agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Ali B
  • 1 Gönderen feyzalp

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-10-2019, 00:13   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2019
Ankarada meyve yetistiriciliği

Merhaba Arkadaslar;

Siteye yeni uye oldum.Golbasinda 1 donum bahce aldik.Meyve ekimi icin onerisi olan var mi?yarin toprak analizi yaptiracagim.Hangi meyveleri ekmeliyim ya da ekmemeliyim.Oneri verebilecek :su turu ekmelisin diyebilecek arkadaslar varmidir?tesekur ederim.

melisa06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2020, 12:15   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melisa06 Mesajı Göster
Merhaba Arkadaslar;

Siteye yeni uye oldum.Golbasinda 1 donum bahce aldik.Meyve ekimi icin onerisi olan var mi?yarin toprak analizi yaptiracagim.Hangi meyveleri ekmeliyim ya da ekmemeliyim.Oneri verebilecek :su turu ekmelisin diyebilecek arkadaslar varmidir?tesekur ederim.
Selamlar, benim de Gölbaşı'nda bahçem var. Toprak analizini hesaba katmazsak, genelde iklim olarak; ayva,kayısı,erik,şeftali,elma,kiraz,vişne,armut, dut ,hünnap sorunsuz olarak yetiştirilebilir. Bahçenin konumuna göre ise badem ve ceviz de bunlara eklenebilir.

K4GE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2020, 16:02   #3
Yeni Üye

Ali B's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2019
Merhaba,

Benim de Gölbaşı'nda 1,5 dönüm bir bahçem var ve meyve ağaçlarımı dikmeden önce civarda bahçesi olan diğer komşularımdan aldığım bilgi neticesinde yaklaşık 30 adet meyve ağacı fidanlarını 4 yıl önce diktim. Sonuç olarak tecrübelerime dayanarak en verimli ve uyumlu olan meyve ağaçlarını şu şekilde sıralayabilirim;

1- Elma (Amasya ve Golden)
2- Ayva (Kalecik ve Tokat)
3- Erik (Can Eriği - Ankara)
4- Şeftali (Isparta)
5- Vişne ve Kiraz (Kırşehir ve Ilgaz)
6- Kayısı (Kırşehir'den geldi, sanırım Malatya cinsi)
Yukarıdaki ağaçları Isparta, Amasya, Kırşehir'den özel getirttim ve Ankara Karşıyakadaki peyzajcılardan aldım; hem gelişimi hem de meyveleri çok güzel oldular. (Maşaallah, ağaca kişinin kendisinin nazarı çok değiyor; tecrübe ettim.)
Bu ağaçların dışında, Ispartadan gelen Badem ve Bursa'dan gelen Deveci Armut'u ile Bursa Siyahı İncir varç Gelişimleri güzel ama meyveleri henüz kısmet olmadı.

Bunların dışında çalı ve bağ formunda olan aşağıdaki meyvelerin uyumu ve gelişimi de fevkalede.
1- Ahududu (Özellikle tavsiye ederim, Bursa'nın aroması çok güzel)
2- Bektaşi Üzümü
3- Böğürtlen
4- Üzüm (İç Anadoluya özgü olanlarç Kalecik, Nevşehir, Kırşehir... gibi / Manisa Sultani olmuyor)

Benim bahçenin konumundan dolayı maalesef ceviz olmuyorö olan da meyve vermiyor. Erken don neticesinde çiçekleri yanıyor. Amerikan Chandler olabilir ama ben yerli anam babam ağaçlarını düşündüğüm için Chandler dikmedim. (Golden Elma diğer elmaların tozlaşmasında önemli bir faktör olduğu için var)

Bir arkadaşım nar ağacı yetiştirmenin de mümkün olacağını söyledi ama civarda nar ağacı olanı henüz ne duydum ne de kendim yecrübe ettim.

İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

Bol güneşli ve meyveli günleriniz olsun.

Jasmine Tea beğendi.
Ali B Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2020, 00:16   #4
Ağaçsever

feyzalp's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2020
Merhabalar,
Gölbaşında 5 dönüm araziye karışık meyve diktim. 2020 Mart başında dikim yaptım. Buradaki paylaşımlar değerli. Ben de gelimelerden haberdar edeceğim.

Düzenleyen feyzalp : 17-05-2020 saat 03:35
feyzalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2020, 01:02   #5
Ağaçsever

feyzalp's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2020
Fidanları 7 Martta dikmiştik.
10 Mayıs itibarı ile durum fotğraflardaki gibidir.
Name:  IMG_0082.jpg
Views: 533
Size:  71.1 KB

..

Name:  IMG_0083.jpg
Views: 525
Size:  71.2 KB

Muda beğendi.
feyzalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024