agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-08-2006, 23:11   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Uşak'ta ne yetiştirebilirim?

Merhaba Arkadaşlar.

ben 19 yaşındayım ve aranıza yeni gelmiş bulunmaktayım. umarım kabul görürsünüz.
internette karşılaşıtım güzel olarak tanımlayabiliecegim az varlıklardan ağaç .

agaçı ve dogayı sevdiğiniz için teşekkrüler.

karşılıksız bi sevig olduguna inanıyorum ve bu beni insanlık adına sevinmemi saglıyor.

ben ögrenciyim. ama okudugum bölümü sevmiyorum. mezun oldugumda da bu işi yapmayacagım. köye yerleşmeyi şehirden uzaklaşmayı düşünüyorum.

tek başıma yaşayacagım. kendime yetecek kadar arazim ve param var . ve ben bunalrı degerlendirmek istiyorum.

Uşak'a yerleşecegim. sizlere danışmak istedigim konu Uşak da ne tür ağaç yetiştirebilirim. bulunacagım alan susuz tarımla ugraşmakta. bugday haşhaş nohut agırlıkta yapılan tarım faaliyetlerinden. ben bu toprakda ne yetişdirebilirim.

yıllık geliri bana 6 bin ytl olsa yeterli. böyle bi kazanc elde edebilir miyim ?
yaklaşık 50 dönüm alanım var. traktörüm var. düz alan.

şimdiden cok teşekkrüler.doga sevginizin hiç bitmemesi dileğiyle saglıcakla kalın.

whyliving Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2006, 23:37   #2
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Sitemize hoş geldiniz, whyiving. Umarım artık sizi sık sık görürüz aramızda. Bize tarım deneyimlerinizi aktarır, bilgilerimizin gelişmesine yardımcı olursunuz.

Tarım uzmanı değilim ama aynı zamanda kendi hafamdaki proje olan badem yetiştiriciliğini bir seçenek olarak önerebilirim. Maalesef ben İç Anadolu'da olduğumdan geç bahar donları, fazla rüzgâr, su temini gibi engeller var ve cesaretimi kırıyor ama bildiğim kadarıyla Ege bölgesi badem için daha elverişli. Bu konunun tartışıldığı konu başlığına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
Badem yetiştiriciliği

hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2006, 07:19   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sn Whyliving

Suyunuzun olmaması önunuzde büyük bir problem. Eğer imkanınız varsa derin su kuyusu veya keson kuyu açmanızı şiddetle öneririm. Aksi takdirde yetiştirebileceğiniz ürünler sadece kışlık ürünler olabilir.Ve toprak analizide şart ******.

Eğer sadece kışlık tarla bitkileri üretebiliyorum derseniz, bir sene baklagil bir sene buğdaygil ekebilirsiniz.
Örnek olarak basit bir hesap yapmak gerekirse

50 dönüm adi fiğ yetiştiriciliği için (tahmini)

Giderler
gerekli tohum miktarı: 50 dönüme kilosu 0,5 YTL'den toplam 750 kg = 375 YTL
gerekli gübre : 50 çuval, çuvalı 25 YTL = 1250 YTL
balya makinası = balyası 1 YTl'den 750 balya = 750 YTL

Kendi traktörüm var diyorsunuz, bütün ekipmana sahip olduğunuz düşüncesiyle
sürme, tırmık, çapa, serpme, biçme vs yaklaşık 500 ytl mazot

giderler toplamı= 2,875 YTL

Gelirler:
Balyalanmış Fiğ otu= 750 balya 6 YTL'den = 4500 Ytl
Doğrudan gelir desteklemesi: dönümüne 50 YTL =2500 YTl
Toplam = 7000 YTL

net kar = 4,125 YTL

Bir de bunun nakliyesi, yövmiyecisi gibi akla gelmeyen masraflar var, kazancınız iyice düşer. Ama bu rakkamlar yukarıda belirttiğim gibi çok havada rakkamlar. Toprak yapınıza bağlı olarak gübre masrafı, traktörünüze bağlı olarak mazot masrafı değişir. Her sene aynı mahsülü alabileceksiniz diye bir garanti yok. Benim yaşadığım köyde, bir çok çiftçi, her sene ortalama 15 balya ürün alırken, bu sene 3 balya aldı.

