agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-07-2009, 13:06   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Zeytin ağacı ve kuzey Marmara

Satışta gördüğüm ;saksıda 2 metrelik zeytin ağacını Şile de saksısı ile yaşatabilirmiyim.
Ağacın gövde çapı 25 cm.Dalları budanmış,yeni sürgün dallar vermiş durumda..
Teşekkürler

mimar999 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2009, 13:41   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Formumuzun düzenlediği etkinliklerden bir tanesi olan 11 Nisan 2009 tarihinde İstanbul Anadolu yakasında bulunan Nezahat Gökyiğit botanik bahçesini gezmiştik. Burada 300 yıllık bir zetin ağaçı görmüştük. Bu ağaç İstanbul'da yaşamayı başarmış. Siz de Şile'de denemeniz lazım ama don tehlikesine karşı önlem almalısınız. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Turu (11 Nisan 2009 Cumartesi ) sayfasında 300 yıllık zeytin ağaçının resmini görebilirsiniz.

Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2009, 14:19   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Gene o civarlarda, Carrefour alışveriş merkezinin bahçesinde saksı içinde yıllardır yaşayan zeytin ağaçları vardı.

Bir tanıdığımın, Yalovadan aldığı ufak zeytin fidanı Edirnede yere dikili olarak 4-5 yıldır yaşıyor ve gelişiyor. Daha meyve vermemiş.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2009, 10:30   #4
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn. Mimar999,

Doğu karadeniz ve hatta Artvin çoruh nehri kenarlarında zeytin yetişiyor.
Zaten bu paralel ispanyanın arbequina yetistirdiği katolaonya bölgesi ile aynı paralelde.

Her çeşit zeytin belki olmayabilir ama bazı çeşitlerimiz olabilir diye düşünüyorum. Dona dayanıklı veya denize yakın yerlerde bol güneş alan kısımlarda olabilir.
Kolay gelsin.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2010, 04:48   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2008
şile'nin bütün sahilinde delice (yabani) zeytinler var. rumların yaşadığı dönemde şile ve etrafında zeytincilik yapıldığını biliyoruz. dondan korkmanıza hiç gerek yok zeytin ağacı -10 dereceye kadar soğuklarda rahatlıkla yaşar. hatta -12 dereceye kadar dayanabilir. gemlik ya da diğer marmara tipi zeytinleri ekerseniz verimi daha yüksek olur. not: carrefour'daki saksılara bakmanıza hiç gerek yok tuzla, gebze ve pendik'te 1980lere kadar zeytinlikler vardı, zeytin kuzey marmara ve karadenizin doğal bir parçasıdır. selamlar.

Aporia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2010, 18:46   #6
/

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Her çeşit zeytin belki olmayabilir ama bazı çeşitlerimiz olabilir diye düşünüyorum. Dona dayanıklı veya denize yakın yerlerde bol güneş alan kısımlarda olabilir.
Kolay gelsin.

yesilgazi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2010, 18:56   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2010
benim üniversitede okuduğum Burdurda dahi zeytin olmaktadır, çünkü gölün ılıtıcı etkisi sayesinde, bir çok ailenin bahçesinde gördüm, silivride denizin ılıtıcı etkisiyle zeytinin verimli olacağını düşünüyorum.

denenmenizde fayda var.

haskral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2010, 21:22   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2010
Sayin Arkadaslar Siteye yeni uye oldum. Bir merakima tatmin edici bir cevap ariyorum. Sapanca`nin 5 km. guneyinde Fevziye koyunde bir bahcem var. Cevrede hic zeytin agaci goremiyorum ama ben israrla 6-7 agac bile olsa zeytin yetistirmek istiyorum cunku hastasiyim. Sogukla ilgili bir durum mu? Cozumu var mi?
Tesekkur ederim..

Ebruland Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2010, 23:54   #9
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ebruland Mesajı Göster
Sayin Arkadaslar Siteye yeni uye oldum. Bir merakima tatmin edici bir cevap ariyorum. Sapanca`nin 5 km. guneyinde Fevziye koyunde bir bahcem var. Cevrede hic zeytin agaci goremiyorum ama ben israrla 6-7 agac bile olsa zeytin yetistirmek istiyorum cunku hastasiyim. Sogukla ilgili bir durum mu? Cozumu var mi?
Tesekkur ederim..
Kışın -7'nin altına iniyorsa yaşamayacaktır.

