agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Beğeni Düzeni73Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-05-2015, 20:14   #1
Ağaçsever

zeyzey's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2015
Çocuklar için saksılı, uzun süre çiçekli bitki

Tüm ağaçlar.net Üyelerine merhabalar

Bir kimsesizler yurduna yapacağımız ziyaret için çocuklara alamamız gereken ihtiyaçlar arasında bir bitkisever olarak listeye bitkiyide eklemiş bulunmaktayım çunku çocuklarımıza öyle bir hediye almalıydık ki çocuklara sabrı öğretmeli ve sabrın sonucundada ortaya çıkan mükafatı .

Ben de olsa olsa bir bitki olur diye düşündüm.Biliyorsunuz ki bu çocuklar sevgi boşluğuyla büyüyen çocuklar ve her zaman yanlarında onlarla dertleşebilcek arkadaşları yok .
Sizden ricam şu öyle bir bitki seçmeliyim ki yıl boyu çoğu ay çiçekli olmalı .çünkü bunlar çocuk renkli dünyalarda yaşadıkları için sürekli ya da uzun süre çiçek açan bir bitki olsun istiyorum ve bakımı kolay olmalı .çok büyük ebatlı saksılarda değilde daha küçük normal boyutta saksılarda yetiştirilmeli çünkü kendi odalarında yer yeterli değil ve görevliler izin vermiyorlar .Önerilerinizi acilen bekliyorum .

Aslında tohumdan almayı düşünüyorum bu bitkileri çünkü çocuklar kendi bebekleri gibi daha doğumundan itibaren onu izleyebilsinler ,yaşama tutunduğunu ve nasıl güzellikler sergilediğini örnek alsınlar istiyorum .

Birde 100 kadar çocuk var hepsine birer tane alacağımız için çok maliyetli olacak o yüzden de tohum en uygunu geldi bana . Sizce hangi bitkiyi seçmeliyim ve ona uygun 100 kadar da saksı almam gerekli .ucuz saksı satan bir yer var mı ?

Son olarak bu ziyareti bir hafta içerisinde gerçekleştireceğimiz için çarçabuk önerilerinizi bekliyorum .Sizlerin bilgilerinize ve zevklerinize güveniyorum
Saygılarımla.

Düzenleyen zeyzey : 12-05-2015 saat 15:57 Neden: başlık değişimi -
zeyzey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2015, 20:53   #2
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Yer kaplaması açısından bana en uygunu Afrika Menekşesi gibi geldi.

zeyzey beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2015, 20:57   #3
Ağaçsever

zeyzey's Avatar

Tohumdan nasıl üreteceğiz afrika menekşesini ?

Eski 08-05-2015, 21:05   #4
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Bu arada yaptığınız fedakarlık için sizi tebrik ederim. Keşke herkez sizin gibi duyarlı olabilse.
Tohumdan bitki yetiştirme çocukların gelişimi için daha uygun fakat o çocukların koşullarında ne kadar kolay olur bilemiyorum. Kimisinin çimlenir kimisininki çimlenmez üzülür, karar vermek zor. Kolay gelsin...

zeyzey beğendi.
Eski 08-05-2015, 21:11   #5
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Yanlış anlamış olabilirim kusura bakmayın. Tohumda karar kılmışsanız benim için en kolayı budur aslanağzı tohumu oldu fakat bir çocuk için zor olabilir.
Çocuklar için iri taneli tohumu olan, çabuk çimlenen, çimlenme yüzdesi yüksek olan bitki düşünmek lazım.

zeyzey beğendi.
Eski 08-05-2015, 23:25   #6
Ağaçsever

zeyzey's Avatar

Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Yanlış anlamış olabilirim kusura bakmayın. Tohumda karar kılmışsanız benim için en kolayı budur aslanağzı tohumu oldu fakat bir çocuk için zor olabilir.
Çocuklar için iri taneli tohumu olan, çabuk çimlenen, çimlenme yüzdesi yüksek olan bitki düşünmek lazım.
evet çok haklısınız peki çabuk çimlenen bahsettiğiniz gibi bir bitki var mı bildiğiniz?