Tabii size en doğru bilgiyi ziraat mühendisi arkadaşlar verecektir. Bulunduğunuz ilçenin tarım müdürlükleride oldukça yardımcı olacaktır. Biz halk olarak resmi daireleri pek sevmeyiz ama ben kendi tecrübelerimle, tarım müdürlüklerinde hep güler yüz ve yardım etme isteği gördüm

Bilmiyorum bir fikir verdi mi yazdıklarım.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2006, 07:24   #4
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan42
Maalesef ben İç Anadolu'da olduğumdan geç bahar donları, fazla rüzgâr, su temini gibi engeller var ve cesaretimi kırıyor ama bildiğim kadarıyla Ege bölgesi badem için daha elverişli. [/url]
Trt'de Bu toprağın sesi programında konyada bademin susuz olarak başarıyla yetiştirilebildiğinden bahsetmişlerdi. Hatta buğday ekmek yerine badem dikilirse ne kadar kar edileceği falanda anlatılmıştı. 3-4 sene önceydi yanlış hatırlamıyorsam.

Eski 30-08-2006, 09:19   #5
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor
Trt'de Bu toprağın sesi programında konyada bademin susuz olarak başarıyla yetiştirilebildiğinden bahsetmişlerdi. Hatta buğday ekmek yerine badem dikilirse ne kadar kar edileceği falanda anlatılmıştı. 3-4 sene önceydi yanlış hatırlamıyorsam.
Evet, burada badem susuz şartlarda yetişir ama geç ahar donları büyük risk. Geç çiçek açan türlerde de riskin düşük olmadığı söyleniyor.

Eski 30-08-2006, 15:53   #6
Yeni Üye

öncelikle ilginiz için teşekkürlerimi bir borc biliirm.
sanırım bizim köyde badem ceviz yetişrtirilmekte ama sadece baglarda görmekteyim. herkesin bagında en az 1 2 badem agacı bulunmakta ve hersene ürün vermektedir. sanırım badem işine girebilirim.
iyi bir toprak analizi ve sondajdan sonra iyi bir verim elde edebilirim sanırım. bizim köyün 20 km uzagında alanlarda su bulunmakta ve sulu tarım yapılmakta . içinde su olan bi tarla alırsam oralarda ne yetiştirebilirim ?

teşekkrüler.

Eski 30-08-2006, 17:45   #7
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
whyliving hoşgeldiniz,

Mutlaka ilçe tarım müdürlüğüne gidip görüşün. Su bulursanız meyvecilik yapabilirsiniz.

İlçe müdürlüğünden yörenizdeki soğuk gün sayısını ve buna uygun yapabileceğiniz yetiştiricilik türünü öğrenebilirsiniz.

Sertifikalı tohumluk ve fidanla yapacağınız yetiştiriciliğe devlet desteği var. (Tarım bakanlığı çiftçiyi özendirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla sertifikalı üretim materyali ile yapılan yetiştiriciliği destekliyor. Ceviz, badem, meyve ağaçları, nohut, buğday, mercimek vs. destekleme kapsamında pek çok ürün var.)Meblağlar da sizin ilk yatırım fidan vaya tohum bedelinizi gerçekten karşılar.

Toprak analizlerini mutlaka yaptırın. Toprağınızın yalnız kimyasal ve fiziksel yapısına değil, profiline de baktırın. Meyvecilikte bu özellikle önemli.

Kolay gelsin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2006, 18:02   #8
Yeni Üye

ya suyu nasıl bulabilirim ? mesela sondaj yaptırsam ?

Eski 30-08-2006, 18:11   #9
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Elbette, arazinizde su yoksa sondaj yaptırmalısınız.Yakında kanalet varsa ondan da faydalanırsınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2006, 23:23   #10
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi whyliving
Sondaj yaptırmak o kadar zor değil. Burada sondajın metresini 25-30 YTL'ye yaptırıyorlar. Diyelim 50 metreden su çıktı. 1500 YTL kazı masrafı oluyor. Ancak bildiğim kadarıyla tarlanıza izinsiz kuyu kazdıramıyorsunuz. Önce ruhsat almanız gerekir. Sonra enerji sorunu var. Elektirk bölgede yoksa suyu motorinle çıkaracaksınız. Bu da maliyetli bir iş.

