agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2009, 00:12   #1
Ağaçsever

gulaymutlu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
İzmir, Urla için uygun ağaç türleri...

merhaba arkadaslar sızden acıl yardım ıstıyorum.. İzmir-Urla'da ki yazlıgımın buyuk bır bahcesı var.. ve suan tamamen toprak topragı verımsız değil.. bıraz arastırma yaptım denız kenarına yakın oldugu ıcın yayılan köklü agaclar dıkılmesı gerekıyormus..

siz neler onerirsiniz?

gulaymutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 00:30   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
siz neler onerirsiniz?
Yazabildiğinize göre, klavyenizde "i" harfi var. Lütfen tüm yazılarınızda Türkçe karekterler kullanmaya özen gösterir misiniz?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 01:26   #3
Ağaçsever

gulaymutlu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Yazabildiğinize göre, klavyenizde "i" harfi var. Lütfen tüm yazılarınızda Türkçe karekterler kullanmaya özen gösterir misiniz?
Burasının bitkiler hakkında paylasım ve bilgi ortaklıgının yasandıgı bir forum oldugunu dusunuyordum.. İmla hatalarının düzeltildiginı bilmiyordum

ilginize tsk ederım keske sordugum soruya odaklanıp gercekten yardımcı olsaydınız

Eski 30-04-2009, 11:51   #4
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Sevgili Gülaymutlu, sitemizde yer alan yazışmalarımızda Türkçe'yi mümkün olduğunca doğru kullanmaya çalışıyoruz. Bu konudaki hassasiyete tüm arkadaşlarımız gibi sizin de uyacağınızdan eminim. Biraz dikkat ve özen gerekiyor sadece

Bahçeniz deniz kıyısına yakın olduğundan kenarlara ılgın ekmeyi düşünmezsiniz? Hem fazla rüzgarı keser, hem de güzel çiçekleriyle hafif ve mis gibi kokar.

Sanırım turunçgillerden de iyi verim alabilirsiniz.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 17:44   #5
Ağaçsever

gulaymutlu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Koyu yeşil Mesajı Göster
Sevgili Gülaymutlu, sitemizde yer alan yazışmalarımızda Türkçe'yi mümkün olduğunca doğru kullanmaya çalışıyoruz. Bu konudaki hassasiyete tüm arkadaşlarımız gibi sizin de uyacağınızdan eminim. Biraz dikkat ve özen gerekiyor sadece

Bahçeniz deniz kıyısına yakın olduğundan kenarlara ılgın ekmeyi düşünmezsiniz? Hem fazla rüzgarı keser, hem de güzel çiçekleriyle hafif ve mis gibi kokar.

Sanırım turunçgillerden de iyi verim alabilirsiniz.

Şimdiden önerilerinize çok teşekkür ederim Syn Koyu yeşil..

Daha öncede söylediğim gibi hastanede calışıyorum ve cok kısa zamanlarda girip çıkmam gerekiyor foruma..
Genelliklede 48 saat aktif nöbetlerim oluyor dikkat etmeye çalışacağim ama o halde ne kadar dikkat ederim bilemiyorum..

Düzgün ve güzel uyarınız için size teşekkür ederim.

Eski 30-04-2009, 20:57   #6
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Urladaki fidanlıklarda göreceğiniz bütün bitkiler, sizin de bahçenizde kullanabilecekleriniz. Tereddüt etmeden alabilirsiniz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 21:22   #7
Ağaçsever

gulaymutlu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Urladaki fidanlıklarda göreceğiniz bütün bitkiler, sizin de bahçenizde kullanabilecekleriniz. Tereddüt etmeden alabilirsiniz.
Teşekkür ederim Mehmet Bey.

Eski 02-01-2010, 18:15   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Merhaba,
siteye yeni üye olduğum için konu açamadım bende sorumu bu konu altında soruyorum.

Bir arkadaşımla, İzmir'in Çeşme ilçesine ve İzmir-Manisa yolunun kenarlarındaki ormanlık alana ağaç fidanı dikmek istiyoruz. Özellikle İzmir de yaşayan arkadaşlarımız bilirler, bu yaz Bornova'nın üst kısımlarında yangın çıkmıştı ve ormanımızın büyük kısmı yanmıştı

Buralara yılın bu zamanında hangi ağaç türleri dikebiliriz? Ben, iğne yapraklı ağaçlar olarak tahmin ediyorum ama yine de sizin fikrinizi almak istiyorum.

Bir de; Çeşme'de yaşayan arkadaşlarımız; Çeşme'nin hangi kesimlerine fidan ekmemiz uygun olur? Yani ilerde arsası falan olanlar güzelim ağaçlarımızı kesip atmasın diye soruyorum...

Son olarak İzmir'de ağaç fidanlarını alabileceğimiz yerleri de yazarsanız çok memnun olurum.

Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Düzenleyen gezer : 02-01-2010 saat 18:20 Neden: imla hatası düzeltme.
gezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2010, 18:23   #9

memet's Avatar

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz? Kimler yapacak ağaç dikimini?

Eski 02-01-2010, 18:26   #10
Yeni Üye

Arkadaşım ve ben yapacağım mehmet bey. Neden?

Eski 02-01-2010, 18:28   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sayın gezer, Karşıyaka ve Torbalı orman fidanlıklarındaki yetkililer sizlere fidan konusunda yardımcı olacaklardır. Ayrıca uygun fiyata fide alabileceğiniz yerler arasına Manisa Muradiye orman fidanlığını da ekleyebilirsiniz.
İyi akşamlar,

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2010, 18:35   #12
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kalambaklı Mesajı Göster
Sayın gezer, Karşıyaka ve Torbalı orman fidanlıklarındaki yetkililer sizlere fidan konusunda yardımcı olacaklardır. Ayrıca uygun fiyata fide alabileceğiniz yerler arasına Manisa Muradiye orman fidanlığını da ekleyebilirsiniz.
İyi akşamlar,
Teşekkür ederim sayın kalambaklı.

İyi akşamlar.

Eski 13-01-2010, 15:55   #13
Yeni Üye

urlalı's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2009
sayın gülaymutlu,benimde urlada geniş bahçeli evim var.yıllarca gördüğüm her bitkiyi bahçeme diktim ancak istediğim sonucu alamadım.daha sonra habitat konusunu öğrendim
ve şimdi sadece bu yörede doğada var olan ve bizden önceki kuşakların diktiği bitkilere
yöneldim.örnek vermek gerekirse asma,zeytin,keçi boynuzu,dağ çileği,mersin,bu bölgenin
doğal bitki örtüsü olup,bahçenize bunları dikerseniz çevreylede bütünleşirsiniz.saygılar

urlalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2010, 22:25   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2010
Merhaba;

Bizim de Çeşmealtı'nda bir bahçemiz oldu 1 dönüm kadar. Ben de burayı ağaçlandıracağım, o yüzden İzmir'i ve ağaçları bilen arkadaşların görüşlerine benim de çok ihtiyacım var.
Bahçemizde doğal olarak yetişmiş ağaçları sayarsam sanırım size yardımcı olabilirim:
fıstık çamı
kıbrıs akasyası
zeytin
keçiboynuzu
fenix (yalancı hurma)

komşularımızın bahçelerinde ise şunlar var:
incir
ılgın
zakkum
dut
defne
erguvan

yokbinik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2010, 10:29   #15
Çankırılı

Giriş Tarihi: 28-06-2007
Urla'da ağaç dikimi

Urla-Kuşçular köyü yakınındaki bahçemde 5 yıldan bu yana, hobi amaçlı olarak bir sürü bitki dikiyorum ve deniyorum. Türkiye'nin diğer bölgelerinde ve hatta ülke dışında yetişen bitkileri denedim. Denemeye de devam ediyorum. Başardıklarım ve başaramadıklarım oldu. İklimin çok sıcak ve genelde kuru olması (ortam nemi düşük), soğuklanma ihtiyacı fazla olan ya da belli bir düzeyin üzerinde ortam nemi arayan bitkilerin gelişiminin önünde bir engel. Örneğin; ıhlamur, elma gibi ağaçlar yaprak kuruması ve istenilen özelliklerde meyve verememe sorunu yaşıyor. Sayın Memet'in söylediği doğru. Fidanlıklar bu konuda doğru adres. Ancak, bilinenin aksine, Fejio (kaymak ağacı), böğürtlen ve kenarlar için kuşburnu oldukça iyi bir seçim.

Çankırı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 16:57   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-07-2008
Sayın Çankırı,
Ihlamur ve elma gibi ağaçlardayaprak kuruması problemini yaşamanızın sebebi sizin de belirttiğiniz gibi sıcak ve kuru hava ancak urlanın deniz etkisine daha yakın kesimlerinde rüzgar etkisiyle bu gibi sorunların üstesinden bir nebze olsun gelebiliyorusunuz. Kuşçular köyü çanak şeklinde bir ovada kurulduğu için deniz etkisinden biraz uzak kalır. Hatta kışın bazen don olayı bile görülebilir. Denize daha yakın kısımlarda bu sorunlarla pek karşılaşılmaz. Bu kesimlerin dezavantajı ise Topraklarının kuşçular kadar verimli olmamasıdır.