Bildiğim kadarıyla köyünüz zeytin bölgesini ucu ucuna kaçırıyor.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2010, 01:16   #10
Yeni Üye

Sayin meyvelitepe cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Ama zeytin ağacı ile kuracağım sevgi bağı ile beni madur etmeyeceklerine inancım var. Ağaçlarımı soğuk ve dondan koruma yollarını öğrenip uygulayacağım.

Eski 21-11-2010, 16:33   #11
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ebruland Mesajı Göster
Ağaçlarımı soğuk ve dondan koruma yollarını öğrenip uygulayacağım.
Değerli forumdaşım..

Zeytin gibi ılıman bölge ağaçlarını dikmeye karar vermeden önce bölgenizin ekstrem ısı değerlerini inceleyiniz..Doğayla inatlaşmak emeklerinizin heba olmasına yol açabilir..
Ben Çanakkale Biga'lıyım..
Geçen yıl denizden uzak ve 200-300 metre yükseklikte olan zeytin bahçeleri çok büyük zararlar gördü Çanakkale'de..
Deniz kenarına çok yakın alanlarda -7 riskli sıcaklık pek görülmezken denizden uzaklaştıkça bu değerler -7'nin üzerine çıkmış ve zeytin ağaçlarının özellikle genç filizlerinin ve yapraklarının kavrulmasına neden olmuştur..
Örneğin;Biga İlçe Tarım Müdürlüğü önünde özenle yetiştirilmiş 7-8 yaşlarında zeytin ağaçları vardı..kavruldular..
Karabiga-Biga yolu üzerinde denizden 8-9 km uzaklıkta bir yamaçta 2-3 yaşlarında bir zeytin fidanlığı vardı..soğuktan kavruldular..Bunlar benim gözlemlediklerim..
Benim 170 adet fidanım denizden 500 metre uzakta olduğu için ve yüksekte olmadığı için poyraza açık bir yerde olmalarına rağmen o donlardan hiç etkilenmediler..

İklimler çok ayarsız..
Ilıman kışlara aldanıp zeytine müsait olmayan bir yerde zeytinlik kurmaya kalkarsınız..yıllar geçer..güzel güzel büyürler..boylanırlar..ama 5-10 sene sonra sert bir kışta fidanlarınız ziyan olup giderler..

Bakın..Tekirdağ/Şarköy genel olarak zeytine çok müsaitttir..ama denizden 300-400 metre yüksek yerlerde zeytinlik tesis ederseniz orada dahi riske girebilirsiniz..Geçen yıl,uzun yıllardan beri ilk defa Şarköy gibi bir bölgede bile yanlış alanlara tesis edilen zeytinlikler çok hasar gördü soğuklardan..
Zeytinlik kurmadan önce bölgenizin yıllara göre en düşük sıcaklık değerlerini incelemekte yarar var:
http://www.meteor.gov.tr/veridegerle...px?m=CANAKKALE

Eksi 7'nin görülebilme olasılığı olan alanlar zeytin için çok risklidir..

''soğuk ve dondan koruma yollarına'' gelince..Bunun için ön şart,kışın su tutan veya yağışları geçirmeyen topraklar zeytine hiç elverişli değildir..
Zeytin ekilen toprak mutlaka süzek olmalıdır..olası aşırı yağışları süzebilmeli,su günlerce toprakta birikmemelidir..
İkinci olarak ise,fidanlarınızı donların zararlı etkilerinden korumak istiyorsanız özellikle fosfor,potas ve bor eksiklikleri konusunda dikkatli olmalısınız..Hasat sonrası ilk soğuklardan sonra bordo bulamacı uygulanmalıdır..Bitki antifirizleri de denenebilir:
http://www.bitkiantifirizi.com/plant...e_type=answer2

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2010, 16:39   #12
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

8 yaşında oldukça güzel besleyip büyüttüğüm zeytin fidanlarımdan son üç yıldan beri verim alamıyorum..
Fidanlarım tam çiçek yüklü iken aynı günlerde esen kavurucu çöl rüzgarları nedeniyle çiçekleri kavurup dökmektedir..Üç yıldan beri bu durum böyle..Sadece bende değil,benim civarımda olan zeytinlerde de aynı durum var..
Mahsul alamıyorum 3 yıldır..

Sanki o kavurucu rüzgarlar fidanların çiçekte olmasını bekliyor..Çiçekler salkım salkım dökülüyor çoğunlukla açamadan..

Konuyla ilgili öneri ve bilgisi olanların yanıtları için şimdiden teşekkürler..