Eski 08-05-2015, 23:35   #7
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Ben nakkaş sarmaşığını öneriyorum. Hem tohumdan hızlı şekilde çimlenip gelişmesini izleyebilirler hem de aşırı nazsız ve çiçek açısından cömert olduğu için onları mutlu eder diye düşündüm

Böyle, çıtır çiçekleri var

Name:  Nakkaş detay.jpg
Views: 1331
Size:  34.4 KB

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2015, 23:57   #8
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili zeyzey tebrikler, harika bir şey düşünmüşsünüz. Öncelikle rastgelsin, başarılar inşallah.
Devamlı çiçekli olsun demişsiniz sevgili Mücevher Çalısı afrika menekşesini önermiş bence çok güzel. Tohumdan değil de bir tek yaprağından çocuklara merhaba der, sonrası devamlı çiçekli.
Sonrası; tohumdan kolaylıkla çimlendirip yetiştirebileceğiniz yaz sonuna kadar çiçekli kalabilecek kadife çiçeği. Daha sonrasında yine tohumdan kolaylıkla yetiştirip yaz başına kadar hercai menekşeler. İlk aklıma gelenler oldu.
Rastgelsin inşallah, başarılar.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2015, 00:04   #9
Ağaçsever

zeyzey's Avatar

Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Ben nakkaş sarmaşığını öneriyorum. Hem tohumdan hızlı şekilde çimlenip gelişmesini izleyebilirler hem de aşırı nazsız ve çiçek açısından cömert olduğu için onları mutlu eder diye düşündüm

Böyle, çıtır çiçekleri var

Eklenti 551486
Daha önce ben bu tatlı şeyle nasıl tanışmamışım ne kadar da çıtı pıtı birşey bu çok teşekkür ediyorum bu değerli fikrinize

YeniGine, A_NOMAD ve Jakin beğendi.
Eski 09-05-2015, 00:09   #10
Ağaçsever

zeyzey's Avatar

Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sevgili zeyzey tebrikler, harika bir şey düşünmüşsünüz. Öncelikle rastgelsin, başarılar inşallah.
Devamlı çiçekli olsun demişsiniz sevgili Mücevher Çalısı afrika menekşesini önermiş bence çok güzel. Tohumdan değil de bir tek yaprağından çocuklara merhaba der, sonrası devamlı çiçekli.
Sonrası; tohumdan kolaylıkla çimlendirip yetiştirebileceğiniz yaz sonuna kadar çiçekli kalabilecek kadife çiçeği. Daha sonrasında yine tohumdan kolaylıkla yetiştirip yaz başına kadar hercai menekşeler. İlk aklıma gelenler oldu.
Rastgelsin inşallah, başarılar.
Öncelikle ben teşekkür ederim bu kadar bilgiyi hiç üşenmeden bana ilettiğiniz için gerçekten çok mutlu oldum bu güzel önerilerinizin hepsini teker teker listeliyorum aslında bende Mücevher çalısı gibi afrika menekşesini düşündüm fakat sonra çelikten üretim olduğu için o kadar çeliği nasıl temin edicem diye düşüne durdum )

Eski 09-05-2015, 00:10   #11
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Saksı için tartes tarım sitesini ziyaret edebilirsiniz. Şuan 10.5 ölçülü renkli saksılar var 10 adet 2.17 lira.

SAKSI

Pazardaki tecrübeme dayanarak yazayım çilek fidesi alıp ekin. Çocuklar bayılıyor diyebilirim. Yeni filizli fideler alırsınız çiçeklenirken de uzun süre devam eder.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2015, 00:12   #12
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sevgili zeyzey valla ağaçlar.net ailesinde bana göre paylaşımda bulunacak çok üyemiz vardır. İsterseniz bir adres belirtin böyle bir emek, çaba için hepimiz üzerimize düşen vazifeyi seve seve yaparız.

Eski 09-05-2015, 00:13   #13
Ağaçsever

zeyzey's Avatar

Smile

Alıntı:
Bu arada yaptığınız fedakarlık için sizi tebrik ederim. Keşke herkez sizin gibi duyarlı olabilse.
Tohumdan bitki yetiştirme çocukların gelişimi için daha uygun fakat o çocukların koşullarında ne kadar kolay olur bilemiyorum. Kimisinin çimlenir kimisininki çimlenmez üzülür, karar vermek zor. Kolay gelsin...
İnanın bunu bende kara kara duşundum ya çimlenmezse diye ama aynı çiçekten bende yetiştirip çocuklar görmeden çimlenmeyenlerle değiştirsem mi diyee düşünmedim de değil girdik bir yola bakalım inşallah güzel bir sonuç elde ederiz

Eski 09-05-2015, 00:19   #14
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Evet zeyzey dediğin gibi zor ve çok da güzel bir yola girmişsin. Rastgelsin, kolay gelsin, başarasın inşallah.