Eski 31-08-2006, 00:47   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi whyliving
ilk olarak derin su kuyusu (sondaj) kazan bir firma bulmanız gerekiyor. Fakat onların söylediğine aldanmayın, illaki bir joeloji mühendisine veya joefizik mühendisine zemin etüdü yaptırın. Çünkü kuyucular sizin suyunuzdan çok kendi ceplerini düşünüyorlar. Onların "Burda su vardır" demelerine aldanmayın. etüdünüzü yaptırın. Gelen mühendis size yer altı suyunun yerini, derinliğini ve miktarını söyleyecektir. Eğer yoksada yok diyecektir. O yüzden mühendisten şaşmayın. Ben iki kere üç kağıda geldim, ona dayanarak söylüyorum
derin su kuyularında (sondaj) fiyatlar ise ortalama şöyle:
Zemin etüdü : 500 YTL
işçilik: metre hesabı çalışılıyor, derinliğine ve çapına göre metresi 40-70 milyon arası
derin kuyu borusu : çapına göre metresi 10-15 Ytl
çakıl: 8-10 metrede 1 metreküp gider, metresi 20 YTL + nakliye
dalgıç pompa: suyu bulduğunuz derinliğe göre 1000 YTL ile 7 YTL
Kuyucudan fiyat istediğinizde size bir malzemelei birde malzemesiz fiyat verecektir. Malzemesiz anlaşmanızda fayda var. Onlar ucuz malzeme kullanıyorlar. En ince dalgıç pompanın 180 mm olduğunuda hatırınızda tutun. 140 mm lik bir sondaja dalgıç pompa salmanız oldukça zor olacaktır

Eğer keson kuyu açarsanız metre fiyatı 2 m çap için 350 YTL, 3 m çap için 600 YTL. Daha geniş açıtrmanızda mümkün. Fakat ben fiyatlarını bilmiyorum. Benim keson kuyum 2 m çapında 6 m derinliğinde. 8 m çapında olanını da gördüm.2 m çap için giden malzeme ise; her m derinlikte 1 m3 çakıl 5 torba çimento, 6 boy 8lik demir.
çakıl m3= 20 YTL
çimento torba: 7 YTL
demir boy= 5 YTL
elektrikli su motoru (2' giriş 1,5' çıkış 2 beygir, monofaze ) 440 YTL

(fiyatlar yaklaşıktır)

Eğer su bulursanız, yazlık ürün veya çok yıllık ürün ekme şansınız olacaktır. SOrgum-sutan otu, silajlık mısır ikinci ürün olarak ekilebilecekken (yani fiğ hasatından sonra) çok yıllık olarakta yonca ekebilirsiniz. Eğer çevrenizde hayvancılık yaygınsa bunlar en çok aranan yem bitkileridir.

Meyve bahçesi tesisinde ise dikkat etmeniz gereken (bence) pazar değeri yüksek türler ekmenizdir. Tabii bulunduğununz yörenin iklim koşullarınıda göz önüne alarak. Misal olarak şu anda Grany Smith cinsi elma Starking Delicous elmadan 3 kat fazla paraya satılmaktadır. Bir mayve bahçesi tesisi en az 15-20 sene için kurulur. 5 sene sonra yeni bir çeşit için, yeni bir bahçe kurmak çok karlı bir iş değildir. Bu yüzden türün seçimini çok dikkatli yapmak gerekir. Meyve sebze fiyatlarını, İstanbul meyve sebze halindentakip edebilir, sorgulayabilirsiniz.

Eski 31-08-2006, 11:51   #12
Yeni Üye

teşekkrüler

Eski 09-11-2006, 10:13   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2006
Merhaba Uşaklı arkadaşım;

Susuz arazi için cevizi de düşünmeni tavsiye derim. Sertifikalı fidandan yapacağın bahçe için dönümüne devlet 250,00 YTL destekleme veriyor.
Bildiğim kadarı ile fazla su ihtiyacı yok,Tankerle sulama ile sorununu çözebilirsin.
Birde Allahdiyen kirazi (Ziraat 0900) çeşidini araştırmanda fayda var,

farko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2006, 00:20   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Aşk gibi yeşil sürgünler :)

Öncelikle merhaba, mezun olduğum üniversite ve bölümümle alakalı olmamasına rağmen tohum ve fidancılık konusuna karşı bi mehil vermek istiyorum hayatıma; değişik şeyler okuyorum ve inceliyorum, ve bukadar ilginç ve özel bi şey yazılmalı mı diye sorarken, evet yazılmalı diyen içimdeki sese kulak veriyorum; bi yerlerden başlamak ve bi yerlere varmaksa insanın hayatta yapmak istediği... bende birşeyler yapmak istiyorum.
Dünyanın diğer ucunda yaşayan bir insanla aramızda yeşeren "dünyanın en değerli çiçeği" için...

