agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-06-2015, 09:39   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2015
Apartman önüne dikmek için hızlı büyüyen ağaçlar

Arkadaşlar herkese selamlar öncelikle. 4 katlı evimizin önüne ağaç dikebilmek için uygun bir yer ayarladık. Dikeceğim ağacın 1. kattan itibaren dallanarak büyümesini ve yapraklarıyla binanın önüne gölge yapmasını istiyorum. Belki bundan 15-20 sene gölgesinde oturmak nasip olur.

Görsellerden aratıp görüntüsü hoşuma giden ağaç bu, ancak hangi tür çam olduğunu bilmiyorum.

Karaçam, sarıçam, kızılçam ?

Bunun dışında bana ceviz ve çınar ağacı tavsiye ediyorlar ancak büyüme hızlarını bilmiyorum ve sanırım çınar ağacı şemsiye gibi açılmak yerine dik bir şekilde büyüyor. Siz olsanız hangi ağacı dikerdiniz. Amacım binanın bahçesine gölge yapması ve binanın önünü sarması.

Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

craft Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 11:22   #2
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi craft Mesajı Göster
Arkadaşlar herkese selamlar öncelikle. 4 katlı evimizin önüne ağaç dikebilmek için uygun bir yer ayarladık. Dikeceğim ağacın 1. kattan itibaren dallanarak büyümesini ve yapraklarıyla binanın önüne gölge yapmasını istiyorum. Belki bundan 15-20 sene gölgesinde oturmak nasip olur.

Görsellerden aratıp görüntüsü hoşuma giden ağaç ektedir ancak hangi tür çam olduğunu bilmiyorum.
http://www.lavinya.net/galeri/data/m...0/camagaci.jpg

Karaçam, sarıçam, kızılçam ?

Bunun dışında bana ceviz ve çınar ağacı tavsiye ediyorlar ancak büyüme hızlarını bilmiyorum ve sanırım çınar ağacı şemsiye gibi açılmak yerine dik bir şekilde büyüyor. Siz olsanız hangi ağacı dikerdiniz. Amacım binanın bahçesine gölge yapması ve binanın önünü sarması.

Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.
Öncelikle bahçe sınır ölçülerini, toprak özelliklerini ve iklimsel verileri ayrıntılı bir şekilde bilmeniz gerekir. Bu veriler hassasiyetiniz ve verdiğiniz emeğin boşa gitmemesi açısından önem arz etmektedir.

Bahçeniz için en uygun ağaç türünün belirlenmesi için;

1.İklim ve toprak koşullarının iyi bilinmesi
(Bitkinin istekleri bizim için en önemli seçim koşulu olacaktır.)

2. Seçeceğimiz ağacın büyüme alanı ve kök yayılış alanının tespiti
(Bahçe duvarlarını deviren ya da kadastro sınırlarını değiştiren ağaç kökleri ile çok karşılaştım. Konumlandırma için sınır ölçüleri ve bahçe kullanım tercihleri çok önemlidir)

3.Tür ve çeşide göre dikim yönünün uygunluğu
Ağaçların konumlandırılması çevre ve doğal koşulların kontrolünde de önemli role sahiptir. Bitki dikim yönünün doğu, güney veya batı olması yaz aylarında gölge alan sağlar ve aynı şekilde kışın ise az olan güneşten yararlanmasını kolaylaştırır.

4.Drenaj koşullarının iyileştirilmesine bağlıdır.
Dikim alanının uygun bir drenaj ile çevrelenmesi gerekmektedir. Ağaç dikim yerinin fazla su tutan bir yer olması, zamanla köklerin çürümesine sebebiyet verecektir. Genç ağaçlar iyi drene edilmiş tınlı topraklarda mükemmel gelişim gösterirler. (İleride doğacak olumsuz koşulların önüne geçmek için yüzey alan kontrolü ve bilgisi çok önemlidir.)

5............

Bu teknik koşulları es geçersek, öneri ve fikir için yüzlerce alternatif sayabilir, sizin gönlünüze su serpebiliriz. Ancak doğru olan uygun tekniklerin estetik ile birleştirilebilmesidir. Bunun için yukarıdaki ölçütler detaylandırılmalı ve uygulamaya öyle gidilmelidir.

Esenlikler dilerim.

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024