agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 4 Gönderen Lilium

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-02-2009, 17:22   #1
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Işık ihtiyacına göre çiçekler

Işık ihtiyacına göre çiçekler

Öncelikle hangi tür bitkilerin ev ortamında yetişebileceklerini iyi bilmelisiniz. Bazı bitkiler saksılarda yetiştirilir, çok da güzel görünümleri vardır ama sadece açık havada doğal şartlarda yaşayabilirler. Bu türler ev ortamında fazla yaşayamazlar. Kimi bitkiler evde yaşayabilse bile yeterli güneş alamadıkları için şekilleri bozulur. Onun için evde yetiştirebileceğiniz bitki türü seçimine dikkat etmeniz gerektiği gibi bitkinin ihtiyacı olan güneşin ya da gün ışığının yeterli olmasına da dikkat etmeniz gerekir.

Çiçekçilere sorsanız onlar bu işi sadece ticaret için yaptıkları için size sağlıklı bilgi veremeyeceklerdir. Kulaktan dolma bölük pörçük bilgilere sahiptirler. Bazıları ise sırf malını satmak için yanıltıcı bilgi verir. Bir de kitaplardan bilgi edinmiş kişiler vardır ki eğer o bilgileri verenler yanlış yazmışlarsa kitaptan öğrenenler de size yanlış bilgi verirler. Çiçek yetiştirmede uzun yıllar tecrübesi olan kişiler kendi yetiştirdikleri çiçekler hakkında en iyi bilgiye sahiptirler.

Yetersiz gün ışığı alan, iç mekânlarda gelişebilen türler:

Devetabanı, devetabanı türü sarmaşık (yaprakları yeşil – beyaz ebruli), paşa kılıcı, kurdele çiçeği…

Kuvvetli gün ışığı gerektirenler:

Afrika menekşesi, yaprağı için yetiştirilen begonya türleri, kauçuk ağacı (kavçuk aslında güneşte çok daha güzel olur).

Güneş isteyenler:

Çiçeği için yetiştirilen begonya türleri, sardunya, cüce gül, ıtır..

Sardunya Hiç güneş almayan yerlerde iyi gelişemez. Kışın dondan zarar görür. Onun için kış aylarında dikkat etmelisiniz. Evde güneşli pencere önlerinde bulundurmayı tercih etmelisiniz.

Kauçuk ağacı evde iyi ışıklı bir köşede rahatça yetişir. Eğer güneş alırsa yaprakları daha büyük, daha güzel olur. Yeni açacağı yaprakların kılıfı güneşin etkisiyle çok tatlı bir kırmızı renge bürünür.

Paşa kılıcı ve kurdele çiçeği az gün ışığı alan odalarda rahatsız olmazlar.

Kaktüs türleri bol güneşe ihtiyaç duyarlar. Güneş almazlarsa cılız, sağlıksız, şekli bozuk büyür. Evde yetiştirecekseniz bol güneş alan pencere önünde bulundurun. Kaktüslere çok benzeyen sütleğen cinsi bitkiler için de aynı şey geçerlidir ama kaktüsler kadar çok güneş istemezler. Kaktüslerden ayrıldıkları en önemli özellikleri dikenlerinin yanında minik yapraklarının olmasıdır.

Begonya Havadar ve mümkün olduğu kadar bol gün ışığı alabilen odalarda, mümkün olduğunca pencereye yakın bulundurulmalıdır. Çiçeği için yetiştirilen begonya türleri ve sardunyalar için ev içinde en iyi yer güneş alan pencere önleridir.

Itır, yapraklarının kokusu için evlerde sevilen bir bitkidir ama güneş ister. Aksi takdirde yaprak sapları ve dalları anormal uzun ve sağlıksız olur.

Cüce gül türleri güneş alan pencere önünde iç mekânda yaşayabilir, devamlı çiçek açar.

Afrika menekşesi kuvvetli gün ışığı alan yerlere uyum sağlar, direkt güneş gerektirmese de biraz güneş alabilmesi çok iyi olur.

