agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-03-2019, 16:34   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2014
Saksılara Ne Ekeyim...

Arkadaşlar merhaba. 6 tane büyük saksı aldım. İkisi büyük saksı. Diğer dördü bir küçüğü. Yarısına çiçek yarısına ağacımsı bişeyler ekmek istiyorum ama ne ekeceğimi bilmiyorum. Bazen evin içinde bazen balkonda kalabilir. Önerileriniz olursa sevinirim...

bilinebilir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2019, 22:19   #2
Ağaçsever

tevmen's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Galeri: 2
Hayırlı olsun. Zor soru, seçenek çok! Sevdiklerimden bir iki öneri yapayım, bulunsun:

- Telgraf çiçeği (Tradescantia zebrina): forumda sayfası var ama buraya kopyalayamadım. Bende mor yapraklı cinsi var (tradescantia pallida). Her şartta hayatta kalıyor. Az su istiyor. Yaprakları nefis. Üstünde incecik tüyler var, sanırım su ihtiyacını havadan böyle karşılıyor. Memnun olduğunda küçük mor çiçekler açıyor. Çok sıcaklarda (Ağustosta 35 derece oluyor buraları) bana mısın demiyor. Sıfırın altında da dayanıklı. Eksi 10 derecede yaprakları bıraktı, gitti dedim, ama sonra köklerden tekrar canlandı! Evde de problemsiz yaşıyor, artık kışları evde geçiriyor.

- Latin Çiçeği - Nasturtium (Tropaeolum majus): sarmaşık türü, çan şeklinde rengarenk çiçekler açıyor. Büyücek buruşuk sert tohumları var (4-5 milimetre boyutlarında). Çok kolay çimleniyor. Suyu seviyor. Hızla büyüyor. Tek yıllık ama uzun süre dayanıyor, hep çiçekli kalıyor. Tohum elde etmek çocuk oyuncağı.

- Ahududu veya böğürtlen: her cinsini seviyorum, balkonda meyve vermek konusunda en cömert bitkiler bunlar. Çoğunluk dikenli oluyorlar ama dikensiz çeşitleri de var. İnanılmaz hızlı büyüyorlar, bir iki ayda bir metre boy atıyorlar. İlk yıllık dallarda yaz sonu az meyve oluyor. İkinci yılında dal hemen yaz başından meyve vermeye başlıyor. Aslı arsız çalı olduğundan hayatta kalmak konusunda üstüne yok. Güneş veya gölge konusunda çok seçici değil, ormanlar bu tip çalılarla dolu.

Benden bu kadar olsun. Kolay gelsin. Seçimleri yapıp balkonu kurduktan sonra resimleri de paylaşırsınız umarım.

tevmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024