agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Anket Sonuçlarını Göster: Ankara'da bahçenizde en verimli olarak yetiştirebildiğiniz sebze hangisidir?
Domates 4 28.57%
Biber 4 28.57%
Salatalık 1 7.14%
Patlıcan 0 0%
Fasulye 3 21.43%
Kabak 1 7.14%
Kavun 0 0%
Karpuz 1 7.14%
Ispanak 0 0%
Pazı 0 0%
Oy Verenler: 14. Bu ankete oy veremezsiniz

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen reki
  • 3 Gönderen celalamca

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2021, 08:00   #1
Ağaçsever

rossgeller's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2021
Smile Ankara'da en verimli olarak yetiştirebildiğiniz sebze

Herkese merhabalar, yıllardır takip ettiğim forum da bende bir başlık açmak istedim. Çünkü yıllardır yapmayı istediğim sebze ekimini bu sene yapabileceğim. Gölbaşı'nda bir bahçe yapacağım.
Sizlerin tavsiye ve önerilerinizi canı gönülden duymak isterim. Tohumlarımı tedarik ettim. Fide yetiştirme ile başlayacağım işe nasipse. Ancak tecrübeli arkadaşlardan; hangi sebze daha iyi olur, hangi sebzenin tohumu şu zaman ekilir, hangi zamanda fide tarlaya alınır şeklinde öneriler alırsam pek memnun olurum, çünkü Ankara'da havaların geç ısınıyor olması zamanlama konusunda aceleci davranmamam gerektiğini düşündürüyor, ama geçte kalmış olmak istemiyorum.
İlerleyen günlerde sürece ilişkin bilgilerimi de paylaşırım bu başlık altında benim gibi arkadaşlara faydası olur belkide.

rossgeller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2021, 08:33   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Merhabalar,
Ben de Ankara/Çayyolu'nda evimin 15 m2'lik bahçesinde her sene sebze yetiştiriyorum. Geçen senelerde domates, biber ve kabak gibi yaygın bilinen ve yetiştirilen sebzeleri yetiştirdim. Bu sene ise yaz mevsiminin neredeyse tamamını Ege'de geçirmeyi planladığım için ilkbaharın erken dönemlerinde ekilen ve yazın sıcakları gelmeden hasat edilen bezelye, bakla, pırasa, pazı gibi serin iklim sebzelerini yetiştirmeyi planlıyorum.
Geçen senelerden söyleyebileceğim kadarıyla domates, biber ve kabak toprağa hayvan gübresi ve biraz kükürt takviyesiyle gayet iyi yetişti. Patlıcandan ise bir türlü verim alamadım, küçük ve acı oldular. Bu sene ise sonbaharda deneme amaçlı ektiğim bakla gayet hızlı gelişiyor ve çiçek açma konusunda çok aceleci. Bu günlerde ise daha fazla baklanın ekimine başladım.
Son olarak, gözlemlediğim büyük bir hata (özellikle hobi amaçlı sebze yetiştirenlerde) serin iklim sebzelerinin geç vakitte ekilmesi. Bu durum bitkinin tohuma kalkmasına, yaprakların acılaşmasına sebep oluyor.
Kolay gelsin ve berektli hasatlar

Düzenleyen kızıl-çam : 03-03-2021 saat 08:35 Neden: Yazım yanlışı düzeltme
kızıl-çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2021, 09:30   #3
Ağaçsever

rossgeller's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kızıl-çam Mesajı Göster
Merhabalar,
Ben de Ankara/Çayyolu'nda evimin 15 m2'lik bahçesinde her sene sebze yetiştiriyorum. Geçen senelerde domates, biber ve kabak gibi yaygın bilinen ve yetiştirilen sebzeleri yetiştirdim. Bu sene ise yaz mevsiminin neredeyse tamamını Ege'de geçirmeyi planladığım için ilkbaharın erken dönemlerinde ekilen ve yazın sıcakları gelmeden hasat edilen bezelye, bakla, pırasa, pazı gibi serin iklim sebzelerini yetiştirmeyi planlıyorum.
Geçen senelerden söyleyebileceğim kadarıyla domates, biber ve kabak toprağa hayvan gübresi ve biraz kükürt takviyesiyle gayet iyi yetişti. Patlıcandan ise bir türlü verim alamadım, küçük ve acı oldular. Bu sene ise sonbaharda deneme amaçlı ektiğim bakla gayet hızlı gelişiyor ve çiçek açma konusunda çok aceleci. Bu günlerde ise daha fazla baklanın ekimine başladım.
Son olarak, gözlemlediğim büyük bir hata (özellikle hobi amaçlı sebze yetiştirenlerde) serin iklim sebzelerinin geç vakitte ekilmesi. Bu durum bitkinin tohuma kalkmasına, yaprakların acılaşmasına sebep oluyor.
Kolay gelsin ve berektli hasatlar
Çok teşekkür ederim, verdiğiniz bilgiler çok değerli. Bol hasatlar ve paylaşımlar dilerim size.