Dediğin gibi sen de geriden sen de yetiştirirsin baktın olmadı değiş.

zeyzey ve Jakin beğendi.
Eski 09-05-2015, 00:43   #15
Ağaçsever

zeyzey's Avatar

Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Saksı için tartes tarım sitesini ziyaret edebilirsiniz. Şuan 10.5 ölçülü renkli saksılar var 10 adet 2.17 lira.

SAKSI

Pazardaki tecrübeme dayanarak yazayım çilek fidesi alıp ekin. Çocuklar bayılıyor diyebilirim. Yeni filizli fideler alırsınız çiçeklenirken de uzun süre devam eder.
Çok teşekkür ederim İsmail bey çok büyük bir zahmetten kurtardınız beni hemde renkli saksılar tamda çocuklarımıza göre aklıma hiç çilek gelmemişti doğrusu .uğraşlarının meyvelerini de yerler diyorsunuz bir nevi çok güzel gerçekten . Sanırım çileğin sarı beyaz çiçeği oluyor? . Tek endişem bir besin olduğundan belki izin vermeyebilirler çileğe.. Bunun bir sorayım ben

YeniGine ve Jakin beğendi.
Eski 09-05-2015, 00:50   #16
Ağaçsever

zeyzey's Avatar

Smile

Alıntı:
Sevgili zeyzey valla ağaçlar.net ailesinde bana göre paylaşımda bulunacak çok üyemiz vardır. İsterseniz bir adres belirtin böyle bir emek, çaba için hepimiz üzerimize düşen vazifeyi seve seve yaparız.
Ağaçlar .net teki dostlarımız dediğiniz gibi çok cömertler ama şuan çocuklarla tanışma aşamasında olduğumuzdan nasıl tepki vereceklerini çok kestiremiyorum .o yüzden herkesi rahatsız etmek istemedim sadece bu konu hakkında önerilerinizi rica ettim zaten sizlerin önerileriniz başlı başına birer hazine gibi benim için en buyuk yardım oluyor

Eski 09-05-2015, 00:52   #17
Ağaçsever

zeyzey's Avatar

Smile

Alıntı:
Evet zeyzey dediğin gibi zor ve çok da güzel bir yola girmişsin. Rastgelsin, kolay gelsin, başarasın inşallah.

Dediğin gibi sen de geriden sen de yetiştirirsin baktın olmadı değiş.

Çok teşekkür ediyorum içten dualarınız için
Artık çimlenmeme durumunda bir oyunbozanlık yapıp değiştiricez bakalım .elimize yüzümüze bulaştırmadan inşallah

Eski 09-05-2015, 00:57   #18
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Rastgelsin inşallah sevgili zeyzey, ben ailemizin ne kadar yardımsever, o kadar da paylaşım sever olduğunu bildiğim için herkes adına rahatlıkla konuştum.
Gerisi; sabah ola hayrola diyeyim.

Jakin beğendi.

Düzenleyen YeniGine : 09-05-2015 saat 00:59 Neden: Kelime hatası
Eski 09-05-2015, 01:06   #19
Ağaçsever

zeyzey's Avatar

Smile

Alıntı:
Rastgelsin inşallah sevgili zeyzey, ben ailemizin ne kadar yardımsever, o kadar da paylaşım sever olduğunu bildiğim için herkes adına rahatlıkla konuştum.
Gerisi; sabah ola hayrola diyeyim.
Çok teşekkür ediyorum ilginiz için bu kadar yeni olmama rağmen anında öneriler yardımlar geldiği için de çok mutlu ettiniz beni bir aile olduğunuz somut bir örnek cidden . Teşekkür ediyorum tekrar sizinde dediğiniz gibi sabah ola hayrola o zaman

Eski 09-05-2015, 12:04   #20
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Aklıma gelen tohumlardan biri de Kına Çiçeği (Impatiens balsamina) tohumu. Az bir toprakta da rengarenk çiçeklerini cömertçe sergiler. Yalnız bir sorun var tohumla yetiştirmede, tohumla ürettiğimiz tüm bu çiçekler açık hava ister, oda gibi kapalı alanda yetişemez. Ben yine başa döneceğim Afrika Menekşesi diyeceğim. Yapı marketlerden uygun fiyata alacağınız 5-10 menekşe işinizi görür diye düşünüyorum...

