonu-bahar başı dikim yapmak daha uygun olacaktır.
Sn. Douglas Fir, geçen hafta Yalova ve Bursa'da fidancıları dolaştık. Alara dahil tüm fidan üreticileri aldığımız fidanları (don olmadığı müddedce) bu yıl dikmemizi kesin bir şekilde istediler.

Bunun önümüzdeki bahar ve yaz aylarında ağacın gelişmesine çok faydalı olacaklarını söylediler.

Bu yıla kadar tüm ağaçlarımızı kıştan etkilenir diye hep baharda diktik

Sn. seratblyz, ne tür tohum dikmek istiyorsunuz ?

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2009, 22:53   #16
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Sayın k0900,

Haklı olabilirler ancak önceki tecrübelerim Bursa, Yalova, İzmir'den gelen bitkileri kışın dikmememi söylüyor. Kış dikimleri için Bolu ve Eskişehir'den gelen ve Ankara'da üretilmiş fidanlar daha uygun bence. Acizane görüşüm bu.

Oradan aldığınız fidanların bahar başındaki durumunu bir görelim. Belki de ben yanılıyorumdur. İnşallah hepsi sapasağlam baharı görürler.

Eski 13-10-2009, 22:56   #17
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Sayın seratblyz,

ne tür tohum ekeceğinize bağlı.

Eski 14-10-2009, 23:48   #18
Ağaç Dostu

Elma ve armut istiyorum. İstediğim genelde meyve ağaçları zaten. Kayısı, erik ve kiraz fidanları da fidan halinde gelecek bir abimden. Özellikle elma çekirdeği şu zamanlarda epey elime geçiyor. Aslına bakarsanız 15 cm kadar çukur açıp birkaç yere elma çekirdeği bıraktım. İnanır mısınız hemen üzerine 2 gün yağmur yağdı. Her neyse elma ve armut çekirdeği var şu an elimde ve fidan dikimi düşündüğüm meyveler ise bir abim tarafından sözünü aldım. İlginiz için çok teşekkür ederim. Bu arada nar ağacının Ankara'da yetişme olasılığını da merak ediyorum.. Saygılarımla..

Eski 31-01-2010, 02:04   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-01-2010
merhaba

arkadaşlar hepinize merhaba,
ankara'da oturuyorum. kendime kıyıda, köşede küçük bir arazi alıp ufak bir kulübe kondurmak istiyorum. asıl amacım doğayla iç içe olmak ve biryeşler üretmek. yaşım 40 ve dikeceğim ağaçların hemen büyümesini istiyorum. sizlerden ricam, ankara'nın iklimine uygun, çobuk büyüyen bir ağaç öneriniz olabilir mi? şimdiden saygılar...

zapatista70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2010, 17:10   #20
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zapatista70 Mesajı Göster
arkadaşlar hepinize merhaba,
ankara'da oturuyorum. kendime kıyıda, köşede küçük bir arazi alıp ufak bir kulübe kondurmak istiyorum. asıl amacım doğayla iç içe olmak ve biryeşler üretmek. yaşım 40 ve dikeceğim ağaçların hemen büyümesini istiyorum. sizlerden ricam, ankara'nın iklimine uygun, çobuk büyüyen bir ağaç öneriniz olabilir mi? şimdiden saygılar...
Meyve mi, çiçek mi, istiyorsunuz?

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2010, 20:53   #21
Ağaçsever

önemli olan çabuk büyümesi ve yeşillik olması. yani yemyeşil bir arazim olsun istiyorum. meyve önemli değil, çiçekli ağaç olursa tabi daha iyi olur. ilginize teşekkürler...

Eski 02-02-2010, 03:16   #22
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

40 yaş ne ki. Acele etmeyin o zaman.

Bence en az aşılı 2 tane ceviz dikin. Merak etmeyin aşılı kaliteli bir fidan ilk yıl bile ceviz verebilir. ( Nerden, nasıl alacağım dersen biraz bekleyin, ben kendime en iyisinden bir kaç fidan alacağım. Araya sizinkini de sıkıştırırız.)

Bahçenin çit hizasına ladin, göknar, sedir,ıhlamur. Hem yaz kış yeşil olur, hemde bol oksijen verir.

En az 2 tane elma, öneri olarak biri fuji-kırmızı, biri granismıth- yeşil olabilir. Bunlar ayrıca bir birlerini tozlar.

Bir kaç çeşit erik, bir ayva, şeftali, gojiberry, aralara veya kenarlara dikensiz böğürtlen ve ahududu. Hem yer örtücü olarak hem de meyve . Yer örtücü demişken bir kaç çeşit çilek. Çok kısa sürede her yeri kaplar. Muhteşemdir....
........
Ayrıca mevsimlik: pembe domatesler, biberler, kavun, karpuz...

nergisler, sümbüller, çiğdemler, kır papatyası, gelincik.....(bunları bir kez ekersiniz, her yıl kendisi çoğalarak çıkar.)

Daha isterseniz, sınırsızca yazabilirim.

Siz bahçenin boyutlarını söyleyin, çizim programları ile resmini çizelim...