Eski 08-03-2021, 07:47   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2019
Merhabalar,
Ben de Ankara/Yeniken'te hobi olarak bahçe ile uğraşıyorum. Domates ile ilgili, ürün alıyoruz ancak kalitesinde hep sorun yaşıyoruz (ya çürüme, ya böceklenme ya da verimde düşüklük hep yaşıyoruz). Geçtiğimiz yıl da domates yüzümüzü güldürmezken, salatalık, fasülye ve kabaktan iyi verim aldık. Patlıcan zayıf, kavun ve karpuz tatsız oluyor. Bu sene ekmeyi planlamıyorum. Bunlar benim tecrübelerim, belki sulamada, tohumda ya da fide seçiminde hata yapmış olabilirim
Bol hasatlar herkese

kızıl-çam beğendi.
reki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2021, 07:52   #5
Ağaçsever

rossgeller's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reki Mesajı Göster
Merhabalar,
Ben de Ankara/Yeniken'te hobi olarak bahçe ile uğraşıyorum. Domates ile ilgili, ürün alıyoruz ancak kalitesinde hep sorun yaşıyoruz (ya çürüme, ya böceklenme ya da verimde düşüklük hep yaşıyoruz). Geçtiğimiz yıl da domates yüzümüzü güldürmezken, salatalık, fasülye ve kabaktan iyi verim aldık. Patlıcan zayıf, kavun ve karpuz tatsız oluyor. Bu sene ekmeyi planlamıyorum. Bunlar benim tecrübelerim, belki sulamada, tohumda ya da fide seçiminde hata yapmış olabilirim
Bol hasatlar herkese
merhabalar, çok sağolun, tahmin ettiğim şekilde yaşadıklarınız. ama bunların çözümü var mı acaba, bilen arkadaşlar vardır belki forumda.
Umarım daha verimli olur bundan sonra...

Eski 08-03-2021, 10:06   #6
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Kısa süren sezon beni de zorluyor. Bahçecilikte başarısız biri olarak oldukça fazla kötü tecrübe sahibi olduğumdan, kendimde birkaç kelam etme hakkı görüyorum.

Erken dikim, çoğunlukla geç dikimden daha riskli oluyor. Gölbaşındaki son don tarihinden 15 gün kadar sonra ve hava tahmin raporlarını gözeterek dikim yapılabilir. Bir de yerel yetiştiricilerden muhakkak fikir alın derim.

Fidelerinizin bir kısmını biraz daha geç dikerseniz, hem riski azaltmış olursunuz, hem de arkalı önlü olgunlaşan ürünleriniz olur.

Keyfi bol, ürünü bol bir sezon dilerim.

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2021, 10:18   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Mayıs- Eylül arası kısıtlı bir zamanımız olduğundan domates dikimi yaptığımda Kasımda bile hala kızaramayanlar oluyor. Taktir edersiniz ki biraz soğuk vurduğunda ya da çok dalında kızarmayı beklerken tadı hoş olmuyor. Biz bir yıl biber, ertesi yıl domates ekiyoruz. Döngü böyle gittiğinde verimli oluyor ama peş peşe biber diktiğimizde maalesef yeterli verimi alamıyoruz. Gübrelemeyle çözülebilecek bir durum belki de.

Eğer Mayısta elinizde yetişkin fideler olursa (çiçeklenmeye yakın) domates öneririm.

bilenyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2021, 10:51   #8
Ağaçsever

rossgeller's Avatar

Erken dikim meselesi benimde kafamı çok kurcalıyor. Hazirana kalsan çok geç kalmış oluyorsun bitki daha toparlanamadan çok sıcaklar başlıyor gerekli verim olmuyor. erken eksen soğuk yiyor bir daha iflah olmuyor. Maalesef Ankara zor iklim. Ancak artık yaz erken başlıyor gibime geliyor Ankara için. Onun için 27 Mart'ta bezelye ve pazı, Mayıs 15 gibi biber+salatalık ekimi, 22 Mayıs da Domates+fasulye+kabak ekimi, 5 Haziran da patlıcan ekmeyi. düşünüyorum. Bu sene epey bir ürün deneyeceğim, buradan da umarım paylaşırım. Fideleri kendim yetiştireceğim ekim zamanına göre de tohum ekim zamanlarını kaydırarak yapacağım.

Eski 09-03-2021, 09:42   #9
Ağaç Dostu

celalamca's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Başarısızlığın ana nedeni iklimden çok topraktır.Ankaranın toprakları killi kireçli ve organik bakımdan fakirdir.
Toprak güzel olursa herşey güzel olur.Meşhur ankara kavunu bu topraklarda yetişir, ayaştan nallıhana kadar domatesin alası yetişir ta istanbula kadar satılır.
Hiçbirşey yetiştiremem deseniz bile mercimek ve nohut çok güzel yetişir..
Ispanak pazı gibi sebzeler asidik toprağı ve organik bakımdan zengin toprağı sevdiklerinden insanlar zorlanır ama işi bildikten sonra onlar da kolaydır..

celalamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2021, 14:14   #10
Ağaçsever

rossgeller's Avatar

Merhabalar, Ankara'da sebze tohum ve fide; ekim dikim zamanlarına ilişkin böyle bir video faydalı olabilir.
https://youtu.be/TNiCXvAydTY

Eski 21-03-2021, 17:25   #11
Ağaçsever

Merhaba, Ankara şartlarında bakladan gayet iyi verim aldım. Hatta hafif korumayla şimdilik kışı atlattılar. Anladığım kadarıyla ama çeşitler arası soğuğa dayanıklılık çok farklı. Bakla ekmenizi tavsiye ederim, toprak için çok faydalı ayrıca

Eski 15-04-2021, 09:22   #12
Ağaçsever

rossgeller's Avatar

Arkadaşlar bu sene ilk yapmanın heyecanıyla epey çeşit bitki ile giriş yapacağım Deneyeceğim ürünlerin hepsiyle ilgili olumlu veya olumsuz deneyimlerimi tohum-fide ekim zamanlarımı, tarlaya alış zamanlarımı da sonrasında detaylı bir şekilde paylaşacağım inşallah sizlerle.

Eski 31-05-2021, 21:20   #13
Ağaçsever

Bakla ve bezelyelerim

Baklaları Şubat ayında, bezelyeleri ise Mart ayında ektim. 28 Mayıs'taki durumları bu şekilde

https://imgur.com/a/QRNvT6e

Etiketler
ankara, bahçe, hobi, sebze fidesi, sebzeler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024