Eski 22-11-2010, 22:18   #13
Yeni Üye

Değerli ağaç dostu Pria
Vakit ayırıp detaylı izah verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi dikkatle uygulamaya çalışacağım, yönlendirdiğiniz linkler için de ayrıca teşekkürler...

Eski 23-11-2010, 11:43   #14
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
8 yaşında oldukça güzel besleyip büyüttüğüm zeytin fidanlarımdan son üç yıldan beri verim alamıyorum..
Fidanlarım tam çiçek yüklü iken aynı günlerde esen kavurucu çöl rüzgarları nedeniyle çiçekleri kavurup dökmektedir..Üç yıldan beri bu durum böyle..Sadece bende değil,benim civarımda olan zeytinlerde de aynı durum var..
Mahsul alamıyorum 3 yıldır..

Sanki o kavurucu rüzgarlar fidanların çiçekte olmasını bekliyor..Çiçekler salkım salkım dökülüyor çoğunlukla açamadan..

Konuyla ilgili öneri ve bilgisi olanların yanıtları için şimdiden teşekkürler..
Sn. pria ,
Merhaba . Zeytinliğiniz nerede ve hangi cins . Birde bu rüzgarların sıcaklığı ne kadar hiç ölçtünüz mü ? Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 20:19   #15
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syıldıran Mesajı Göster
Sn. pria ,
Merhaba . Zeytinliğiniz nerede ve hangi cins . Birde bu rüzgarların sıcaklığı ne kadar hiç ölçtünüz mü ? Selamlar . .
Çanakkale/Biga sahil kesiminde..Fidanlarım Gemlik tipi..Rüzgarların sıcaklığını ölçemedim ama kavurucu sam yeli mi desem,çöl rüzgarı mı desem..Bunaltıcı bir sert rüzgar..

Benim zeytinliğim tepede,rüzgara çok açık..Benzer konumda olan zeytinlikleri de yalayıp kavuruyor 3 yıldan beri..Ama,çok sahile yakın veya köy içinde duvar veya ev kuytusunda olan zeytinlerin bundan pek etkilenmediğini de gözlemliyorum..Benim fidanlıkta da daha alt kısımlarda biraz daha kuytu olan alanlarda çiçeklenme ve dane tutumu fazla oluyor..
Çiçeklerin biraz daha erken açmasını sağlamak için birşeyler mi yapmalı yoksa?
Çiçekler genelde mayıs ortalarında açıyor..

Rüzgarın kavuruculuğuna bizzat tanık olmasam inanın acaba besin ve iz element noksanlığı mı var acaba diye şüpheleneceğim ama böyle durum da pek yok..Yine de bu yıl kumlu fidanlık toprağına %20 humus ve mikrobesin içeren 12x12x12 organik+inorganik gübre kullacağım..

Eski 24-11-2010, 06:55   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Angry el-zeytun.

Tüm Kuzey Akdeniz'de zaman zaman don görülüyor. Geçen sene İspanya'da büyük bir don yaşandı. 5-6 sene önce Midilli Adası'ndaki zeytinlerde dondan büyük hasar oldu. Çanakkale ve etrafında da birkaç sene önce don olayı yaşandı ve aynı dönemde Yunanistan'ın kuzeyi de etkilendi. Bütün bunlar o yörenin zeytin tarımına uygun olmadığı anlamına gelmiyor. Zeytin ağacı kolay kolay ölmez gerekli budamalar ve bakımlar yapıldıktan sonra ağaç birkaç sene içinde eski haline dönebilir. -7 kesin bir derece değil, -8'de hemen ağaç ölecek demek değil bu. Ağaçların başına gelende donun tek etken olduğunu düşünmüyorum genellikle insanlar ağaçlarına gerekli bakımı yapmıyorlar, bir bahçe dondan etkilenirken yanındaki bakımlı bahçeye bir şey olmuyor.

Aporia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2010, 13:29   #17
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Alıntı:
Çanakkale/Biga sahil kesiminde..Fidanlarım Gemlik tipi..Rüzgarların sıcaklığını ölçemedim ama kavurucu sam yeli mi desem,çöl rüzgarı mı desem..Bunaltıcı bir sert rüzgar..

Benim zeytinliğim tepede,rüzgara çok açık..Benzer konumda olan zeytinlikleri de yalayıp kavuruyor 3 yıldan beri..Ama,çok sahile yakın veya köy içinde duvar veya ev kuytusunda olan zeytinlerin bundan pek etkilenmediğini de gözlemliyorum..Benim fidanlıkta da daha alt kısımlarda biraz daha kuytu olan alanlarda çiçeklenme ve dane tutumu fazla oluyor..

