agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-09-2019, 21:23   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2019
Thumbs down kök oranı gövdeden fazla ve hızlı büyüyen bir ağaç türü?

merhaba.birkaç yıl önce arada fidan dikmek dışında boşta duran arsaya babam aşırı minik bi ev yaptırdı ve yazları orda kalıp bahçeyi ekmeye başladık.ilk yıl her yağmur yağdığında bahçe göl içinde kaldığı ve ektiğimiz her şey çürüdüğü için ikinci yılın başında(geçen sene) bütünitirazlarıma rağmen bahçeye kamyon kamyon toprak getirtilerek yüzey yükseltildi.tam baharın ortasında bahçe bel hizasında sapsarı çiçekler ve yığınla böcekle doluyken yapıldığı için büyük bi katliam olmasını geçiyorum, o toprağı yaymak için üzerinde dolaşan traktör betondan daha sert bi katman oluşturdu, kuruduktan sonra sürüldüğünde de iri iri topaçlar kaldı.gelen toprak bahçe toprağı değil inşaat toprağından çıkan topraktı muhtemelen çünkü içi moloz doluydu tek tek ayıkladım her gün 2-3 el arabası dolusu moloz çöpe atarak.o yıl bahçede doğru düzgün ayrık bile bitmedi yine de kök bölgesine gübre doldurduğumuz bitkiler biraz meyve sebze yaptı.bu yılsa başta domateslerimizin tamamı çürüdü kavun karpuzlar tam meyve yaparken aniden kurudu falan ama fasulyeler ve biberler benim beklediğimin aksine çoğunlukla gayet iyi gelişti.yine de bahçede yetişmiş bişeyden her ısırık aldığımda bahçenin ruhu konuşsa bana zehir zıkkım olsun diyecekmiş gibi hissettiğim için son derece rahatsızım.toprağı canlandırmak için bahardan beri her tür bitkisel artığı komposta ekliyorum solucan yetiştirmeye çalışıyorum bokaşi hazırlıyorum vs. fakat bu hafta kendi bitkilerimi ekmek için özel bi alan hazırlarken fark ettim ki problem çok daha 'derin'.yükseltilmiş sebze yatağı yapmak için 3-4 metrekarelik bi alanda derin toprak hazırlığı yapmaya karar vermiştim ve toprağı yaklaşık 1 metre derinlikte kazdım ve en dipte ezilmiş sarı çiçekli bitki katmanıyla birlikte bahçenin eski toprağını buldum.üstteki 1 metrelik kısımda nerdeyse hiç solucanla karşılaşmadığım halde o kadar derinde top gibi duran canlı solucanlar ve beyaz bitki kökü gibi mikorizalarla karşılaştım.toprak da taşlaşmış fakat rengi simsiyah.kazdığım kısımda alttaki toprağı yukarı aktarıp ufaladım o kısımda bitkilerin çok güzel gelişeceğini tahmin ediyorum.fakat sıkıntı şu ki bunu bahçenin tamamına yapmam mümkün değil.bahçe 800 metrekare.gerçi arka bahçe toprak ekleme eziyetine maruz kalmadı, kenardaki ağaçlı kısımlar da ayrıca ev ve iki araba park edecek kadar beton alanı ve çimi falan saymazsak en fazla 500 metrekare ekilebilir alan var ve yine de bir metre derinlikte kazmak için fazla büyük.taşlaşmış katmanları kazmayla 3-4 metrekare alan için kazarken bile ellerim yara bere içinde kaldı ve evdekiler yardım etmez.hiç olmazsa bikaç sebze yatağı daha yapıp onları da derinlemesine kazmayı planlıyorum geri kalan yerlere de çok kök salan ağaçların fidanlarını ekisem sonra bahçeye fazla gölge yapmaya başladığında kessem kökleriyle taşlaşmış katmanları hiç olmazsa biraz parçalar diye umuyorum.aklımda incir ve dişbudak (burda çok yetiştiği için) bir de kavak veya çam var fakat hangisi uygun olur emin değilim.sizin bildiğiniz kökü çok olan ama gövdesi küçük ve hızlı büyüyen ağaç türleri varsa yazarsanız müteşekkir olurum

Kalkuluskaktus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024