ozgur0ozdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2011, 13:52   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2008
herkesden cok farklı öneriler geldiği çok açık
işte bahçelerinizde yaşadığınız en büyük sorun bu maalesef
bilgi kirliliğine maruz kalıyorsunuz
olay sadece bahçeye bitki dikmekle sınırlı değil
canlı varlıklarla uğraştığınızın farkında olmanız gerekiyor

psicopatico Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2011, 16:25   #18
Çankırılı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozgur0ozdemir Mesajı Göster
Sayın Çankırı,
Ihlamur ve elma gibi ağaçlardayaprak kuruması problemini yaşamanızın sebebi sizin de belirttiğiniz gibi sıcak ve kuru hava ancak urlanın deniz etkisine daha yakın kesimlerinde rüzgar etkisiyle bu gibi sorunların üstesinden bir nebze olsun gelebiliyorusunuz. Kuşçular köyü çanak şeklinde bir ovada kurulduğu için deniz etkisinden biraz uzak kalır. Hatta kışın bazen don olayı bile görülebilir. Denize daha yakın kısımlarda bu sorunlarla pek karşılaşılmaz. Bu kesimlerin dezavantajı ise Topraklarının kuşçular kadar verimli olmamasıdır.
Sayın Özdemir,
Belli ki, bu yöreyi biliyorsunuz. Haklısınız, kışın don olayı yaşanıyor. Yazın da, serin esen hafif bir rüzgar hep var. Ama bu coğrafyanın genel sıcaklık ortalaması yüksek ve bendeki ıhlamur cinsinin bu sıcaklıkta yaprakları kuruyor. Biraz serinlik görünce yeni filiz açıyor. Başka bir cins buldum ve diktim. Çevrede de örneği var. Bu yaz da onu gözlemleyeceğim.

Eski 02-08-2011, 14:47   #19
Yeni Üye

hkndmrl's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2011
Urla,Zeytinalanında oturuyorum.Oya ağacı hayranıyım.sorum,oya ağacının ne zaman budanması gerektiği ve rüzgardan etkileşimi,nasıl budanacağı,tek gövde yapabilmek için yan dalların budanması konusunda dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verebilecek arkadaşlar varsa sevinirim.Teşekkürler.

hkndmrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2011, 16:26   #20

memet's Avatar

Komşu sayılırız Seferihisar kavşağındayım ben de.
Bu mevsimde oya çiçekleniyor budarsanız çiçek açmaz.
Görmeden budama konusunda fikir vermesi zor gibi. Bir fotoğraflasanız.

Eski 30-04-2012, 16:57   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-04-2012
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hkndmrl Mesajı Göster
Urla,Zeytinalanında oturuyorum.Oya ağacı hayranıyım.sorum,oya ağacının ne zaman budanması gerektiği ve rüzgardan etkileşimi,nasıl budanacağı,tek gövde yapabilmek için yan dalların budanması konusunda dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verebilecek arkadaşlar varsa sevinirim.Teşekkürler.
Oya ağacı Temmuz ile Ekim arasında çiçekli kalır, çiçekleri 20-25 cm uzunluğunda salkımlar olup, renkleri varyetesine göre değişir. Arsızdır. Her toprağa uyum sağlar. Çok şiddetli ve uzun süreli olmamak kaydıyla soğuğa dayanıklıdır. Hava kirliliği olan yerlerde de yaşarlar.
rÜzgara karşı dayanıklıdır.

Sanalbahcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2012, 18:26   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2012
benimde keçiboynuzu ağacım var ama gölgede çok kaldığı için büyümedi tohumdan kendinden yetişmişti.

erhans Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2012, 18:26   #23
Yeni Üye

arka balkonda da erik ağacımız var çok ince güneş az aldığı için boyu 5 metreyi geçti zor dayanıyor.

Eski 14-06-2012, 18:27   #24
Yeni Üye

birde ceviz fidanı var güneş azlığından oda ince ve uzun kırılacak diye korkuyoruz.

Eski 28-06-2012, 20:01   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2012
Sayin Arkadaslar
Bilgilerinizden istifade edebilirsem mutlu addecegim kendimi.
Muz ve deveci armut`u ekmeyi düsünüyorum, Cesmelatinda mümkünmüdür sizce ?
Klavyem Almanca oldugundan imla hatalari icin simdiden özür diliyorum, olasi cevaplara
mütesekkirim.

hartor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 11:25   #26
Çankırılı

Sayın Hartor,
Muz biraz sorunlu. Güneye bakan yarde ya da hakim rüzgarların bulunmadığı kuytu bir köşede büyütebilirsiniz. Ama, meyvesini yiyebileceğinizi sanmıyorum. Gün sayısı olarak yeterli sıcaklanmayı sağlayan bir bölge olmadığından içini dolduramıyor. Deveci armutu benim bahçemde var. İlk bir kaç sene meyve verdi. Ama, çoğu rüzgardan düştü ve gerçek boyutunu bu nedenle göremedim. Bu sene ise vermedi. Ama (bende) büyümesi ağır.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024