Rüzgarın kavuruculuğuna bizzat tanık olmasam inanın acaba besin ve iz element noksanlığı mı var acaba diye şüpheleneceğim ama böyle durum da pek yok..Yine de bu yıl kumlu fidanlık toprağına %20 humus ve mikrobesin içeren 12x12x12 organik+inorganik gübre kullacağım..
Sn. pria ,
Bizim buralar Çanakkaleye göre çok çok daha sıcak oluyor. Karacasu ilçesi gibi yayla yerler dışında gemlik cinsi zeytinden verim ve kalite olarak iyi sonuç alınamıyor. Tahminimce gemlik türü zeytin çiçeklenme dönemindeki aşırı sıcaklara karşı hassas. Eğer imkanınız varsa zeytinliğin etrafına rüzgar kıran tesis edin ve birde deneme amacıyla sıcaklara dayanıklı türlerden birkaç çeşit zeytin dikin. Toprağa uygulayacağınız bitki besleme ürünleri uygulamasının ne derece faydalı olacağı konusunda yeterli bilgim yok , eğer uygulama yaparsanız sonucu paylaşırsanız memnun olurum. Selamlar . .

Eski 26-11-2010, 18:58   #18
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syıldıran Mesajı Göster
Sn. pria ,
Bizim buralar Çanakkaleye göre çok çok daha sıcak oluyor. Karacasu ilçesi gibi yayla yerler dışında gemlik cinsi zeytinden verim ve kalite olarak iyi sonuç alınamıyor. Tahminimce gemlik türü zeytin çiçeklenme dönemindeki aşırı sıcaklara karşı hassas. Eğer imkanınız varsa zeytinliğin etrafına rüzgar kıran tesis edin ve birde deneme amacıyla sıcaklara dayanıklı türlerden birkaç çeşit zeytin dikin. Toprağa uygulayacağınız bitki besleme ürünleri uygulamasının ne derece faydalı olacağı konusunda yeterli bilgim yok , eğer uygulama yaparsanız sonucu paylaşırsanız memnun olurum. Selamlar . .
Benim de kanaatim öyle..Gemlik zeytini nisbi nemi yüksek hafif serin alanları seviyor..Samyeli ve çöl rüzgarları etkiliyor gibi..
Bir de bize kuşuçuşu 10 kilometre kadar uzakta bir Demir Çelik fabrikası var..Hurda demir işliyor..Adı İÇDAŞ..Bu firmanın baca gazları hakkında da bizim buralarda bir takım tevatürler dolaşıyor..Ben pek inanmıyorum ama olabilir belki..

Benim fidanlıkta 200 yaşlarında bir yabani zeytin var..Gemlik'lere göre bir hafta 10 gün geç çiçekleniyor..O maşallah pıtrak gibi zeytin yapıyor..Onu bu yıl Edremit tip zeytinlerden aşılatacağım..
Ayrıca benim fidanlar bir kökte 4-5 gövdeli olduğu için 25-30 dala daha geç çiçeklenen zeytinlerden aşılatacağım nasipse..
İleride yine yazarım gelişmeleri..

Eski 27-11-2010, 10:00   #19
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Ben,çiçek zamanı zeytinlere ilaç atılmaz diye biliyorum.
Ama,az önce semt pazarında Orhangazi ve Bilecik'li zeytincilerle bir sohbetimiz oldu..
Onlar da Gemliklerin daha serin ve nemli iklimden hoşlandığını söylediler..

Yalnız biri beni uyardı..''Sen sıcak rüzgardan huylanıyorsun ama tam çiçek zamanı çiçek saplarını zeytin güvesi yiyor olabilir,çiçek açmadan bir hafta kadar önce bir kontak zehir at,bi de öyle dene'' dedi..
Mantıklı geldi banada..Çünkü ilgili dökümanlarda da var bu dert:

''Çiçek Dölü (Anthopagus ) : Yaprak dölünü takip eder. Çıkıştan sonra erginler yumurtalarını çiçekler açmadan önce çiçek tomurcuklarına koyarlar. Genç larvalar yumurtadan çıkınca çiçek organlarını kemirir ve meyve tutumunu engellerler. Taç yapraklar kurur ve kahverengileşir. Bir larva 30-40 tomurcuğu yok edebilir. Tomurcukları birbirine bağlayarak ağ örer ve içinde pupa oluşturur.''
http://www.izorya.com/index.php?opti...&id=4&Itemid=6

Bunuda bir deneyeceğim bu yıl..