zeyzey ve Jakin beğendi.
Eski 09-05-2015, 12:37   #21
Ağaçsever

zeyzey's Avatar

Smile

Alıntı:
Aklıma gelen tohumlardan biri de Kına Çiçeği (Impatiens balsamina) tohumu. Az bir toprakta da rengarenk çiçeklerini cömertçe sergiler. Yalnız bir sorun var tohumla yetiştirmede, tohumla ürettiğimiz tüm bu çiçekler açık hava ister, oda gibi kapalı alanda yetişemez. Ben yine başa döneceğim Afrika Menekşesi diyeceğim. Yapı marketlerden uygun fiyata alacağınız 5-10 menekşe işinizi görür diye düşünüyorum...
tohumla yetiştirilen çiçeklerin açık hava istediğini bilmiyordum malesef
çocuklar odalarında yetiştireceği için tohum uygun olmaz o zaman dediğiniz gibi.Yapı marketlerden afrika menekşesi alıp onların yapraklarını suya koyarak çoğaltma işlemi yapmam lazım .Ama bunu daha önce denemedim ? nasıl olur acaba ? ne kadar sürede gelişip çiçek veriyorlar ?

Eski 09-05-2015, 12:56   #22
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Afrika Menekşesi konusunda daha uzman olan arkadaşlar size daha iyi bilgi verebilirler, ben yıllar önce yetiştirmiştim. Hatırladığım kadarıyla kum-torf karışımı bir toprak istiyor çeliklemede...
Umarım yardımcı olabilmişimdir. Kolay gelsin...

zeyzey ve Jakin beğendi.
Eski 09-05-2015, 13:28   #23
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeyzey Mesajı Göster
tohumla yetiştirilen çiçeklerin açık hava istediğini bilmiyordum malesef
çocuklar odalarında yetiştireceği için tohum uygun olmaz o zaman dediğiniz gibi.Yapı marketlerden afrika menekşesi alıp onların yapraklarını suya koyarak çoğaltma işlemi yapmam lazım .Ama bunu daha önce denemedim ? nasıl olur acaba ? ne kadar sürede gelişip çiçek veriyorlar ?
Nakkaş sarmaşığı kapalı alanda da açık havada da, güneş görse de görmese de hatta sulama sorunları olsa da çimlenir, gelişir, bol bol da çiçeklenir, toprak seçmez, besin de istemez, öylesine kolaydır yetiştirmek

Afrika menekşesinin özel istekleri olduğu için çocukları mutsuz edeceğini düşünüyorum zira beni bile mutsuz ediyor
Suyunu, toprağını, ışığını dengeli ister, besin takviyesi ister, saksı boyutu önemlidir, yapraktan üretebilmek aylar sürer, çiçek açması ise bazen yıllar... Çocuklar hızla çiçek falan göremezler yani, çiçekli alsanız kısa sürede o çiçekleri kaybedecekleri için de ekstradan üzülürler

En uygun seçenek sizce hangisidir bilemem ama bence en uygun olmayan seçenek Afrika menekşesi olacaktır, özellikle böylesine kırılgan çocuklar söz konusu olduğunda...

Eski 09-05-2015, 14:16   #24
Ağaçsever

zeyzey's Avatar

Smile

Alıntı:
Nakkaş sarmaşığı kapalı alanda da açık havada da, güneş görse de görmese de hatta sulama sorunları olsa da çimlenir, gelişir, bol bol da çiçeklenir, toprak seçmez, besin de istemez, öylesine kolaydır yetiştirmek

Afrika menekşesinin özel istekleri olduğu için çocukları mutsuz edeceğini düşünüyorum zira beni bile mutsuz ediyor
Suyunu, toprağını, ışığını dengeli ister, besin takviyesi ister, saksı boyutu önemlidir, yapraktan üretebilmek aylar sürer, çiçek açması ise bazen yıllar... Çocuklar hızla çiçek falan göremezler yani, çiçekli alsanız kısa sürede o çiçekleri kaybedecekleri için de ekstradan üzülürler

En uygun seçenek sizce hangisidir bilemem ama bence en uygun olmayan seçenek Afrika menekşesi olacaktır, özellikle böylesine kırılgan çocuklar söz konusu olduğunda...
Afrika menekşesini bende yetiştiriyorum çok nazlı bir çiçek gerçekten
nakkaş sarmaşığınıda araştırdım .sevimli bir tür ama istilası var yer açısından sıkıntı olabilir mi diye düşünüyorum

Jakin beğendi.
Eski 09-05-2015, 14:38   #25
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeyzey Mesajı Göster
Afrika menekşesini bende yetiştiriyorum çok nazlı bir çiçek gerçekten
nakkaş sarmaşığınıda araştırdım .sevimli bir tür ama istilası var yer açısından sıkıntı olabilir mi diye düşünüyorum
İstila olayını virüs istilası gibi algılamayın, hızlı gelişiyor ve tutunabildiği yere kök salıyor, saksıda yetiştirirken uğraştırıcı olan bir durum değil

