agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-03-2018, 12:42   #1
/

Giriş Tarihi: 11-03-2018
Wink Taban suyu yüksek ve sulu bahçe için mazı seçimi

Herkese merhaba, foruma bugün itibari ile üye oldum.

Ankara'da İncek bölgesinde bahçeli bir evim var. Evin yer aldığı bahçede oldukça yüksek seviyede tabansuyu var. Bu nedenle özellikle bahar ve kış mevsimlerinde bahçenin bir kısmı neredeyse sürekli sağanak yağış yağmışcasına bataklık niteliğinde bir yapıya kavuşuyor. Amacım hem burada yer alan taban suyunun eve ve bahçeye olumsuz etki yaratmaması için, hem de bahçenin yer aldığı parselin komşu parseller ile arasında doğal bir ayırıcı sınır oluşturabilmek için mazı dikimi yapmayı düşünüyorum.

Bu noktada, hem taban suyunu olabildiğince fazla tüketen, hem de yetişkin bir bitki olduğunda dikey yönde 3-4 metreyi çok da geçmeyen mazı önerilerine ihtiyaç duymaktayım.

Kavak ağacı gibi yüksek su tüketen ağaçları düşündüm ancak görsel açıdan biraz zayıf olduklarını düşünmekteyim.

Aynı şekilde bahçemin bir kenarı istinat duvarı, bu duvar tarafına çok su tüketimi yüksek olan tırmanıcı bitkiler de düşünebilirim. Ama bu bitkiler zamanla istinat duvarına zarar verir mi bu konuda da tavisyelerinizi sunabilirseniz çok sevinirim.

Destekleriniz için şimdiden çok teşekkürler.

hasancelik44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
mazı, peyzaj. bahce tasarim, sulak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024