Eski 02-02-2010, 21:29   #23
Ağaçsever

şaşdım kaldım

ya gerçekten çok nazik ve iyisiniz. çok teşekkür ediyorum. ballı kuyumcu mevkiinde bir kooperatifimiz var. bir kaç sene sonra yaklaşık 500 merrekare arsam olacak. oraya düşünüyorum ancak şu an için bir şekli yok. hakhlısınız 40 yaş çok değil ama, kendimi hep ağaçların altında oturup çayımı yudumlayıp kitap okurken hayal ediyorum. tabi insanoğlu biran önce olsun istiyor.

s.toprak beğendi.
Eski 03-02-2010, 03:41   #24
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Bizim oralarda bir laf vardır, "60 yaşında bahçe yaparsan 90 yaşını sağlıklı olarak garantilersin" diye. Her zaman yardıma hazırız.

40 ında yaparsan belki 120 yi garantilersiniz. ( benim hayalim de bu ))

s.toprak beğendi.
Eski 03-02-2010, 10:21   #25
Ağaçsever

haklızınız, ama 120 de çok. 80 kafi )
bu arada ilginiz için yeniden teşekkür ederim...

Eski 30-03-2010, 19:19   #26
Ağaç Dostu.

gilaburu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi choroid Mesajı Göster
İyi Günler,

Forumunuza yeni gelen bir üyeyim. Ankara Beysukentde evimin bahçesine dikeceğim yeni ağaçlar hakkında fikir almak istedim.
Sorum şu, çok fazla büyüyüp uzamayacak (erişkin boy 3-4 m), bir tarafı evin verandası ve diğer tarafı yan evle olan istinad duvarı (ben yüksek kottayım) olan 5 metrelik alana (yani zaman içinde istinad duvarını zorlayıp yıkmayacak) geniş yapraklı ağaç dikmek istiyorum, önerileriniz nelerdir. (bahçemde 1 adet süs eriği ve iki tane süs elması var, diğerleri ibreli ağaçlar).
Ankara iklimine uygun olmasını ve bir de çimle iyi geçinmesini istiyorum.

Saygılar

Dr. Ahmet Akman

gilaboru meyvesi fidanı dikebilirsiniz gilaboru soğuktan etkilenmez ankara iklimine uygundur istediğiniz gibi ağacın boyu fazla büyümez bodur bir ağaçtır.gilaboru meyvesi ekim ayı sonunda toplanır ve bidonlara koyulur ve üzerine su eklenir yani meyve suyun içerisinde durur bu şekilde uzun süre bozulmadan durabilir çok faydalı bir meyvedir

gilaboru ağacının özellikleri

bodur bir ağaçtır

bakımı kolaydır

budama istemez

toprak seçmez

suyu sever

hersene meyve verir

GİLABORU MEYVESİNİN FAYDALARI

Gilaboru'nun Faydaları

Böbrek: Böbrek taşlarının bütün cinsleri asılları itibarıyla suda çözünmeyen kalsiyum tuzu olup bu tuz oluşumunu yerinde eritecek bir ilaç bulunmadığından dolayı lazer, ses dalgası vs. gibi yollarla böbrek taşı fiziksel olarak parçalanıp yerinden oynatılarak düşürülmeye çalışılmak- tadır (diğer bir yöntem açık operasyondur). Ve bu yöntemler hastaya aşırı ağrı- sancı vermenin yanında kalıcı yan tesirleri olan yöntemlerdir. Gilaboru ise böbrek taşını, diğer usullerde ( lazer. vs. ) olduğu gibi; fiziksel parçalama yöntemi ile değil kimyasal çözünme ile yok ettiğinden dolayı ne taş çözünürken nede idrar ile birlikte atılırken hasta ağrı sancı hissetmez. Taşın oluşum süreci tersine işleyerek, taş tamamen erir ve idrar ile birlikte kimyasal madde olarak atılır. 1 kür (8 kg ) Gilaboru 1 hafta içerisinde 6 - 8 mm böbrek taşı eritebilmektedir. Taş 8 mm den büyük ise her 8 mm için bir kür düşünülmelidir. Gilaboru ayrıca böbrek tembelliğine ve bazı cins böbrek kistlerine de iyi gelmektedir. Not:Sertliğinden dolayı lazerinde kıramadığı kristalize cins böbrek taşını Gilaboru' da eritmeyebilir. Bu cins taş ile karşılaşma riskimiz %1-2 civarındadır.

Prostat: Gilaboru, idrar kanalını genişletme özelliği ile mesanenin bir seferde ve kolaylıkla boşalmasını sağlar. Gece ve gündüz sık tuvalete çıkmayı azaltır.

Kalp/ Tansiyon: Gilaboru yatıştırıcı, damar genişliği düzenleyici, iskelet ve kas rahatlatıcı , kalp güçlendirici etkiye sahiptir. Girebolu " Visceral" gerilim / Tansiyon için çok etkilidir. Kas gerilimini azaltır ve spazmları engeller. Hipertansiyonda Cardiovascular sistemini rahatlatır ve tansiyon rahatsızlığından kaynaklanan kabızlığı engeller. Harici kullanımda kramp ve kas gerilmesini rahatlatır. Bazı migren vakalarında da yardımcı olabilir. Kaynak:www.purplesage.org.uk

İdrar Yolu Hastalıkları: İdrar kanalındaki iltihaplanmaları temizler. İdrar kanalındaki daralma ve boğumları açar, idrar zorluğu ve yanmalarına karşıda son derece etkili ve tedavi edicidir.

