agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen ilkingokce
  • 1 Gönderen ilkingokce

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-10-2011, 07:27   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2008
Balkon bitkisi önerisi

1 - ) Balkonumda buz çiçeğim var , yeni bitki istiyorum sardunyadan başka hangi bitkileri alabilirim.
2-) Askı saksı(makreme) alıp bolkonum da üst kısımlara asmak istiyorum aşağı doğru sarkan , çiçek açan hangi bitkiler var bildiğiniz balkon bitkisi ?

nejatb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2019, 11:45   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2019
Merhabalar,

Öncelikle bilgisayarin klavyesi ingilizce, simdiden Turkce olmayan karakterler icin özur dilerim

Balkonumda cicek ya da sus agaclari yetistirmek istiyorum ama yasadigim yerde bahar aylarinda hava sicakligi gunduz 10-15, aksam da 0-5 derece arasinda degisiyor. Yaz aylari daha sicak geciyor ama aksamlari yine 5-10 derece arasi. Kis aylarini yazmiyorum bile Bahar-yaz aylarinda balkonda tutabilecegim sonrasinda da kisin iceri alabilecegim bitkiler önerebilir misiniz? Bu arada genelde hava ruzgarli da oluyor.

Cicekcilerde satilan minik boy limon, mandalina agaclarinin sizce sansi var mi?

Tesekkurler.

Mesut Temiz beğendi.
ilkingokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2019, 01:06   #3
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkingokce Mesajı Göster
Merhabalar,

Öncelikle bilgisayarin klavyesi ingilizce, simdiden Turkce olmayan karakterler icin özur dilerim

Balkonumda cicek ya da sus agaclari yetistirmek istiyorum ama yasadigim yerde bahar aylarinda hava sicakligi gunduz 10-15, aksam da 0-5 derece arasinda degisiyor. Yaz aylari daha sicak geciyor ama aksamlari yine 5-10 derece arasi. Kis aylarini yazmiyorum bile Bahar-yaz aylarinda balkonda tutabilecegim sonrasinda da kisin iceri alabilecegim bitkiler önerebilir misiniz? Bu arada genelde hava ruzgarli da oluyor.

Cicekcilerde satilan minik boy limon, mandalina agaclarinin sizce sansi var mi?

Tesekkurler.
Sıcaklık derecelerini ve özellikle de rüzgâr faktörünü ekleyince, limon ve mandalina gibi seçeneklerin başarılı bir şekilde yetiştirilebileceğini hiç zannetmiyorum... Belki Ateş Dikeni (Firethorn - Pyracantha coccinea) gibi parklara dikilen çalı türü güzel bitkileri düşünebilirsiniz... Bunların minyon olan çeşitleri var, oldukça yavaş büyüyorlar... Hem yaprak dökmedikleri için hem de aylarca üzerlerinde duran kırmızı/sarı meyveleriyle her zaman güzel görünümlüler, ayrıca balkonunuzda birçok bitkiye göre çok daha uzun süre kalabilirler (gerçi kışın onları bile içeriye almak gerekebilir o iklimde)... Bir seçenek de balkonunuzu cam balkon sistemiyle kaplatmak olabilir, ki rüzgârı da önlemesiyle hem yetiştirebileceğiniz seçenekleri çok arttıracak hem de balkonda bulundurma sürenizi epey uzatacaktır...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2019, 19:38   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2019
Çok teşekkürler cevap için. Peki sizce hedera helix bakılır mı?

Mesut Temiz beğendi.
ilkingokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2019, 04:45   #5
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkingokce Mesajı Göster
Çok teşekkürler cevap için. Peki sizce hedera helix bakılır mı?
Kusura bakmayın gözümden kaçmış entry'niz... Biraz fazlaca gecikmiş bir cevap oluyor, ama hedera helix denenebilir... Bahar ve yaz aylarında verdiğiniz sıcaklıklarda çok rahat yaşar ve gelişir, ancak asıl sorunun kış aylarında içeri aldığınızda yaşanması olası... Hedera helix iç mekanda hızlıca bozuluyor... Güneş ışığı azlığından mı yoksa iç mekan havasından mı bilmiyorum, ama hiç sağlıklı gelişmiyorlar.. Soğuğa ve rüzgâra dayanıklılığı da göz önünde bulundurulursa, en soğuk 3-4 ay içeride mümkün olduğunca ışık alan bit konumda tutulup geri kalan aylarda balkonda yetiştirilmesi denemeye değer bence... Bol şans diliyorum...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024