agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler
  • 1 Gönderen Tika
  • 3 Gönderen mandalinci
  • 3 Gönderen gilan
  • 4 Gönderen kelebek çalısı
  • 1 Gönderen Tika
  • 1 Gönderen talhacatalbas
  • 1 Gönderen Tika
  • 1 Gönderen Tika

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-06-2012, 08:14   #1
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Talking Bodrum/Turgutreis'teki bahçeye bitki önerileriniz nelerdir?

Kayinvalidem Bodrum/Turgutreis'te yasiyor.Tadilat sirasinda cicekler zarar gormus.Bahceye uygun ( cok yillik olsa daha iyi olur ) , fazla bakim gerektirmeyecek bitki onerilerinizi bekliyorum.

1 ay sonra gittigimizde buna gore bitki alisverisi yapip bahce duzenlemesi yapacagiz.Sizlerle once- sonra goruntulerini paylasmak isterim.Buyuk bir bahceleri yok,ama yine de alan duzenlemesi yapilabilecek kadar bir bolum var.

Tesekkurler simdiden.

Güzin Çakar beğendi.
Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2012, 08:35   #2
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Sayın Tika,

Kendi tecrübelerime dayanarak;

Çiçekler: mercan, sardunya, kedi tırnağı, sakız sardunya, kaktüs, sukulentler...

Çalı-ağaçlar, sarılıcılar: begonvil, yasemen, asma, amerikan sarmaşığı (çok yayılıcı), ağaç minesi, limon, mandalin, karabiber (kökleri çok yayılıyor, dikkat), palmiye (küçük bahçe için iyi değil), pasiflora, hanımeli, mavi yasemen, japon gülü....

Bunlar şimdilik aklıma gelenler, diğer arkadaşlar da önerilerde bulunacaklardır.

Tabii bahçenin güneş alması, toprak, bitkilerin yerlerini sevmesi, ilk dikildikleri zaman gerekli özenin gösterilmesi bitki gelişimini etkiler.

Kolay gelsin

gilan, Tika ve Güzin Çakar beğendi.
mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 00:04   #3
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Jacaranda

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 04:22   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Sn. Tika,

bahçenin genel olarak rüzgar alıp almadığı, baktığı yön, güneşli saatler, gölge bölümler, hatta kış aylarında su drenaj problemi olmadığından emin olmak gibi ilk olarak aklıma gelen faktörleri muhakkak göz önünde bulundurarak alışverişe çıkmanızı tavsiye ederim naçizane.

Ayrıca belirtmeden geçemeyeceğim ki, bodrum rengarenk begonvilsiz olamaz Cycas da tropik etki isterseniz bakım gerektirmeyen bir bitkidir. Solanum rantonetti mavi rengi sevenlerin listesinde bulunmalıdır kanımca, zira o da pek bakım istemez. Her dem yeşil Pittosporum tobira nana yine benim dekoratif ve iklimde sorunsuz geliştiğini gözlemlediğim bitkilerdendir. Hem yer de kaplamaz bodur olduğu ve kolaylıkla form verilebildiği için.

Bodur fırça çalısı kullanılabilir. Zakkum mahrumiyet sağlanmak istenen yerlerde perdeleme amacı ile tercih edilecek hiç bakım istemeyen bitkidir yine. Renk alternatifi de olan bir bitkidir hem.

Güzel bir Akdeniz bahçesi yaratacağınızdan eminim

Kolaylıklar dilerim.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 08:55   #5
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Verdiginiz oneriler icin cok tesekkur ederim.Becerebildigim kadar yapmaya calisacagim.Bahceyle ilgilenme fikri,dusunce olarak cok guzel geliyor.Tatilde de bitkilerle ugrasmaya devam edecegim.Cok guzel Bahce duzenlemesi icin simdiden heyecanliyim.

Eski 01-08-2012, 20:43   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2012
palmiye ağacı )

Tika beğendi.
talhacatalbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 23:14   #7
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Bahcede zakkum zaten ekiliymis.
Aslinda duzenleme yapilacak cok fazla bir ayrinti da olmadigini gordum.Bazi yabani otlar buyumus.Kayinvalidem,birisini cagirip otlari yolduracagini soyledi.Herhalde bize is yaptirmak istemedi.Biz de ona mavi yasemin aldik,kokusuz ama burada cok guzel buyumus mavi yaseminler gordum.Yaprak guzeli aldim,cok guzel gelisiyorlar bu iklimde-cevrede ekili bahce ve saksilarda gordugum kadariyla-. Kustum cicegi ve adini yanlis hatirlamiyorsam kadife cicegi aldim,ayni ipek cicegine benziyor.Onun kalin yapraklisi gibi.
Fotograf cekip eklemeye calisacagim.Kayinvalidemin saksidaki sukulent turleri de cok guzel buyumusler.

Güzin Çakar beğendi.
Eski 01-08-2012, 23:18   #8
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Yine sardunya vardi,boylanan turden...
Buz cicegi ve Oldukca dallanip gelismis bir Senecio Angulatus,Askin Gozyaslari(buralarda her yerden ciktigini artik sokup attigini soyluyor kayinvalidem),Echeveria turunden iki bitki, adini bilmedigim ama bana cok nazli oldugu soylenen ama burada dallanip budaklanmis olan baska bir sukulent turunden de var. Limon agaci,mandalina agaci,nar agaci,domates,biberiye...Yani var da var. Pek duzenleme yapacak bir sey yoktu.

Güzin Çakar beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024