Ben sizi sadece nakkaş sarmaşığına yönlendirmeye çalışmıyorum, onun gibi bitkiler tercih etmenizi öneriyorum.
Mesela hercai menekşe, papatya gibi bitkiler de nakkaş gibi hem küçük hem zahmetsiz hem de bol çiçeklenen türlerdendir, Afrika menekşesi gibi zor seçeneklerden uzaklaşın yeter ki

kurdelelikedi ve Jakin beğendi.
Eski 09-05-2015, 15:02   #26
Ağaçsever

zeyzey's Avatar

Alıntı:
İstila olayını virüs istilası gibi algılamayın, hızlı gelişiyor ve tutunabildiği yere kök salıyor, saksıda yetiştirirken uğraştırıcı olan bir durum değil

Ben sizi sadece nakkaş sarmaşığına yönlendirmeye çalışmıyorum, onun gibi bitkiler tercih etmenizi öneriyorum.
Mesela hercai menekşe, papatya gibi bitkiler de nakkaş gibi hem küçük hem zahmetsiz hem de bol çiçeklenen türlerdendir, Afrika menekşesi gibi zor seçeneklerden uzaklaşın yeter ki
Anladım afrika menekşesini çıkarıyorum o zaman aklımdan şuan hercai menekşe tohumu var aslında elimde ama tohumdan yetişenler odada yetişmiyormuş . açık hava istiyormuş.O yüzden kafam iyicem karıştı açıkcası

Jakin beğendi.
Eski 09-05-2015, 15:41   #27
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Ben (ve pek çok kişi) bütün tohumlarımı mecburen evde yetiştiriyorum, hiç de problem olmuyor, öyle bir kaide yok.
Elbette bütün bitkilerin doğası gereği açık hava uygundur ama ev içlerine de çok rahat uyum sağlarlar. Hercai menekşe tohumlarınız da ev içinde rahatlıkla çimlenecek, büyüyecek hatta çiçeklenebilecektir, endişe etmeyin.

Eğer tohumdan ev içinde bitki yetişmez diye bir şart olsaydı hiçbirimiz, hiçbir şey yetiştiremezdik

zeyzey ve Jakin beğendi.
Eski 26-08-2015, 08:50   #28
Yeni Üye

Yiğitece's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2015
Sizin sayenizde Nakkaş sarmaşığı gibi harika çıtır bir bitkiye tanıştım. Teşekkür ediyorum.
Merak ettim. Ne oldu sonuç? Neye karar verdiniz? Başarılı oldu mu?

Yiğitece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2015, 13:05   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2015
Merhaba araniza yeni katildim.bana da fikir verirseniz cok sevinirm.nikahta dagitilmak uzere tohum fikrim var.ne tohumunu tavsiye edersiniz.nakkas sarmasigi papatya bunlari ogrendim.kisin da evde cimlenmesi uygun olir mu yoksa ekim zamanimi ekilmeli? Ayrica gramaj olarak tohum alabilecegim yerler var mi? Fiyat olarakta uygun olmali

A_NOMAD beğendi.
Cnsfirat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2015, 14:32   #30
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cnsfirat Mesajı Göster
...nikahta dagitilmak uzere tohum fikrim var.ne tohumunu tavsiye edersiniz...

...Ayrica gramaj olarak tohum alabilecegim yerler var mi? Fiyat olarakta uygun olmali
Nikahta dağıtmak için yani nikah şekeri olarak düşünüyorsanız benim önerim küçük sukulent bebekleri... Bunun için BURAYI incelemenizi öneririm, kısa sürede ve kolayca kendiniz yetiştirebilirsiniz

Ayrıca ''ipek Çiçeği (Portulaca Grandiflora)'' tohumdan çok kolay yetişir ve güzel çiçekler açar, onu da düşünebilirsiniz...

Bir de ''Senecio rowleyanus'' önerebilirim, nikahın gözdesi olacağına bahse girerim ancak yetiştirmek için daha doğrusu form kazanması için biraz zaman gerekiyor.

Çiçek tohumlarının fiyat olarak çok fazla olduğunu sanmıyorum ve her pakette genellikle yüzlerce tohum oluyor.
Elbette bu parametreler tohumunu istediğiniz bitkiye göre değişiklik gösterir, ben sadece genelleme yapıyorum.
Hangi bitki(ler)den istediğinize karar vermeden bu sorunuza net cevap bulmanız biraz zor

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024