Dikkat...!
Hastanın 24 saat içerisinde tüketebileceği sıvı bir seferde hazırlanmalıdır. Diğer bir deyişle hazırlanan sıvı mutlaka 24 saat içinde tüketilmelidir.
Gerek meyve gerekse sıkılarak hazırlanmış sıvı sıcaktan ve direkt gün ışığından korunmalı serin bir yerde saklanmalıdır.

Girebolu kullanımı zamana yayılmamalı olabildiğince yoğun kullanılmalıdır.(günde en az 1 kg Girebolu ezilerek suyu yukarıda anlatıldığı şekliyle hazırlanıp kullanılmalıdır.)

Bekleyen meyve mutlaka su içinde ve serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Kevgirde ezilerek elde edilen Girebolu öz suyuna mutlaka birebir ölçüde su katılmalıdır.

Girebolu' nun bu güne kadar hiç bir yan tesiri tespit edilememiştir.

Gilaboru (Gilaburu) suyu içeriğindeki asitler nedeniyle antikanserojen, antimikrobiyal ve antioksidan özelliğe sahiptir. Antioksidanlar, vücutta serbest radikalleri bağlayarak, sağlığa zararlı birçok olumsuz etkiyi durdurmakta. Bu özelliği nedeniyle gilaboru suyu, yaşlanmayı geciktirici, mutasyonu engelleyici, kanseri durdurucu ve kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir.
Gilaboru nun kullanım alanları ve etkileri:
• Böbrek taşlarını eritir.
• Taş üremesini önler.
• Böbrek Tembelliği rahatsızlığına iyi gelir
• İdrar yolları iltihaplarını temizler.
• Ödemi atar, yüksek üreyi düşürür ve dengeler.
• Safra taşlarını eritir ve karaciğeri destekler.
• Prostat rahatsızlığına iyi gelir.
• Kramp çözücü, yatıştırıcı, dokuları sıkılaştırıcıdır.
• Sinir sistemini güçlendirici etkileri vardır.
Gilaboru bitkisi, kanser önleyici, antioksidan ve C vitamini deposudur. Yaklaşık olarak portakaldan 10 kat daha fazla C vitamini içerir.

Eklenen Resimler

gilaburu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2010, 23:13   #27
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Merhaba;
Biraz geç bir cevap ama belki faydası olur. Ankara Gölbaşında yaşıyorum. Japon elma'sı bolca var bahçemde.. Baharda görüntüsü muhteşemdir. Ankarada yol kenarlarında mutlaka görmüşsünüzdür. Pembenin her tonunda yoğun bir şekilde çiçek açar. Sonra da çiçekleri lezzetli japon elmalarına dönüşür. Bunun dışında çeşitli meyve ağaçları onlar da yeni diyebilirim. Pek fazla verim alamadım henüz.

Ve Ankara iklimi için çok uygun bir sarılıcı olan Clematis'i yeni keşfettim. Çok sayıda, her renkten ve yılın bir çok döneminde çiçek açan türleri var. Çelikten **** tohumdan üretiliyor. Ben çelik bulmaya çalışıyorum..Bahçe duvarlarımı Clematis ve mor salkımlarla hayal ediyorum..
Ve bunu başaracağım )

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2010, 23:17   #28
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Merhaba;
Ankara'da Clematis arıyorum. Hatta bir çok türünü arıyorum. Bir de mor salkım..

Bu mevsimde dikilebiliyor mu? Bilgilendirirseniz sevinirim. Sevgiler..

Eski 25-11-2010, 14:43   #29
Yeni Üye

selenga's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2010
mor salkım

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurguldk Mesajı Göster
Merhaba;
Ankara'da Clematis arıyorum. Hatta bir çok türünü arıyorum. Bir de mor salkım..

Bu mevsimde dikilebiliyor mu? Bilgilendirirseniz sevinirim. Sevgiler..
Mor salkımı Kastamonu Cide'ye gezmeye gittiğimde bir caminin bahçesinde görmüş ve o kadar çok beğenmiştim ki. Daha sonra araştırdm bu bitkinin adının mor salkım olduğunu öğrendim. Ankara'da Atatürk Orman Çiftliğinin serasını gezmeye gittiğimde de seranının görevlilerinin bulunduğu tek katlı evin bahçesini tamamen sardığını gördüm. Ayrıca fideleri burada da satılıyor, tanesi 3 lira civarında. Buradan temin edebilirsiniz.

Düzenleyen selenga : 25-11-2010 saat 15:15
selenga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 22:49   #30
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Çok teşekkürler selenga..Bir de bu mevsimde dikilir mi onu öğrensem..Gidip hemen alacağım )

Etiketler
bahçe düzenleme, çit bitkisi, peyzaj bitkileri

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024