Küpe çiçeği açık havada yaşayabilir. Evde bulundurmamalısınız.

Siklamen ise en fazla 15 - 20 derece kadar sıcak olan odalarda yaşayabilir. Sıcak odalarda kısa sürede bozulur.

Kolyoz: Hem evde hem açık havada rahatça yetiştirilebilir. Aldığı güneş ışığı miktarına göre rengi değişebilen ilginç bir bitkidir. Kışın güneşli bir pencere önünde bulunmazsa ölür.

Bu yazımda evde yetiştirilebilen süs bitkilerinden halkımızın en çok tanıdıklarından örnek verdim. Evde çiçek yetiştirmeye hevesliyseniz eşinizde dostunuzda gördüğünüz ev içinde rahatça büyüyebilen çiçekler hakkında onları yetiştiren kişilere sorular sorun. En önemli bazı sorular: gelişme sürecinde devamlı aynı yerde mi bulunuyordu… bulunduğu yere güneş geliyor mu… ne tür toprak kullanıyor..

Bu arada ev içi süs bitkilerinin temiz havaya ihtiyaçları bulunduğunu, evin kuytu köşelerinde yaşayamayacaklarını veya en azından gelişemeyeceklerini unutmayın.

Kaynak:http://www.bitkivecicek.com/evde-cicek-yetistirmek

Düzenleyen sabah : 09-11-2012 saat 16:11 Neden: Kaynak eklendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2009, 22:16   #2
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Lilium, çok güzel bir başlık olmuş ellerinize sağlık.
Hemen abone oldum sayfaya, burada bir çok şeyi yeniden öğreneceğimi düşünüyorum.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2009, 14:38   #3
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sayın Lilium, çok güzel bir başlık olmuş ellerinize sağlık.
Hemen abone oldum sayfaya, burada bir çok şeyi yeniden öğreneceğimi düşünüyorum.
Teşekkür ederim adalet hanım;

Bilgiden ziyade sıkmadan kısa ve temel bilgiler vermeye çalıştım, umarım yararlı olmuştur.

Ayrıca bilgisi olan arkadaşlar da bilgilerini paylaşabilirler.

Bilgi çoğaldıkça güzeldir.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2009, 01:16   #4
Ağaçsever

zm_sayhan's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2008
Sn Lilium, çok değerli bilgiler gerçekten. Ben siteye çok olmasada uzun zaman önce üye oldum, ama pek fırsat bulupta giremiyodum..
Asıl konum toprak olmasına rağmen yazdıklarınızı dikkatle takip ediyorum
Elinize emeğinize sağlık...

zm_sayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 19:33   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2010
güzel çalışma olmuş

sial Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 23:35   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2010
bu çok güzel bilgilendirme sayfası olmuş, teşekkür ederim...

plumeria1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2010, 14:00   #7
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Merhabalar,
Banyo da yetişebilecek çiçekler var mıdır? Ya da banyosunda herhangi bir bitki bulunduran? Banyomda görünmesini istemediğim bir yer var ve önüne çiçek koyarak kapatmayı düşünüyorum. Yapay çiçek kullanmayı düşündüm ama eğer mümkünse canlı çiçeği tercih ederim. Şimdiden teşekkürler

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2010, 14:31   #8
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Bizde banyoda yelken çiçeği var ama banyonun ufak bir penceresi var. Direk güneş gelmiyor ama aydınlık sağlıyor. Eğer zifiri karanlık bir banyonuz varsa orada canlı bir bitkinin yaşayabileceğini sanmıyorum.

