agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen Kayahann
  • 2 Gönderen Muda
  • 1 Gönderen heveslı

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-05-2013, 22:26   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2012
Thumbs up çit bitkisi olabilecek meyveli çalılar

Merhaba sevgili ağaç dostları;

Forumda çit bitkileri ile ilgili bir konu olmasına karşın daha spesifik bir yanıt aradığım kendi sorum için ayrı bir konu açma ihtiyacı hissettim.

Çalı tipi bir bitkiyle yaklaşık 10 dönümlük bir arazinin sınırlarını belirleyecek güçlü bir çit elde etmek istiyorum. Fakat tercihim meyveli bir bitki kullanmaktan yana.

Diğer yandan bütçem çok sınırlı ve tercihen tohumdan ekim yapmak istiyorum. Çok fazla şey istediğimin farkındayım fakat hızlı büyüyen bir tür olması da önemli benim için; örneğin 3-4 ay içinde en azından 40-50 santim bir yükseklik elde etmek mümkün olabilir mi? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler, selamlar.

cifadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2013, 22:51   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2011
sayın cifadam anladığım kadarı ile sizde maddi sıkıntıdan dolayı bu şekilde bir yol izlimek durumundasınız sanırım. Zira bende aynı durumdan rahatsızım yaptığım araştırmalara göre bizim durumumuza en uygun bitki kuşburnu ancak tohumdan üretimi oldukça zahmetli bir bitki ve çit konumuna gelinceye kadar dış etkenlerden korunması gereken bir bitki (Hayvan otlatma Vs) bildiğim kadarı ile çelikten üretim mümkün ama uzun vade isteyen bir iş forumlarda dut ağacıda geçiyor ama ne kadar sağlıklı bir çit sistemi oluşturur tartışılır sıkıntımız aynı böyle bir çit sistemi bulabilirseniz beni de aydınlatırsanız sevinirim saygılar.

71çiftçi adayı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 01:59   #3
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Ben,m de aklıma ilk gelen kuşburnu aslında. Ama daha iyi bir fikir olark kocayemiş (dağ çileği) de olabilir. Ama tohumdan yetiştirme tekniklerini araştırmanız erekecektir, ben şu ana kadar beceremedim (hoş, ciddi bir şekilde de uğraşmadım ya). Bir de bildiğim kadarıyla yavaş büyüyor. Ama çok dekoratiftir.

Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 16:09   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-04-2010
Güzel bir talep. Aslında kuşburgu güzel fikir ama çok örtücü bir bitki olacağını sanmıyorum.

Saygılar

teonet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2014, 16:02   #5
Yeni Üye

Suat Mutcu's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2014
Büyük bir araziye sahip olduğumda gerçekleştireceğim ilk işlem (hayalim) o arazinin çevresini böğürtlen ile sardırmak olacaktır. Oldukça sık ve sarmaşık tarzında uzayan bir bitki. Hiç dikmişliğim yok o yüzden ne kadar bir zamanda yetişir bilmiyorum. Ayrıca suya da ihtiyaç duyuyorlar...

Suat Mutcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2014, 16:16   #6
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
iğde bence

Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2014, 22:20   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2013
Selam kuş burnu böğürtlen gibi dikenli ve işgalci türler ileride probleme meyil edebilir.

haydardayı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2014, 11:01   #8
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Ben çit için çok fazla bakım istemeyen gülyağı çıkarılan kokulu gül dikmek istemiştim. Ancak köklü vaziyette bulamadım. İlkbaharda budanan uzun dallar hendek şeklinde kazılıp yatırılarak üzerleri toprak ile örtülüyormuş. Bu yıl ben denedim. Köklenip köklenmedikleri yaz sonu belli olur. Mayıs ayında bahçe etrafı çok güzel kokar. Reçel, gül suyu yapılabilir. Gülün soğuklama isteği ne kadar. Antalya'da olup olmayacağı konusunda bir bilgim bulunmamakta.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2014, 14:51   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Suat Mutcu Mesajı Göster
Büyük bir araziye sahip olduğumda gerçekleştireceğim ilk işlem (hayalim) o arazinin çevresini böğürtlen ile sardırmak olacaktır. Oldukça sık ve sarmaşık tarzında uzayan bir bitki. Hiç dikmişliğim yok o yüzden ne kadar bir zamanda yetişir bilmiyorum. Ayrıca suya da ihtiyaç duyuyorlar...
Oldukça arsız ve suya çok fazla ihtiyaç duymuyor. Ancak çevremizdeki pek çok komşumuzun içlerinde yılan barındırdığı için bu sevdadan vazgeçmek durumunda kaldıklarını biliyorum.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2015, 14:04   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2012
merhaba

Merhaba ;
uzun süredir forma üye olmama rağmen hiç yazmamıştım.
Toprağı çok seviyorum.Bu sene orman müdürlüğünden kiraladığım 103 dekar araziye Badem diktim.
Arazinin etrafına Dikenli tel çekildi.Lakin Arazinin bulunduğu köy hayvancılıkla geçiniyor ve Keçi yetiştiriciliği yapılıyor.Keçi dikenli teli hiç umursamıyor.Araziye giriyor.( Şuan sürüler sahilde olduğundan bir parça rahatım.) Ağaçlarıma zarar verilsin istemiyorum.Her birinde ayrı emeğim var. ağaçlarım benim nefeslerim.Onun için önemliler.
Dikenli tellerin aralarını sarıcı hangi bitki ile keçiler geçmeyecek şekilde kapatabilirim.
Hayatımda ilk defa toprakla uğraşıyorum.Gençliğimden beri gözüm toprakta .Ama 2014 de nasip oldu.
bilgileriniz için teşekkür ederim.

edadilek beğendi.
heveslı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2015, 14:21   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Dikenli tel arasına jiletli tel yapılabilir ama o da vicdan meselesi biraz ağaçları korurken hayvanlara zarar verebilir.

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çalı, çit, meyveli çalı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024