agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Reklam

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-09-2017, 21:21   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2011
1800 metre rakımlı Sivas köyünde susuzluğa ve kışa dayanıklı ağaç

Köyümüz Sivas/İmranlı ilçesinin yaklaşık 30 km doğusunda, Erzincan'a yakın bir konumda. Ağaç dikmek istedigim yer ~1800 metre rakıma sahip.

Köyümüzde kış çok soğuk geçiyor. İnsan boyu kar olabiliyor. Bu sene haziranın ortasında geldim, soba yakarak oturabildik. Köyümüz haziran sonu ve eylül sonu arası sıcak oluyor. Bu süre bittiğinde hemen çok soğuk olmuyor ama sabah ve akşam soba yakılsa daha iyi olacak kadar serin oluyor.

Köyümüzde halihazırda olan ağaçlara gelecek olursak... Yerleşim yerlerinde bol miktarda kavak ve söğüt var. Bizim bahçede vişne ve olgunlaştığında sarı ve tatlı olan bir erik var. Türleri nedir bilmiyorum.

Köyde diğer yerlerde gördüğüm ağaçlar ise.. Elma var ama bildiğiniz elmalardan değil. Ahlat armudu boyunda bir elma bu. Nadir olarak kiraz ve ceviz var. Kuşburnu var. Dağda kendi kendine yetişen ahlat armudu ve dağ eriği var. Köyün arkasındaki yüksek tepelerde çam, gürgen ve bir çeşit kavak (yerleşim yerindekilerden, hani şu yer yerde olanlardan değil) var.

Köyde ağaç dikme imkanımın olduğu her yeri ağaçlandırmak istiyorum.

Biz köye en iyi ihtimalle haziranin ortasinda gidebiliyoruz ve en çok kalabildiğimizde eylülün sonunda dönebiliyoruz. Yani bir agaç dikecek ve sulayacak olursak, bunu en fazla 3,5-4 ay yapabiliriz.

Haziran gibi köye geldiğimde dikebileceğim, susuzluğa dayanıklı, hiç sulanmasa bile solmayacak veya senede 3-4 ay su almakla yetinebilen, bizim oranın iklimine dayanıklı ağaç arıyorum.

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler..

ingilizanahtari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2017