Bir ara ben de bu konuyu düşünmüştüm. Sanırım ben son yıllarda çıkan yapma çiçeklerden koyardım. Mesela Tepe Home'da çok güzel çeşitler var ama fiyatları biraz pahalı.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 16:35   #9
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Bitkilerin adlarıyla açılmış başlıklar var. Siz burada onları karışık halde yazışarak, bir karmaşaya neden oluyorsunuz

Evde çiçek yetiştirmek olan başlığı, ışık ihtiyacına göre çiçekler olarak değiştirmek iyi olacak. Buradaki yazışmaları isık istekleriyle sınırlı tutmalısınız. Sardunya ile ilgili olanlarını taşıdım.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2010, 15:12   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Sanırım kuvvetli gün ışığı gerektirenlere sellukayı da ekleyebiliriz.

süreyya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2010, 21:31   #11
Yeni Üye

KaktüsSever1's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2010
Galeri: 3
Kaktüs de ışık isteyen bitkilerden biriymiş bunlar hep araştırarak öğreniyorum henüz acemiyim yeni başladım bitki bakmaya ben de evimde odamda kaktüs bakıyorum henüz yeni onu gündüzleri camın önüne koyuyorum 10 günde bir yarım çay bardağı su veriyorum birkaç tane daha alıcam çok seviyorum çiçekleri bitkileri ama malesef bahçeli bi yerim olmadığından evimde de gün aydınlığında tutuyorum...

KaktüsSever1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2010, 12:05   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2010
Çok çok güzel bir konuya değinmişsiniz.Çok teşekkür ederim.

alihan444 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2010, 01:34   #13
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Antrede(salon ve diğer odalara göre daha az ışık alan bir mekan) ne tür bitkiler yetiştirebilirim?

barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2011, 03:48   #14
Ağaç Dostu

kaktüssevdası's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2011
konu güzel özellikle ben gibi acemiler için devamını bekleriz....
teşekkürler

kaktüssevdası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2011, 16:12   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi barba1981 Mesajı Göster
Antrede(salon ve diğer odalara göre daha az ışık alan bir mekan) ne tür bitkiler yetiştirebilirim?
evet ben de antre ve hiç penceresi olmayan banyomda canlı çiçek olsun istiyorum..

simran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2011, 20:36   #16
Yeni Üye

Hasan1293's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Gardenya güneş görmeden yaşayabilir mi

Hasan1293 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2011, 20:39   #17
Yeni Üye

Hasan1293's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Kokulu Güller pencereden 30 cm uzakta direk güneş gören kapalı mekanda yaşayabilir mi

Hasan1293 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2011, 11:46   #18
yba
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2011
Merhabalar,
50m2'lik 12 kişinin çalıştığı bir ofis ortamı için bakımı kolay hangi bitkileri tavsiye edersiniz.

yba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2012, 21:10   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2011
merhaba, izmir de kuzeye bakan fransız balkon denilen iki cam arası bölümde ne tür çiçek yetiştirebilirim......

nil-nilüfer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2012, 00:23   #20
Ağaçsever

pajero's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2011
Son soruların cevaplarını doğrusu ben de merak ediyorum, bu konularda hocalarımızdan bilgi bekliyoruz.

pajero Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2014, 09:36   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Wink Sizce bu yerleşim uygun mudur?

Merhabalar,

Elimde 1 adet menekşe, 1 adet Euphorbia milii ve adını bilmediğim(hediye gelen, resimde ortada duran çiçek) bir çiçek var. Resimde ki gibi kitaplığın orta rafına yerleştirdim, fakat çok güneş almıyorlar.

Sizce bu yerleşim uygun mudur? Bu raf'a yapay ışıklandırma yapsam faydalı olur mu?

Eklenen Resimler

Düzenleyen ozgurkuru : 05-08-2014 saat 15:15 Neden: Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz, bakınız forum kuralları
ozgurkuru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2014, 10:39   #22
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
ortadaki minyatür kılıç, ya da bodur kılıç, iyi sayılır, ama ışık ister her zaman, cam kenarı direk güneş ışığı almayan perde arkası yer çok uygun olur...

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2019, 13:51   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
karanlıkta büyüyen bitki bulunmuş güzel aslında. ev ortamında büyütürüz
Karanlıkta büyüyebilen bitki icat edildi - TeknoKulis

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bitki, bitkileri

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024