agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2012, 00:35   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2012
Ankaraya uygun meyve bahçesi

Merhaba Arkadaşlar,
Kaç saattir agaclar.net teyim bilmiyorum, ama gözlerim fena halde ağrımaya başladı,
En kısa zamanda bir etkinlikte görüşmek üzere diyorum. Bu arada Ankara'da meyve bahçesi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var, nasıl irtibata geçebilirim,
Sevgi ve saygılarımla.

kvurgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 22:41   #2
Ağaçsever

mtgokduman's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kvurgun Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar,
Kaç saattir agaclar.net teyim bilmiyorum, ama gözlerim fena halde ağrımaya başladı,
En kısa zamanda bir etkinlikte görüşmek üzere diyorum. Bu arada Ankara'da meyve bahçesi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var, nasıl irtibata geçebilirim,
Sevgi ve saygılarımla.
Sayın vurgun, hangi konuda yardıma ihtiyacınız var? Ben Ziraat Mühendisiyim, ağaçlar ve çiçekler konusunda çok şükür yataerli bilgi birikimim var yardımcı olabilirsem ne mutlu

mtgokduman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2012, 16:18   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mtgokduman Mesajı Göster
Sayın vurgun, hangi konuda yardıma ihtiyacınız var? Ben Ziraat Mühendisiyim, ağaçlar ve çiçekler konusunda çok şükür yataerli bilgi birikimim var yardımcı olabilirsem ne mutlu

Merhaba mtgokduman,
Öncelikle çok teşekkürler,
Ankara'da Modern meyve bahçesi kurmak (30-40 dönüm civarı) Ankara'nın hangi ilçesinde yapılmalı, Çubuk mu, Kalecik mi ....? ayrıca ne ekmeli, elma mı armut mu ....? yoksa madem bu kadar yatırım yapılacak ve sıfırdan yapılacak,
Ankara'da yapmaya değmez mi iklim koşullarından dolayı. Bu işin pazarı nasıldır, yarin öbürsügün meyve yi toplamaktan ise dalında bırakmak daha karlımı olur? Anlayacağınız kafamda bir sürü soru var ve kafam çok karıştı.
Ayrıca bahçesi olan **** bu iş ile uğraşan biri ile bu işin artısı eksileri üzerine konuşmak isterim, kağıt üzerindeki ile tarladaki farkı görmek isterim.

Şimdiden çok teşekkürler.

Eski 11-05-2012, 16:14   #4
Ağaçsever

mtgokduman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kvurgun Mesajı Göster
Merhaba mtgokduman,
Öncelikle çok teşekkürler,
Ankara'da Modern meyve bahçesi kurmak (30-40 dönüm civarı) Ankara'nın hangi ilçesinde yapılmalı, Çubuk mu, Kalecik mi ....? ayrıca ne ekmeli, elma mı armut mu ....? yoksa madem bu kadar yatırım yapılacak ve sıfırdan yapılacak,
Ankara'da yapmaya değmez mi iklim koşullarından dolayı. Bu işin pazarı nasıldır, yarin öbürsügün meyve yi toplamaktan ise dalında bırakmak daha karlımı olur? Anlayacağınız kafamda bir sürü soru var ve kafam çok karıştı.
Ayrıca bahçesi olan **** bu iş ile uğraşan biri ile bu işin artısı eksileri üzerine konuşmak isterim, kağıt üzerindeki ile tarladaki farkı görmek isterim.

Şimdiden çok teşekkürler.
Sayın Kvurgun, geç cevabım için üzgünüm, çok ciddi bir sağlık problemimiz yüzünden size hemen dönüş yapamadım. Şimdi herşey yolunda, cevap vereyim.

Kalecik de Çubuk da iyi seçimler önemli olan işiniz profesyonel boyutta orta ölçekli bir bahçe olacağından sizin için önemli olan kuruluş maliyetleri ve yol-pazar ulaşımı maliyetleridir.

Eğer Çubuk seçimini yaparsanız benim nacizane önerim Vişne olacaktır, toprak istekleri bu bölgeye uygun, fazlaca bir bakım gerektirmez ve her zaman satışı iyidir...Ceviz her ne kadar iyi para yapsa da toprak isteği yüksek olan bir ağaçtır. Ancak, bizde fakir toprakta da yetiştirilir. Fakat doğru olan derin toprak profili ve uygun sulama suyu olan bölgede yetiştirmektir.Epey bir sürede optimum meyve vermesi için beklemeniz lazım...

Kalecik de son derece uygun yer, elma başta olmak üzere, vişne veya kiraz öneririm.Elmada grany smith denilen yeşil tür satışı sonderece iyidir, kiraz zaten daha dalında satılıyor, vişnede aynı şekilde..Yaklaşık 4 senede iyi meyveye gelir 7.yıldan itibarende çok çok güzel geliri olur...

Kapsamlı araştırmayı yer kararından sonra konuşuruz gerekirse beraberde gideriz bakarız, benim asıl alanım topraktır, numune alır bakarız...sağlıcakla kalınız...

Eski 12-05-2012, 16:52   #5
Ağaçsever

simetri's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Ankara civarında üzüm hariç ticari meyvecilik var mı? Sanmıyorum.
Olanda para kazanıyor mu? Sanmıyorum.
Ben olsam Ankara yerine iklimi daha uygun, satış ve pazarlama olanakları yüksek olan illeri (Örneğin Burdur, Isparta, Muğla) tercih ederim

simetri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2012, 13:47   #6
Ağaçsever

mtgokduman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi simetri Mesajı Göster
Ankara civarında üzüm hariç ticari meyvecilik var mı? Sanmıyorum.
Olanda para kazanıyor mu? Sanmıyorum.
Ben olsam Ankara yerine iklimi daha uygun, satış ve pazarlama olanakları yüksek olan illeri (Örneğin Burdur, Isparta, Muğla) tercih ederim
Kalecik, Çubuk, Ayaş ve Beypazarı, Nallıhan bölgesinde Napolyon Kiraz,dut,elma, vişne ve ankara armudu yetiştiriciliği vardır ve ciddi ekonomik girdi sağlar... Ankara her ne kadar soğuk iklimi olsada yerli türlerde pazarı iyidir...

Eski 16-08-2012, 10:58   #7
Yeni Üye

Merhabalar,
Sayın mtgokduman, sağlık sorunundan bahsetmişsiniz, Allah CC acil şifalar versin,
sağlık, sıhhat, afiyet versin, burdanda anlaşılıyorki herşeyin başı sağlık sıhhat, hiç birşeyi ama hiçbirşey kafaya takmamak lazım,
cevabınız için çok teşekkür ederim, aslına bakarsanız kafam karısık, şu an özel sektörde çalışıyorum, gittiği yere kadar gitsin düşünüyorum, sonra ya burada çalışırken aynı zamanda da kendi işini kurmaya başlaki işten çıkarılınca sıkıntı yaşamayasın diyorum, bu düşüncelr içinde git gellerdeyim. şimdide Erzincan'da seramı yapsam diyorum, yoksa küçükbaş hayvancılıkmı?

Eski 16-08-2012, 11:00   #8
Yeni Üye

mtgokduman tekrar dan Allah acil şifalar versin.
Cevabınız için cok teşekkürler. Siz olsanız tarım üzerine ne yapmak isterdiniz?
Sera?
Meyve?
..

Saygılarımla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024