agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 2 Gönderen Fagus Sylvatica
  • 2 Gönderen orkuntulu
  • 2 Gönderen Fagus Sylvatica

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-01-2013, 18:33   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2008
2 köpekli bahçe için yer örtücü

Merhabalar,
İzmir, Buca da bulunan evimin 100 m2 bahçesi var. Bahçede 2 adt de cane corso cinsi köpeğim var. Geçen yaz 5 karışımlı çim ekmiştim ama sanırım köpeklerin idrarı çimi kuruttu. Köpeklere ve basmaya dayanıklı bir yer örtücü tavsiyesinde bulunursanız sevinirim. Şimdiden önerileriniz için teşekkürler.

orkuntulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 18:54   #2
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Bermuda çimi deneseniz? Bildiğim kadarıyla tuzluluğa daha dayanıklı diğer çimlere göre. Hem İzmir için de ideal ve önerilen bir tür. Kışın soğuktan sararır ama üstten tohumlama yöntemiyle kışın da yeşil tutabilirsiniz. Bermuda çimi ilkbaharda tekrar yeşerecektir. Çok da dayanıklıdır ayrıca. Kökleri falan çok güçlüdür. Rizomlu olduğu için çok hızlı yayılır ve köpeklerinizin açtığı çukurları çok hızlı bir şekilde kapatır. Daha ideal bir çim türü olduğunu sanmıyorum. Ama eğer narin bitkileriniz varsa dikkatli olmalısınız. Çok yayılıcı olduğu için onları bastırabilir.

YeniBON ve dalya35 beğendi.
Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 19:33   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fagus Sylvatica Mesajı Göster
Bermuda çimi deneseniz? Bildiğim kadarıyla tuzluluğa daha dayanıklı diğer çimlere göre. Hem İzmir için de ideal ve önerilen bir tür. Kışın soğuktan sararır ama üstten tohumlama yöntemiyle kışın da yeşil tutabilirsiniz. Bermuda çimi ilkbaharda tekrar yeşerecektir. Çok da dayanıklıdır ayrıca. Kökleri falan çok güçlüdür. Rizomlu olduğu için çok hızlı yayılır ve köpeklerinizin açtığı çukurları çok hızlı bir şekilde kapatır. Daha ideal bir çim türü olduğunu sanmıyorum. Ama eğer narin bitkileriniz varsa dikkatli olmalısınız. Çok yayılıcı olduğu için onları bastırabilir.
Bahçedeki tüm bitkilerimi yedi yaramazlar. Şimdi köpeklerin yetişemiyeceği yüksekliğe büyük saksılar koyup tekrar bir düzenleme yapıcam.

Eski 28-01-2013, 20:14   #4
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

İyi bir fikir. Benim köpeklerim de öyleler. Başka işleri yok çiçeklerin üstüne çıkıyorlar

YeniBON ve dalya35 beğendi.
Eski 01-02-2013, 16:42   #5
Yeni Üye

Çim seçimi için hala vakit var ama Bermuda çiminden başka ne olabilir?

Eski 02-02-2013, 10:49   #6
Yeni Üye

Güncel...

Eski 02-02-2013, 23:11   #7
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Bir de zoysia japonica diye bir çim türü var. onun da bermuda çimiyle tüm özellikleri neredeyse aynı. onun gibi dayanıklı sadece görüntüsü biraz farklı. Ama çim dışında bir yer örtücü arıyorsanız ne yazık ki pek şensınız yok gibi. Çünkü gördüğüm bir yerde basılmaya dayanıklı değil diyordu. köpeklerinizle işiniz var yani

Eski 30-05-2015, 22:56   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2015
Konuyu hortlatıyorum ama foruma yeni üyeyim nereden konu açılacagını bilemedim..,ben daha evimi almadıgım zamanlarda hep okuyordum uzun zamandır forumu takıp edıyorum pek cok bılgıyı buradan topladım dıyebılırım..

Benım antalyada bahçeli bir Evim var,3 gun oldu tapu yapalı...)..Bu evı alırken hep hayalım yemyeşil bahçesi olmasıydı,bahçe ölü şu an hafıf yeşerme var kayrak taşı arasına döşemek istiyorum yürüyüş yolu gibi,hepsini kendim yapacagım..ama hangı tohumu ekmelıyım bılemedım çim biçme makınasından nefret edıyorum yıka temızle bırde ona kıler lazım muhafaza edebeılmmek ıcın daha depo yaptırmadım.Almanyadayken ek iş olarak komşuların willalarının bahçesini çim biçme makınasıyla temızlerdım bana yıkatıp temızletmeden asla gıtmeme ızın vermezlerdı..o yuzden gıcık oluyorum cım bıcmeye....makınayı eledıgıme göre ne ekebılırım....??
Fare kulagı tohumu dedı bırılerı ? sız ne dersınızç?bu nasıl ekılır toprak ılk etap nasıl harmanlanır ?..

tohumcu zirai tarımcılar hatta tarım kooperatıfıne bıle gıttım sordum,net bılgıye ulaşamadım.en guzeli yine sizlersınız dıye danısmak istedim.birde unutmadan bir sokak köpeğim var bebektı yolda buldugumda sımdı 5 aylık olmasına ragmen kocaman oldu dahada buyuyecek gıbı,hıc durmuyor ona klube ypacagım ama özgurce dolaşsın cımler uzerınde istiyorum..tavsıyelerın hepsıne açıgım...tecrubeli arkadaşlardan yardım beklıyorum..
Şimdiden cevap veren arkadaşlara Teşekkürü bir borç bilirim....

ADA07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024