Neden bilmiyorum ama içimden bi his beni buralara kadar getirdi, yeşeren tohumlar ve yeşertmekle ilgili bi his...

Paylaşmak istediğim şey; 1/2 dönüme yakın bir arsası var babamın, ekonomik imkanlarım çok kısıtlı, Orada birşeyler yeşertmek istiyorum tıpkı kalbimde yeşeren şey gibi...Ve bu yeşerttiğim şeylerden elde ettiğim geliri biriktirerek, yine yeşertmek, bakmak, büyütmek istediğim kalbimdeki çiçeğe yatırım yapmak istiyorum...
Arsamda ne tohumu yetiştirebilirim ve gelir elde edebilirim? ****** koşulların uygunluğu önemli yeşertmek için bişiyleri...Örneğin Mavi Ladin tohumu... Bilemiyorum...Elde ettiğim gelirle içimin yeşiline gitmek tek arzum...
Bana fikir verebilecek Yeşil dostlarının fikirlerini bekliyorum,
İçimizdeki ve Doğadaki yeşilliklerin büyüyüp tüm dünyaya kök salması dileklerimle herkese sevgiler...

green_45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2006, 00:35   #15
Ağaç Dostu

bahcıvan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
green 45 öncelikle hoşgeldiniz. Bir arsanız olduğunu ve burayı ekmek istediğinizi söylüyorsunuz fakat arsanız nerdedir, iklim ve toprak koşulları nedir bunlar hakkında bir bilgi vermemişsinizki sitedeki arkadaşlar, uzmanlar size yardımcı olacak bir şeyler söylesinler.
Siz en iyisi öncelikle kendiniz tanıtın, sonra toprağınızı ve iklimi mutlaka size yol gösteren çıkacaktır.
İçinizde yeşeren sevginin sarmaşıklar gibi uzayıp, dilediğiniz yere ulaşması dileğiyle

bahcıvan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2006, 01:15   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Teşekkür ederim bahcıvan hoşbulduk, Arsam Manisanın şirin bir ilçesinde,şu anda orayı kiralayan bi kişi orada çiçek ve ağaç fidanları yetiştiriyor,****** çok korsan bi yöntemle,pek bilinçli birşey değil yani, orada kendim birşeyler yetiştirmek istiyorum ****** daha bilinçli olarak,tabi konu bana çok yabancı,ama birşeyler yapmak istiyorum ilk açtığım konuda bahsettiğim gibi, ilginiz için teşekkürler...

green_45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2006, 09:19   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2006
Sayın Green 45 bende manisanın salihli ilçesinde ikamet etmekteyim.

Mesleğimle pek alakalı olmasada küçük çaplı fidancılık işi ile ilgilenmekteyim.

Yaşadığınız yer manisanın neresi bilmiyorum fakat sözünü ettiğiniz Mavi Ladin yüksek rakım bitkisi,ve size getiri olarak dönüşü uzun zaman alacak bir tür.
Tohumdan çıkan fideleri iki sene yastıkta bektetip,sonra torbaya alacaksınız oradada iki sene kalacak daha sonra ya satacak **** repikaj veya büyük boy torbada bakımına devam edeceksiniz.

Şu an için bence size en uygun tür Ihlamur, hem kısa zamanda paraya çevirme imkanı,hemde ıhlamura olan talep gün geçtikçe artıyor.

Bir diğeride yaşadığınız yerin özelliğine göre himalaya sediri ,
Bu ikisi kısa zamanda size getirisi olacak bitkiler,

farko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2006, 11:59   #18
Ağaçsever

çınaraltı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Merhaba Sayın Farko ve Sayın Green45;
Ben de Urganlı/Yeniköy'denim
Ihlamuru nasıl çoğaltabiliriz?
Çelikten mi? Kök sürgünleriyle mi?
Tohumdan mı?
Bir de ıhlamur fidanına olan talep ne durumdadır?
Geçmiş mesajlarınızdan edindiğim bilgiye göre halihazırda yetiştirdiğiniz ıhlamur fidanlarınız var.
Ben de green45 gibi yarım dekara yakın arsamda fidan üretmek istiyorum.
Ama merdiven altı olsun istemem
Şu an elimde sadece altuni mazı tohumlarım var.
Kış sonunda da çınar tohumlarını toplayacağım
benden daha tecrübeli olarak tavsiyelerini dikkate alacağımdan emin olmanızı isterim
Selamlar

çınaraltı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2013, 14:00   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2013
uşak ta tarım

uşağın neresinde tarım yapacaksın dostum

sentas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024