Düzenleyen pria : 29-11-2010 saat 23:54
Eski 29-11-2010, 22:25   #20
Yeni Üye

denizbasak's Avatar

Giriş Tarihi: 29-11-2010
zeytin gazipaşa - antalya yöresinde çok yetiştiriliyor buraya çok uygun ancak yöntemler konusunda eski gelenekler kullanılıyor biraz daha bilinçlendirmek lazım insanları

denizbasak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2010, 09:18   #21
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Alıntı:
Ben,çiçek zamanı zeytinlere ilaç atılmaz diye biliyorum.
Ama,az önce semt pazarında Orhangazi ve Bilecik'li zeytincilerle bir sohbetimiz oldu..
Onlar da Gemliklerin daha serin ve nemli iklimden hoşlandığını söylediler..

Yalnız biri beni uyardı..''Sen sıcak rüzgardan huylanıyorsun ama tam çiçek zamanı çiçek saplarını zeytin güvesi yiyor olabilir,çiçek açmadan bir hafta kadar önce bir kontak zehir at,bi de öyle dene'' dedi..
Mantıklı geldi banada..Çünkü ilgili dökümanlarda da var bu dert:

''Çiçek Dölü (Anthopagus ) : Yaprak dölünü takip eder. Çıkıştan sonra erginler yumurtalarını çiçekler açmadan önce çiçek tomurcuklarına koyarlar. Genç larvalar yumurtadan çıkınca çiçek organlarını kemirir ve meyve tutumunu engellerler. Taç yapraklar kurur ve kahverengileşir. Bir larva 30-40 tomurcuğu yok edebilir. Tomurcukları birbirine bağlayarak ağ örer ve içinde pupa oluşturur.''
http://www.izorya.com/index.php?opti...&id=4&Itemid=6

Bunuda bir deneyeceğim bu yıl..
Sn. pria ,
Ben gerekli ilaçlamaları yaptığınızı düşünerek yazmıştım mesajımı. Çiçeklenme döneminde zeytin güvesi ve özellikle pamuklu bit zararlı olmakta , eğer ilaçlama yapılmaz ise zeytin ağaçları ya meyve tutamamakta veya çok az tutmaktadır. Bu nedenle ağaçlar çiçek açmadan hemen önce (Bizim buralarda Nisan sonu , mayıs başı , oraları bilemiyorum.) etkili maddesi dimethoathe olan Rogor , Poligor , Korumagor , İzgor vb. veya etkili maddesi fenthion olan Lebaycid , Prestige vb. bir insektisit ile ilaçlamanız zeytin güvesi ve pamuklu bit zararına engel olur veya en aza indirir. Yapacağınız ilaçlamada ilaçlama da makina deposuna yaprak gübresi koymanızda faydalı olacaktır. Çiçeklenme zamanı geldiğinde irtibatlaşırsak , bildiğim kadarıyla acizane yardımcı olmaya çalışırım. Selamlar . .

Eski 30-11-2010, 10:05   #22
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sn. Syıldıran..

Ben çiçeklenme öncesi genelde tüm fidanları dolaşır,pamuklu bir araştırması yaparım..Fazlaca pamucuklar göze çarparsa (son 5 yıl) POLİGOR atarım..Sistemik ve 15-20 gün etkili olduğu için..
Ama bu yıl işi daha sağlama almak istiyorum..Etki süresi 60 gün cıvarında olan ve özellikle hasat öncesi atmaktan çekindiğim,çok kuvvetli bir zehir olan SUPRACYDE'i kullanacağım..Kokusu çok berbat,atarken çok dikkatli olmak gerek..

http://www.fidanistanbul.com/urun/91...rkayaklar.html

Çünkü ben çiçeklenme döneminde gidiyorum köye ve ondan sonra ancak buğday hasat zamanı olan haziran sonlarında dönüyorum köye..O zaman da zeytin taneleri mercimek irisi gibi oluyor.

Bir de beni üzen şeylerden biri şu..Taneler temmuzda nohut gibi olmaya başladıklarında zeytin taneleri tepelerinden aşağıya doğru kararmaya başlıyor ve kararma tanenin yarısına doğru ilerlediğinde dökülüyor..
bu da çok zarar veriyor..
Bunuda çözemiyorum..Susuzluk sonucu mu,yoksa mantari veya bitki besin noksanlığı sonucu mu oluşuyor bu durum?
Yanıtlarınız için teşekkürler..

Eski 01-12-2010, 09:36   #23
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Alıntı:
Sn. Syıldıran..

Ben çiçeklenme öncesi genelde tüm fidanları dolaşır,pamuklu bir araştırması yaparım..Fazlaca pamucuklar göze çarparsa (son 5 yıl) POLİGOR atarım..Sistemik ve 15-20 gün etkili olduğu için..
Ama bu yıl işi daha sağlama almak istiyorum..Etki süresi 60 gün cıvarında olan ve özellikle hasat öncesi atmaktan çekindiğim,çok kuvvetli bir zehir olan SUPRACYDE'i kullanacağım..Kokusu çok berbat,atarken çok dikkatli olmak gerek..

http://www.fidanistanbul.com/urun/91...rkayaklar.html

Çünkü ben çiçeklenme döneminde gidiyorum köye ve ondan sonra ancak buğday hasat zamanı olan haziran sonlarında dönüyorum köye..O zaman da zeytin taneleri mercimek irisi gibi oluyor.

Bir de beni üzen şeylerden biri şu..Taneler temmuzda nohut gibi olmaya başladıklarında zeytin taneleri tepelerinden aşağıya doğru kararmaya başlıyor ve kararma tanenin yarısına doğru ilerlediğinde dökülüyor..
bu da çok zarar veriyor..
Bunuda çözemiyorum..Susuzluk sonucu mu,yoksa mantari veya bitki besin noksanlığı sonucu mu oluşuyor bu durum?
Yanıtlarınız için teşekkürler..
Sn. pria ,
Anladığım kadarıyla çiçeklenme öncesi ilaçlamayı yapıyorsunuz. Bu durumda sorun gene de o bahsettiğiniz sıcak rüzgaralara geliyor. İnsektisit olarak Supracide en son çare olarak kullanılacak ilaçtır , mecbur kalmadıkça kullanmayın derim. Zeytinliğinizin etrafına rüzgar kıran amaçlı olarak bizim buralarda kara selvi dediğimiz türden ağaçlar dikmeniz belki faydalı olabilir diye düşünüyorum. Birde bulabilirseniz sıcağa dayanıklı olan memecik ve çekişte türü delice üzerine aşılanmış zeytin fidanı bulursanız deneme için dikin derim. Bu iki cinste delice üzerine aşılı olmak kaydıyla tabiat şartlarına karşı , kurağa ve sıcağa dayanıklıdırlar. Selamlar . .

Eski 24-02-2011, 10:03   #24
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:

Tam çiçek zamanı çiçek saplarını güvelerin yediğine inanıyorum artık iyice..
Zeytin alamamamın tek sebebi bu..

Köy içindeki zeytinlerin çiçeklerini dökmemesinin tek sebebide Belediye'nin muntazaman köyiçinde karasinek,sivrisinek ilaçlaması yapması..
Kaldırımlarda ekili zeytinler bedavadan ilaçlanıyor Belediye tarafından..
İşin sırrını çözdük gibi.

Eski 25-02-2011, 14:48   #25
Yeni Üye

barisapa47's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2010
Arkadaşlar İstanbul Sarıgazi' de bir sitede mütevazi bir bahçe katım ve yaklaşık 50-m2 büyüklüğünde bir bahçeciğim var. Bahçeme trilye zeyrin fidanı, defne, 2 adet oya, kaymak ağacı, iğde, nar ve hatmi diktim. Biraz abarttığımın farkındayım. Zeytinim bahçenin kuzey cephesinde. Yazın sabahları 3-4 saat, kışın da 1-2 saat güneş yüzü görebiliyor. Ağacımdan randıman alabilir miyim acaba? Farkındayım, zeytin güneşe aşıktır ama?

barisapa47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 16:46   #26
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-07-2011
Ya arkadaşlar istanbul'da yetişmez heleki Şile'de soğuğu çok çetindir oranın hadi diktin diyelim ama meyve vermez.

Extraloob Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2011, 19:58   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2011
arkadaşlar sizce çatalca yöresinde zeytin yetişirmi ne dersiniz çatalcayı bileniniz var mı

likus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 16:20   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2007
zeytin için ılıman kış koşulları önemli. çatalca karasal kaçabilir. yetiştirebilme olanağın var ama biraz riskli derim ben. bozcaadada zeytin yetişmiyor mesela ki burası çatalcanın gördüğü dereceleri görmüyor. ama sert poyrazda bırak zeytini çam bile olmuyor..

werder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024